Bratislava 2. marca (TASR) - Výhrady k navrhovanej novele Zákonníka práce (ZP) vyjadrili politické strany ĽS-HZDS a SNS, ako aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) a viaceré občianske združenia.
ĽS-HZDS novelu ako celok podporuje, avšak na dnešnej tlačovej konferencii k nej vyjadrila určité výhrady. Strana napríklad nesúhlasí s úplným zákazom zamestnávania na živnosť a navrhuje obmedziť len niektoré živnosti. Hnutie kritizovalo aj navrhované zrušenie súčasnej úpravy nadčasov.
Za nevyhovujúci pokladá hnutie aj spôsob, akým ZP zamedzuje reťazeniu pracovných pomerov. Novela tomu má zabrániť zavedením 6-mesačnej lehoty, v rámci ktorej nebude možné naviazať nový pracovný pomer na dobu určitú po tom, ako skončí pomer pôvodný. ĽS-HDZS navrhuje lehotu skrátiť na 3 mesiace.
S obmedzením uzatvárania pomerov na dobu určitú vyjadrila v priebehu dneška nesúhlas tiež Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ). "Akákoľvek doba medzi pracovnými pomermi na dobu určitú je zlá. Ten pracovník je zaškolený, a keď musí prestať na tri mesiace pracovať, kam pôjde?" povedal viceprezident asociácie Rastislav Machunka.
Asociácia rovnako kritizovala zvýšenie poplatkov za nadčasy pri súčasnom ponechaní možnosti odpracovať nadčas 250 hodín ročne, ktoré navrhla Konfederácia odborových zväzov (KOZ) a opätovne zopakovala svoj celkový postoj k navrhovanej novele, ktorá bude mať podľa asociácie významný dosah na makroekonomické ukazovatele Slovenska.
Aj SNS dnes prezentovala výhrady k novele, ktoré sa týkali hlavne redukcie nadčasov, ako aj zmien pri zamestnávaní živnostníkov.
"K niektorým veciam sme sa vyjadrili odmietavo, lebo boli postavené na doraz. Sme presvedčení, že pokiaľ postavíme zamestnávateľov do kúta, bude to kontraproduktívne," povedal predseda SNS Ján Slota. Podľa neho by návrh zákonníka smeroval k "útlmu podnikateľskej sféry".
Nesúhlas s niektorými ustanoveniami novely ZP formuluje aj hromadná pripomienka, pod ktorú sa podpísalo 600 občanov a iniciovala ju skupina občanov z OKS, Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, Nadácie F. A. Hayeka, Inštitútu ekonomických a spoločenských štúdií a Inštitútu pre slobodnú spoločnosť.
Pripomienka okrem iného požaduje, aby sa z novely odstránili body, ktoré znižujú pružnosť trhu práce či neprimerane zvyšujú právomoci odborov a privilégiá odborárskych funkcionárov.
Názor, že nová úprava ZP neúmerne zvýhodňuje odborárskych predákov na úkor neorganizovaných zamestnancov, dnes vyjadril aj bývalý minister práce sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník.