Essen 11. februára (TASR) Ministri financií siedmich priemyselne najvyspelejších priemyselných krajín sveta, skupina G7, sa v Essene dohodli, že podrobnejšie preskúmajú úlohu a potenciálne nebezpečenstvo rizikových investorov, hedžových fondov.
V záverečnom vyhlásení po ich dvojdňovom stretnutí v nemeckom Essene ministri financií po kontroverznej diskusii v sobotu upozornili, že "z hľadiska silného rastu hedžových fondov a ich obchodných nástrojov musíme byť ostražití". Poukázali na pozitívne vplyvy, ale aj na riziká fondov pre svetový finančný systém. Zhodli sa, že sa budú tejto téme naďalej venovať a hľadať dialóg s touto branžou. Bolo to naliehavé želanie nemeckého predsedníctva, aby sa v Essene nastolila diskusia o stále neregulovaných hedžových fondoch, ktoré môžu na celom svete hýbať s 1,4 bilióna USD, v prepočte 37,27 bilióna SKK.
Pri pohľade na ázijské meny, konkrétne čínsku, sa ministri financií G7 opäť domáhali väčšej flexibility výmenného kurzu. Japonská mena jen, ktorej slabosť znepokojuje najmä Európanov, sa vo vyhlásení osobitne nespomína. Avšak s ohľadom na širší rozmach v eurozóne a japonský rozkvet odznelo vyjadrenie nádeje, že tento vývoj účastníci trhu vezmú na vedomie a budú naň brať ohľad. Inak sa G7 obráti proti nadmerne náhlym a neusporiadaným výkyvom výmenných kurzov, ktoré škodia hospodárskemu rastu.
O perspektívach svetovej ekonomiky z hľadiska pokračovania silného rastového kurzu sa krajiny G7 vyjadrili optimisticky. Pozitívne hodnotili, že rast vo svete prebieha vyrovnanejšie. Zostávajú však riziká, ako sú protekcionistické tendencie. G7 využila príležitosť, aby v tejto súvislosti vyjadrila podporu snahám o znovuzačatie rokovaní o slobodnejšom svetovom obchode v rámci tzv. Dohského kola. Všetkým zúčastneným pripomenuli ich zodpovednosť za úspech rokovaní.
Informovala o tom agentúra Reuters na svojej internetovej stránke www.reuters.de