Enel má totiž podľa zmlúv podpísaných bývalou vládou Mikuláša Dzurindu za zmenu podmienok prenájmu nárok na odškodné, povedal dnes v Slovenskom rozhlase právnik Marek Benedik, ktorý sa problematike venuje. Prenájom by chcel zrušiť premiér Robert Fico, pretože ho považuje za nevýhodný.
"V privatizačnej zmluve existuje ustanovenie, ktoré hovorí, že ak Slovenské elektrárne, spoločnosť Enel, nebude môcť prevádzkovať po dohodnutú dobu vodné dielo Gabčíkovo - Nagymaros, má nárok na určité odškodnenie," povedal Benedik v relácii Sobotné dialógy. Na druhej strane to však podľa neho neznamená, že prípadným sankciám sa Slovensko po zrušení prenájmu nemôže vyhnúť. "Právo na odškodnenie nevzniká vždy, ale iba za určitých okolností," dodal Benedik zastupujúci právnickú kanceláriu, ktorá sa prípadom zaoberala.
Prenájom vodnej elektrárne talianskemu koncernu Enel, ktorý kúpil 66-percentný podiel v najväčšom slovenskom podniku na výrobu elektrickej energie - Slovenských elektrárňach (SE), považuje za nevýhodný súčasný premiér Robert Fico. Slovensko podľa neho v súčasnosti stráca pri prevádzke Gabčíkova 1,5 až dve miliardy korún. Zmluvu, ktorú uzavrela Dzurindova vláda, považuje navyše za neplatnú.
"Vodná elektráreň Gabčíkovo je spoločným vlastníctvom tak Slovenskej, ako aj Maďarskej republiky a na prenájom na tridsať rokov by bol potrebný súhlas aj Maďarskej republiky," povedal dnes štátny tajomník ministerstva životného prostredia Dušan Muňko. Citoval pritom údajné stanovisko slovenského ministerstva zahraničných vecí ešte z roku 2004. Keďže slovenská strana súhlas maďarskej strany nemá, elektráreň sa nemala prenajať, dodal. Konečné rozhodnutie, či Slovensko zruší prenájom diela, bude musieť podľa neho prijať vláda.
Bývalý minister životného prostredia László Miklós však tvrdí, že predchádzajúca vláda neporušila zmluvy s Maďarskom, pretože vodnú elektráreň v Gabčíkove nepredala. Ak by Slovensko vodné dielo neprenajalo, Enel by podľa neho pri kúpe Slovenských elektrární ponúkol nižšiu sumu.
Spoločnosť Enel považuje zmluvu o prenájme Gabčíkova za platnú.
Zástupcovia SDKÚ-DS bývalého premiéra Dzurindu a exminister hospodárstva Jirko Malchárek účasť v dnešnej diskusii podľa moderátorky relácie odmietli. V minulosti niektorí poslanci SDKÚ-DS tvrdili, že prenájom vodnej elektrárne v Gabčíkove bol pre privatizáciu SE nevyhnutný.
Okrem približne 31 miliárd korún za samotný predaj by Slovensko podľa bývalých vládnych predstaviteľov malo získať od Enelu ďalších asi 70 miliárd Sk v budúcnosti. Toľko sa zahraničný investor zaviazal investovať do modernizácie SE. Ide o približne rovnakú sumu, ktorá je potrebná na dostavbu jadrovej elektrárne v Mochovciach. Zástupcovia Enelu zatiaľ nepotvrdili, či elektráreň dostavajú.
grm fab