Bratislava 12. februára (ČTK) - Štát bude mať vďaka zmenám v zákone o regulácii v sieťových odvetviach, ktoré parlament schválil minulý týždeň, oveľa väčší priestor na kontrolu cien veľkých energetických podnikov.
Novinárom to dnes povedal premiér Robert Fico. O novom obsadení vedúcich postov v energetickom regulačnom úrade (ÚRSO) bude vláda podľa neho hovoriť až po tom, čo novelu podpíše prezident Ivan Gašparovič. Účinnosť by mala nadobudnúť od 15. marca.
"Budeme vedieť kontrolovať monopoly podstatne efektívnejšie ako tomu bolo doteraz," vyhlásil Fico. Úpravami podmienok regulácie vláda zúžila priestor na špekulácie dodávateľov energií s cenami na minimum, keďže ÚRSO bude môcť kontrolovať všetky ich nákladové položky, dodal.
Práve ceny energií môžu podľa Fica výrazne ovplyvniť snahy Slovenska prijať euro v januári 2009. "Cenová politika v oblasti energií môže významným spôsobom ovplyvňovať to, či sme alebo nie sme schopní naplniť prísne kritérium inflácie," poznamenal premiér. Slovensko bude musieť kvôli prijatiu eura stlačiť infláciu pod úroveň priemeru troch krajín EÚ s najnižším rastom spotrebiteľských cien.
Novelu regulačného zákona schválil parlament minulý týždeň. Okrem iného prinesie tiež zmeny v personálnom obsadení vedenia úradu, ktoré by malo na budúci mesiac skončiť. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek už skôr uviedol, že terajšie vedenie ÚRSO nemá jeho dôveru. Členovia regulačnej rady, ktorých bude do funkcie nominovať vláda a parlament, už nebudú môcť byť zároveň na vedúcich pozíciách úradu.
Regulačný úrad bude aj po zmenách v regulácii tak ako doteraz schvaľovať ceny elektriny, plynu, tepla a vody pre domácnosti. Do cien pre firmy bude môcť vstupovať iba vtedy, ak si to vyžiada situácia na trhu, čo posúdi nová regulačná rada úradu.
Opoziční poslanci novelu regulačného zákona kritizovali. Tvrdia, že ÚRSO sa jej prijatím dostane pod politický tlak vlády, ktorá zvýši svoj vplyv na reguláciu cien energií. Proti schváleným zmenám sa postavilo aj samotné súčasné vedenie regulačného úradu.
Ceny energií pre domácnosti sa od januára tohto roka v porovnaní s vlaňajškom príliš nezmenili. Plyn pre rodiny zlacnel zhruba o štyri percentá a ceny elektriny zostali v priemere na úrovni minulého roka. O viac ako desať percent však elektrina zdražela pre podniky.
Ficova vláda od nástupu v júli minulého roka vyvíjala tlak na dominantné energetické podniky, aby znížili ceny energií. Pohrozila im okrem iného vyšším zdanením zisku.
leg prl