Londýn 12. februára (TASR) Nové členské krajiny Európskej únie (EÚ), najmä Poľsko a Maďarsko, ohrozuje strata glorioly zdravého ekonomického vývoja v dôsledku vládneho populizmu, únavy z reforiem a chronicky vysokej výdavkovej časti verejných rozpočtov. Uvádza sa to v najnovšom vydaní magazínu Newsweek International.
Dobrým krokom pre budúcu rovnováhu by podľa magazínu mohla byť ďalšia trhová liberalizácia, tú však po únave z reforiem znemožnil nástup ľavicových lídrov. Sprievodnými znakmi novej politiky sú komunistické dotácie na lokálne projekty, ďalšie financovanie neefektívnych zdravotníckych systémov a znižovanie investícií na vedu a výskum. Slovenská vláda podľa Newsweeku zasahuje napríklad do oblastí, ktoré Slovensko preslávili u zahraničných investorov - jednotná daň a liberalizovaný zákonník práce.
Podľa neho nie je tajomstvom, že nové trhy to mali v prvých rokoch jednoduché, nakoľko hľadanie ziskov na úrovni dvojciferných čísel viedlo mnohých investorov práve do krajín bývalého východného bloku. Priame zahraničné investície v týchto štátoch za rok 2005 dosiahli 542 miliárd USD, v prepočte 14,4 bilióna SKK, čo bol medziročný nárast o 37 %. Hviezdne čísla podľa magazínu vyvolali u ekonómov stávky, ktorá z týchto krajín ako prvá ekonomicky zakopne. A namiesto tradičných podozrivých v Ázii a Latinskej Amerike sa čoraz častejšie hovorí o východnej Európe.
Tento vývoj podľa Newsweeku na prvý pohľad nie je zrejmý. Najväčšie k EÚ pristupujúce ekonomiky z roku 2004 ako Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko, dosiahli v minulom roku priemerný hospodársky rast 5 %. Jeho príčinou bol enormný nárast zahraničného kapitálu, ktorý je lacný, pretože vychádza z premisy, že členské krajiny EÚ sú v porovnaní napríklad s Blízkym východom oveľa menej rizikové. Zástupkyňa riaditeľa Európskeho odboru Medzinárodného menového fondu (MMF) Susan Schadlerová však upozorňuje na chybné vnímanie členstva v EÚ ako záruky ochrany zisku. MMF vo svojej správe minulý týždeň prezentovala zistenia, podľa ktorých sú úverové náklady v strednej Európe s ohľadom na ekonomické, finančné a politické riziká tohto regiónu o 1 % podhodnotené. Za hlavnú hrozbu označuje Newsweek najmä konzum prevyšujúci tvorbu zdrojov a rastúce vládne dlhy. V dlhodobom časovom horizonte predstavujú riziko zvyšovania úrokových sadzieb a predraženia úverov, čo by mohlo viesť k situácii veľmi podobnej Taliansku uprostred 90. rokov.
Ako najhorší príklad uvádza Newsweek Maďarsko s minuloročným rekordným deficitom na úrovni 10,1 % HDP. Motiváciou všetkých krajín zostáva zavedenie eura, čo sa však práve kvôli náročným fiškálnym a monetárnym podmienkam doposiaľ podarilo len Slovinsku. Poľsko nepredpokladá, že vstúpi do eurozóny pred rokom 2012 a Česko posúva termín o dva roky až na 2011.
Hlavný ekonóm Svetovej banky Simeon Djankov pre Newsweek uzatvára: "Myslím, že v každej z týchto krajín sa do 10 rokov objavia príznaky istej formy fiškálnej krízy."