Bratislava 26. februára (TASR) - Skúsenosti Slovenska a krajín, ktoré jadrový program realizujú, preukazujú, že jadrové elektrárne sú najdrahším zdrojom na výrobu elektrickej energie. V trhovej ekonomike bez vysokých štátnych dotácií by ich prevádzka bola vysoko neefektívna. Uvádza sa to v tlačovej správe občianskeho združenia Energia tretieho tisícročia a Energia 2000, ktorú poskytli TASR.
Do ceny energie vyrobenej v jadrových elektrárňach sa podľa nich nezapočítava plná výška prostriedkov potrebných na vyraďovanie a likvidáciu elektrární, spracovanie rádioaktívnych odpadov a náklady na výstavbu úložiska vysoko rádioaktívnych odpadov.
"Náklady na výstavbu 3. a 4. bloku v Mochovciach bez nákladov na jej zadnú časť budú až štvornásobne vyššie, ako by boli náklady na výstavbu kombinovaného zdroja na výrobu elektrickej energie a tepla rovnakého výkonu a 2,5 násobne vyššie ako na výstavbu veterných elektrární a premenu energie biomasy na elektrickú energiu," píše sa v správe.
Mimovládne organizácie preto vyzývajú vládu, aby v záujme ochrany práv občanov dal kabinet za účasti zástupcov mimovládnych organizácií vypracovať štúdiu najnižších nákladov rozvoja slovenskej energetiky. Zároveň žiadajú, aby bola predložená na verejnú diskusiu. "Až po vypracovaní tejto štúdie a jej verejnom pripomienkovaní by mala vláda pristúpiť k vypracovaniu ostatných strategických dokumentov, vrátane energetickej koncepcie SR," uzatvorili mimovládne organizácie.