Paríž 13. februára (TASR) - V posledných rokoch sa hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa Slovenska výrazne priblížil k priemeru členských krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Slovensko však neustále podstatne zaostáva v produktivite práce a využití pracovnej sily. Vyplýva to zo správy OECD s názvom Politika hospodárskych reforiem: Cesta rastu.
Problémovými oblasťami sú podľa OECD vysoká cena práce, nízka vzdelanosť a nízky počet ľudí pokračujúcich v práci aj v dôchodkovom veku, ďalej reforma trhu s bývaním a zvýšenie vymožiteľnosti práva.
Vysoké sociálne odvody zvyšujú náklady na prácu a znižujú šancu zamestnať sa predovšetkým u ľudí s nízkym vzdelaním. OECD odporúča zavedenie podpory popri mzde pre nízkopríjmové domácnosti s deťmi. Tieto príspevky navrhuje financovať z peňazí, ktoré zostanú po znížení podpory pre poľnohospodárstvo a priemysel. To by umožnilo ponechať minimálnu mzdu na dostatočne nízkej úrovni, ktorá neohrozuje vyhliadky, predovšetkým mladých ľudí, zamestnať sa.
V správe sa tiež upozorňuje na to, že výsledky testov vzdelania 15-ročných sú celkovo pod priemerom OECD. Počet stredoškolákov končiacich štúdium s maturitou je síce vysoký, avšak v porovnaní s priemerom OECD ich málo pokračuje v štúdiu na vysokej škole. Ďalším závažným problémom je vysoká nezamestnanosť absolventov odborných škôl.
OECD navrhuje napríklad zvýšenie finančných prostriedkov na žiaka pre školy s vysokým podielom rizikových skupín, posunutie veku, v ktorom sú žiaci vyberaní na školy s rozličným zameraním, zvýšenie relevantnosti vyučovania na odborných školách vzhľadom na trh práce a zavedenie poplatkov za vysokoškolské štúdium spoločne so študentskými pôžičkami.
Štandardný vek, v ktorom odchádzajú slovenskí muži do dôchodku, je 62 rokov, slovenské ženy by mali tento priemerný vek odchodu do dôchodku dosiahnuť od roku 2014. Implicitná daň pre ľudí pokračujúcich v práci aj v dôchodkovom veku je vysoká, čo zamestnancov núti odchádzať do dôchodku pomerne skoro. OECD navrhuje postupné zvyšovanie dôchodkového veku.
Informovala o tom Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.