Bratislava 20. februára (ČTK) - Slovensko chce do 10. marca vypovedať zmluvu o prevádzke vodného diela Gabčíkovo medzi štátnou Vodohospodárskou výstavbou a Slovenskými elektrárňami. Vláda chce prinútiť väčšinového akcionára SE, taliansky Enel, aby Gabčíkovo vrátil štátu. Zmluvu má napadnúť Vodohospodárska výstavba, ktorá ju s Enelom podpísala. Povedal to štátny tajomník ministerstva životného prostredia Dušan Muňko pre dnešné Hospodárske noviny.
"Vodohospodárska výstavba môže požiadať ministerstvo životného prostredia, ktoré ju riadi, aby ju poverilo vypovedaním zmluvy," povedal Muňko. Tvrdí, že zmluva je pre štát nevýhodná, od začiatku neplatná a v rozpore s dobrými mravmi.
"Predpokladám, že bude podaných niekoľko žalôb, na základe ktorých by mohol štát získať elektráreň späť," dodal. Žaloby musia podľa neho podať organizácie, ktoré majú nejaký právny vzťah k vodnému dielu. Jednou z nich je Vodohospodárska výstavba.
Štátny tajomník povedal, že ak by Slovensko neuspelo na súde, odstúpenie od zmluvy by stálo štát asi šesť miliárd korún. "Pre Slovensko by sme však zachránili oveľa viac. Táto suma totiž predstavuje sumu, ktorú pri súčasných cenách získajú Slovenské elektrárne z gabčíkovského zdroja za tri roky," uviedol.
Zmluvu o prevádzke podpísala Vodohospodárska výstavba so Slovenskými elektrárňami vlani 10. marca 2006. Žaloby treba podľa Muňku podať do jedného roka od tohto termínu.
Prenájom vodnej elektrárne talianskemu koncernu Enel, ktorý kúpil 66-percentný podiel v najväčšom slovenskom podniku na výrobu elektrickej energie - SE, označil za nevýhodný aj premiér Robert Fico. Slovensko podľa neho v súčasnosti stráca pri prevádzke Gabčíkova 1,5 až dve miliardy korún. Zmluvu, ktorú uzavrela vláda Mikuláša Dzurindu, navyše označil za neplatnú. Fico ešte v januári vyhlásil, že štát má záujem znovu ovládnuť vodnú elektráreň, ktorú SE podľa neho riadia stratovo.
Zmluva o prevádzke je podľa Muňku tiež v rozpore s medzištátnou dohodou uzavretou s Maďarskom v roku 1977 o výstavbe vodného diela. Vodná elektráreň Gabčíkovo je totiž spoločným vlastníctvom Slovenskaa Maďarska. "Preto sa nemôže prenajať majetok, ktorý nám celkom nepatrí. Bývalá vláda tak vystavila Slovensko hrozbe prípadnej žaloby z maďarskej strany," povedal HN Muňko.
Pri príprave zmluvy o prevádzke vodnej elektrárne bol navyše podľa neho obídený aj zákon o verejnom obstarávaní. "Žiadne výberové konanie totiž nebolo a elektráreň dostal vopred vybraný záujemca - Slovenské elektrárne," vysvetlil štátny tajomník.
Podľa niektorých odborníkov nemožno vylúčiť sankcie v prípade zrušenie prenájmu vodného diela Gabčíkovo talianskej spoločnosti Enel. Tie by údajne mohli dosiahnuť 50 miliárd korún.