Washington 26. februára (TASR) - Americká ekonomika by mala v tomto roku rásť najpomalšie za uplynulé štyri roky. Príčinou je neočakávane veľké ochladenie trhu s nehnuteľnosťami. Vyplýva to z dnes zverejnenej prognózy americkej Národnej asociácie pre podnikanie a ekonomiku (NABE), ktorá uskutočnila prieskum medzi 47 poprednými analytikmi.
Podľa prognózy bude mať ochladenie realitného trhu väčší vplyv na americkú ekonomiku, než sa predpokladalo ešte v predchádzajúcom výhľade zverejnenom v novembri. Vyššie spotrebiteľské výdavky by však mali pomôcť kompenzovať tento negatívny vplyv. Hrubý domáci produkt (HDP) by mal v tomto roku v USA vzrásť o 2,7 %, čo by bolo najmenej od roku 2002, kedy sa zvýšil o 1,6 %. Vlani rástol HDP tempom 3,4 %.
NABE mierne zvýšila svoju prognózu oproti novembru, keď počítala v tomto roku s rastom 2,5 %, a to aj napriek tomu, že v súčasnosti očakáva pokles stavebnej produkcie o 14,9 % To je takmer trojnásobne viac, než asociácia očakávala v novembri (- 5,5 %).
Stavebné výdavky vlani klesli o 4,2 %. Tento pokles bol hlavným faktorom spomalenia ekonomiky v 2. polroku 2006. Tisíce zamestnancov v stavebnom sektore stratilo prácu a firmy stavajúce domy bojujú s ich predajom, pretože realitný boom sa po piatich rokoch náhle skončil.
Analytici však očakávajú mäkký dopad vďaka vankúšu v podobe rastu spotrebiteľských výdavkov. Tieto by sa v tomto roku mali zvýšiť o 3,2 %, teda rovnako ako vlani. Prognóza je optimistická z hľadiska rastu inflácie, ktorej miera by mala dosiahnuť 1,9 %. Vlani to bolo 3,2 %. Federálny rezervný systém (Fed), ktorý plní v USA funkciu centrálnej banky, dva roky zvyšoval úrokové sadzby až na súčasných 5,25 %. K doteraz poslednému zvýšeniu prišlo v júni 2006.
Ekonómovia očakávajú, že po stabilizácii na realitnom trhu, sa rast HDP v USA v roku 2008 vráti niekde hodnotám okolo 3 %.
Informovala o tom agentúra AP.