Viedeň 22. februára (TASR) - Ekonomický rast krajín strednej a východnej Európy (KSVE), ktoré sú členmi Európskej únie (EÚ), by sa mal v období rokov 2007 a 2008 spomaliť zo 6,2 % na 5,4 až 5,2 %. Očakáva to Viedenský inštitút pre medzinárodné ekonomické štúdie (WIIW).
Rast hospodárstva týchto krajín tak s výnimkou Maďarska zostane na stále vysokej úrovni. "V tomto roku tam dôjde k zníženiu ekonomického rastu zo 4 % na 2,7 %, a to z dôvodu balíka úsporných opatrení," odôvodnil vývoj v Maďarsku ekonóm WIIW Peter Havlík. V regióne zároveň dochádza k poklesu nezamestnanosti, čo posilňuje domáci dopyt.
Nových 9 členom EÚ zo strednej a východnej Európy ešte stále rastie dvojnásobne rýchlejšie ako staré členské krajiny a prinášajú tak dynamiku celej únii. Začiatkom tohto roka sa EÚ rozšírila o Bulharsko a Rumunsko, ktoré vykazujú ešte razantnejší rast. Podľa odhadu Európskej komisie (EK) by mal ekonomický rast v pôvodných 15 členských krajinách EÚ v roku 2007 dosiahnuť 2,7 %.
Noví členovia z východnej Európy síce majú hospodársky rast dvojnásobne vyšší ako 15 starých krajín EÚ, no podiel pôvodných členov na celkovej výkonnosti ekonomiky únie ešte stále predstavuje 90 %. Rumunsko a Bulharsko sa spoločne na výkonnosti hospodárstva EÚ podieľajú len 2 % a sú výrazne chudobnejšie ako pôvodných 15 štátov únie. Hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa dosahuje v Bulharsku 32 % úrovne celej EÚ. Rumunsko je na tom o niečo lepšie, HDP na obyvateľa tu predstavuje 36 % priemeru v EÚ. Naproti tomu sa podľa WIIW v oblasti životnej úrovne už Slovinsko vyrovnalo Grécku.
Zatiaľ čo v uplynulých rokoch bol výraznou oporou ekonomického rastu vo východnej Európe zahraničný obchod, v súčasnosti sa tento trend mení. "Najviac bude k rastu hospodárstva prispievať domáca spotreba," povedal Havlík. Na trhu práce je možné identifikovať pozitívny vývoj, zamestnanosť rastie, a tým sa zvyšuje aj chuť na míňanie peňazí.
Zahraničný obchod v regióne síce už nie je najdôležitejším faktorom ekonomického rastu, stále však zastáva významnú úlohu. Zintenzívňuje sa predovšetkým výmena tovarov v rámci expandujúcich krajín strednej a východnej Európy. Export Maďarska sa napríklad v rámci tohto regiónu v rokoch 2004 až 2006 zvýšil o takmer 90 %, zatiaľ čo vývoz Poľska smerom do východoeurópskych členských krajín EÚ vzrástol o viac ako 70 %.
Informovala o tom tlačová agentúra APA.