SME

Internet prišiel pred 15 rokmi

Tak ako vo svete, aj na Slovensku bol internet sprvu výsadou univerzít. Jeho rýchlejšiemu rozširovaniu zabránil neskorý predaj Telekomu.

BRATISLAVA. Hoci je dnes internet neoddeliteľnou súčasťou práce, ale aj zábavy, na Slovensko sa dostal len pred 15 rokmi. Niekdajšie Československo bolo totiž 13. februára 1992 oficiálne pripojené k internetu na pražskej univerzite ČVUT (České vysoké učení technické). Prvé pokusy o pripojenie však už boli v Prahe a Bratislave na akademickej pôde v roku 1991.

Okrem toho, už na prelome 80. a 90. rokov bolo možné pripojiť sa k iným počítačovým sieťam ako napríklad FidoNet, EUnet či EARN. Pôvodným zmyslom internetu vo svete aj v Československu bolo prepojenie univerzít a výskumných ústavov.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1991 vzniklo na slovenských univerzitách aj združenie SANET, ktoré u nás dodnes prevádzkuje akademickú sieť . „Prvé internetové spojenie malo Slovensko s Viedňou a Prahou,“ povedal Ivan Leščák, ktorý bol pri zrode slovenského internetu a v súčasnosti pracuje pre spoločnosť GTS Nextra.

Do internetu bola ako prvá stabilne pripojená Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici linkou do Prahy. O pár týždňov neskôr bolo plne funkčné aj spojenie bratislavskej Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Komenského a viedenskej Technickej univerzity. „Medzinárodné spojenie bolo drahé, no podarilo sa nám získať podporu aj z rakúskej strany,“ povedal Leščák.

Komunikovalo sa len textovou formou

V roku 1992 zakúpil SANET aj prvý server, na ktorom sa registrovali identifikačné čísla pripojených počítačov tzv. IP adresy a ich mená. Najprv vo forme doména.cs, neskôr doména.svk a nakoniec v dnes známej forme doména.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Komunikácia cez internet bola v tom čase len v textovej forme. Napríklad v e-mailoch sa nedali posielať obrázky ani iné multimediálne súbory. Internetové stránky firiem či univerzít v tom čase vôbec nefungovali. Okrem e-mailu sa komunikovalo cez telnet a talk. „S internetom mohli vtedy pracovať len ľudia, ktorí boli technicky zdatní,“ povedal predseda predstavenstva SANET–u Pavol Horváth. V tom čase ešte neexistoval operačný systém Windows, ktorý prišiel až v roku 1995, všetko fungovalo na systéme Unix.

Na prenos multimediálnych súborov ani internetová sieť na Slovensku nepostačovala. Prvé spojenie do Prahy a Viedne malo rýchlosť nižšiu ako 20 kilobitov za sekundu. V súčasnosti je SANET pripojený do sveta rýchlosťou 10 gigabitov za sekundu, čo je zhruba 10,5 milióna kilobitov. Už aj v domácnostiach je takmer bežnou rýchlosť 512 až 1024 kilobitov za sekundu za menej ako tisíc korún mesačne.

SkryťVypnúť reklamu

Web bol hlavným motorom

Prelomovým obdobím pre internet na Slovensku boli roky 1993 až 1995, keď začali vznikať spoločnosti, ktoré poskytovali internet pre iné firmy. Do internetu sa začali pripájať okrem vysokých škôl aj stredné a základné školy. V tom čase začali vznikať internetové stránky univerzít, výskumných ústavov a firiem, ktoré už obsahovali aj obrázky. Práve tzv. web je označovaný za hlavný motor rozvoja internetu. V roku 2002 boli na internete dve miliardy stránok a už na začiatku roka 2005 ich bolo podľa Wikipedie zhruba šesťkrát viac.

Neskorá privatizácia spomalila rozvoj u nás

Internet sa koncom deväťdesiatych rokov začal rozširovať aj do domácností. Odborníci sa však zhodujú, že jeho rozširovanie mohlo byť rýchlejšie bez monopolného postavenia Slovak Telekomu. „Slovensko v súčasnosti zaostáva za okolitými krajinami, lebo tu dlho nebol otvorený trh pre iných poskytovateľov,“ povedal prezident IT asociácie Slovenska Juraj Sabaka. Dodal, že v čase, keď už mohol prísť na Slovensko širokopásmový internet pre domácnosti aDSL, Telekom preferoval zastaranú technológiu ISDN a vytáčané pripojenie dial–up.

SkryťVypnúť reklamu

Za nízkou úrovňou rozšírenia internetu je podľa predsedu Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimíra Ondroviča aj neskorá privatizácia Slovenských telekomunikácií (dnes Slovak Telekom). Nedostatky vidí aj na strane regulačného úradu a v tom, že vláda nevenovala rozširovaniu internetu dostatočnú pozornosť. „Aj keď vlády deklarovali, že informatizácia je pre nich priorita, ostalo to len na papieri,“ povedal.

Rýchlosť rozširovania internetu je však v súčasnosti podľa Sabaku porovnateľná s okolitými krajinami. Používatelia postupne prechádzajú na širokopásmové pripojenie. Štvorica najväčších poskytovateľov – T-Com­, Orange, T-Mobile a UPC – mala na konci minulého roka spolu takmer 270-tisíc klientov, ktorí využívali pripojenie rýchlejšie ako 512 kilobitov za sekundu.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom internetu je aj bezpečnosť

Internet vytvoril vhodnú pôdu pre podvodníkov a záškodníkov, ktorí ho chcú zneužiť na obohatenie sa.

Éra internetu nepriniesla so sebou len pozitíva. Jedným z hlavných problémov internetu je v súčasnosti bezpečnosť počítačov, ktoré sú k nemu pripojené, a používateľov. Cez internet sa totiž šíria rôzne vírusy, ktorých cieľom je zachytávať elektronickú poštu a vyhľadávať v nej prístupové mená a heslá. Záškodníci sa takýmto spôsobom vedia dostať k bankovým účtom či do firemnej siete. Okrem toho sú ohrozené aj samotné dáta na počítači. Aj k nim sa dá dostať cez internet.

Na boj proti záškodníkom slúžia antivírusové programy a tzv. firewally, ktoré oddeľujú počítač od sveta internetu a kontrolujú komunikáciu. Niektoré z týchto programov sú dostupné aj zdarma.

SkryťVypnúť reklamu

Pozitívom aj negatívom internetu je množstvo informácií, ktoré poskytuje. Na jednej strane sa dá na ňom nájsť takmer všetko, na strane druhej je informácií priveľa. Používatelia ich teda ani nestíhajú vnímať. Okrem toho je v mnohých prípadoch ťažké overiť si ich hodnovernosť. Napríklad celosvetovú internetovú encyklopédiu Wikipedia tvoria používatelia sami bez akejkoľvek koordinácie. Je teda len na nich, či sú informácie v nej správne.

Príkladom klamlivých správ sú tzv. hoaxy. Ide o poplašné alebo nepravdivé správy, ktoré sa šíria zväčša e-mailom.

Internet mal byť len pre armádu a vedcov

Predchodca siete internet vznikol pre potreby americkej armády v čase studenej vojny. Američania chceli v prípade jadrovej vojny zabezpečiť komunikáciu medzi ministerstvami a vedeckými pracovníkmi bez centrálneho bodu. Ak by nepriateľ zničil jednu časť, druhá by bez problémov fungovala ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Tak vznikla na konci roku 1969 prvá sieť Arpanet a spájala štyri americké univerzity. Využívali ju najmä vedci.

O pár rokov neskôr sa k Arpanetu postupne pripájali podobné siete po celom svete. V Európe to boli Eunet a Earn.

Najväčší rozmach internetu sa začal, keď anglický počítačový expert Timothi Berners-Lee vytvoril internetovú službu world wide web známu pod skratkou www. Táto služba vznikla, aby zlepšila komunikácie medzi vedeckými pracovníkmi v rôznych častiach sveta, ktorí skúmali podobné projekty. Vďaka atraktívnym možnostiam v prenášaní dát, videa a zvuku sa stala veľkým lákadlom pre bežných ľudí a položila základ masového celosvetového rozšírenia internetu.

(ho)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (17. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.782
CZK 24.995
JPY 162.090
CAD 1.581
GBP 0.856
HUF 407.730
PLN 4.293
CHF 0.926
SEK 11.155

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 373
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 11 288
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 919
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 807
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 475
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 420
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 160
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 112
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 643
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 28 017
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 370
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 103
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 820
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 258
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 921
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 494
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štátny tajomník rezortu hospodárstva Vladimír Šimoňák.

Chorvátsko intenzívne uvažuje nad rozvojom jadrového programu.


TASR 1
Ilustračné foto

Ako dôvod uviedla eskaláciu napätia vo svetovom obchode.


TASR

Veľkou mierou výsledky ovplyvnila produkcia v oblasti verejnoprospešných podnikov.


TASR
Ilustračná snímka.

Očakáva pokles objemu svetového obchodu o 0,2 percenta.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 643
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 28 017
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 370
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 103
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 820
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 258
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 921
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 494
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťZatvoriť reklamu