SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Intervencia NBS posunula korunu nad 34 Sk za euro

Slovenská koruna sa v piatok 9.30 h. pohybovala na úrovni 34,090/34,110 SKK/EUR. Stabilizovala sa tak nad hranicou 34 Sk za euro, kam ju vo štvrtok podvečer po atakovaní rekordnej úrovne 33,80 Sk za euro vytlačila priama intervencia Národnej banky Slovenska (NBS) na devízovom trhu. "Pokiaľ centrálna banka opäť nezasiahne, koruna sa bude pohybovať na súčasných nižších úrovniach okolo 34,100 SKK/EUR," uviedol pre TASR díler OTP Banky Slovensko Eduard Pračko.

Ráno slovenská mena začínala na úrovni 34,070/34,090 SKK/EUR, uviedol pre TASR díler OTP Banky Slovensko Eduard Pračko. Celý deň bolo obchodovanie relatívne pokojné, najnižšie bola koruna na úrovni 34,14 Sk za euro. Neskôr sa zasa mierne posilnila a pred koncom obchodovania sa nachádzala blízko otváracej hodnoty na 34,060/34,080 SKK/EUR. "Tým, že NBS zastavila výrazné posilňovanie, sa koruna pohybovala len v úzkom pásme," konštatoval díler.

SkryťVypnúť reklamu

Tlak na posilňovanie slovenskej meny však bude pretrvávať aj naďalej, upozornil Pračko. "Investori vidia korunu určite na nižších úrovniach, iba centrálna banka ich môže z času na čas zastaviť. Ale ten trend je daný," dodal. Je stále reálnejšie, domnieva sa Pračko, že v budúcnosti bude prehodnotená aj centrálna parita slovenskej koruny v mechanizme výmenných kurzov ERM II, ktorá je v súčasnosti na úrovni 38,455 SKK/EUR. Aby Slovensko splnilo jedno z maastrichtských kritérií potrebných na prijatie eura, nemôže sa počas minimálne dvoch rokov koruna odchýliť od stanovenej parity o viac ako 15 % oboma smermi, čo predstavuje pásmo od 32,6868 do 44,2233 Sk za euro. Aktuálne rekordné úrovne okolo 33,80 Sk za euro sú pritom veľmi blízko od spodnej hranice tohto rozpätia. Zmena centrálnej parity však je po dohode s Európskou centrálnou bankou (ECB) možná.

SkryťVypnúť reklamu

Koruna s novými maximami voči euru a doláru

Slovenská koruna pokračuje vo štvrtok dopoludnia v zhodnocovaní a približne o pol jedenástej sa jej kurz voči euru nachádzal na 33,980 SKK/EUR. Neskôr dosiahla koruna nové maximum 33,910 SKK/EUR. Ráno pritom slovenská mena začínala ešte nad hranicou 34 Sk za euro, na úrovni 34,080 SKK/EUR. Po dosiahnutí rekordnej úrovne koruna mierne korigovala a o 11.30 h sa nachádzala na úrovni 33,950/33,980 SKK/EUR. Popoludní koruna prekonala dosiahnuté rekordy a opäť posilnila na nové historické maximum k euru 33,840/33,860 SKK/EUR. Rekordnú hodnotu dosiahla aj voči americkému doláru na úrovni 25,790/25,800 SKK/USD.

Národná banka Slovenska intervenovala proti posilňovaniu

Národná banka Slovenska (NBS) dnes popoludní intervenovala proti korune po tom, ako sa posilnila o 1,5 % z 34,31 SKK/EUR v stredu popoludní na dnešných 33,800 SKK/EUR.

SkryťVypnúť reklamu

"Po tom, ako koruna dnes ráno prekonala historické maximum bez toho, aby sa na trhu objavila centrálna banka (naposledy NBS intervenovala 28. decembra na 34,06 SKK/EUR), trhy sa pokúšali zistiť, kam je až NBS ochotná korunu pustiť," komentoval dnešný vývoj analytik Slovenskej sporiteľne (SLSP) Michal Mušák.

V reakcii na intervenciu sa koruna krátko pred 18. hodinou oslabila do blízkosti 34,10 Sk za euro.

Predstavitelia NBS v nedávnej minulosti opakovane argumentovali, že výmenný kurz je príliš silný a uťahuje menové podmienky, pripomenul Mušák. "Odhadujeme, že NBS vidí v súčasnosti rovnovážny kurz niekde v blízkosti 35,50 až 36,00 SKK/EUR," dodal. Navyše, poznamenal ďalej, slovenská mena sa približuje k silnejšej hranici pásma v ERM-2, ktorá je 32,690 SKK/EUR. Mušák predpokladá, že intervencie sú v súčasnosti preferovaným nástrojom NBS proti silnej korune (napríklad v porovnaní so znižovaním sadzieb). "Intervenčná úroveň bola v súlade s našimi očakávaniami - v prípade, ak silný tlak na zhodnotenie pretrvá aj v najbližších dňoch, opätovný vstup NBS na trh očakávame v pásme 33,70 až 33,80 SKK/EUR. Naopak, ak by bolo zhodnocovanie pomalé, tolerovaná úroveň sa môže posunúť o niečo ďalej na silnejšiu stranu," spresnil ďalej Mušák.

SkryťVypnúť reklamu

Analytik naďalej očakáva oslabovanie koruny v 1. polovici roka 2007. "Dnešná intervencia podporuje naše argumenty, keďže pridala na trh korunovú likviditu, čo znamená, že slovenská mena môže byť zraniteľnejšia v prípade náhlej zmeny sentimentu voči regiónu či všeobecne voči rozvíjajúcim sa trhom," konštatoval Mušák. Čiže, vysvetlil ďalej, viac krátkodobého zahraničného kapitálu na trhu znamená, že v prípade náhlej zmeny nálady na trhu aj viac kapitálu odíde a má tak výraznejší vplyv na kurz.

V 2. polovici roku očakáva Mušák opäť posilňovanie koruny. "Naša koncoročná predpoveď je pomerne konzervatívna na 34,500 SKK/EUR," spresnil.

Keďže koruna sa priblížila k dolnej hranici pásma v ERM-2, NBS môže uvažovať o zmene centrálnej parity, poznamenal analytik. Takýto krok by však podľa neho mohol mať pre centrálnu banku aj neželané následky. "Otvára tak totiž priestor na výraznejšie zhodnotenie (kým v súčasnosti sú investori v očakávaniach limitovaní dolnou hranicou ERM-2, posun parity otvára nový priestor) a pravdepodobne by tak priniesol posilnenie koruny (posun parity je tak rizikom pre náš odhad výmenného kurzu," dodal na záver Mušák.

SkryťVypnúť reklamu

"Dôvodom zásahu NBS je nadmerná volatilita, rýchle posilňovanie výmenného kurzu koruny voči euru," vysvetlila pre TASR Jana Kováčová z oddelenia komunikácie NBS. Či bolo intervencií viac, nechcela komentovať.

Ako pre TASR uviedol díler Tatra banky Boris Somorovský, centrálna banka v 5 vlnách volala lokálne banky a sťahovala od nich likviditu v eurách. "Kupovala od nich eurá a predávala slovenské koruny," vysvetlil. NBS podľa neho začala s intervenciami pri kurze 33,800 SKK/EUR. "Odhadujem, že v rámci intervencie NBS nakúpila 300 až 400 miliónov EUR," dodal Somorovský.

Za posilňovaním koruny rast HDP a investícia Samsungu

Na rozdiel od minulých týždňov sa koruna odpútala od ostatných národných mien v strednej Európe, ktoré výrazne neposilnili. Koruna začala spevňovať v stredu večer. Do tejto doby koruna nereagovala na priaznivé štatistiky, ani na správy o novej investícii spoločnosti Samsung Electronics.

SkryťVypnúť reklamu

Za posledný mesiac získala koruna voči euru približne 80 halierov. Minulý rok bola koruna najrýchlejšie sa posilňujúcou menou v strednej Európe, keď sa voči euru posilnila takmer o 10 percent.

Podľa dílerov boli za posilnením slovenskej meny priaznivé ekonomické dáta zverejnené v predchádzajúcich dvoch dňoch Štatistickým úradom (ŠÚ) SR, ako aj ohlásená investícia spoločnosti Samsung Electronics na Slovensku či očakávania ďalšieho posilňovania koruny v budúcnosti zo strany zahraničných investorov. Podľa spresnených údajov ŠÚ zverejnených v utorok hrubý domáci produkt (HDP) na Slovensku vzrástol v poslednom štvrťroku minulého roka o 9,6 % a za celý rok 2006 o 8,3 %. V stredu zverejnený rast priemyselnej produkcie za január bol pre trh príjemným prekvapením, keď dosiahol úroveň 17,5 % oproti očakávaným 10,4 %.

SkryťVypnúť reklamu

Historické maximum dnes slovenská koruna dosiahla aj voči americkému doláru. Ráno k nemu otvárala na úrovni 25,880/25,890 SKK/USD, počas dňa sa posilnila o 9 halierov a pred koncom obchodovania sa nachádzala na rekordnej úrovni 25,790/25,800 SKK/USD. Voči českej korune slovenská mena počas dňa posilnila z raňajších 1,2100/1,2120 SKK/CZK na 1,2015/1,2040 SKK/CZK. Zastavila sa tak blízko dôležitej psychologickej hranice 1,20 Sk za Kč.

V najbližších dňoch pravdepodobne nedôjde k výraznejšej korekcii a koruna by sa mohla pohybovať okolo úrovne 33,90 Sk za euro, uviedol pre TASR díler OTP Banky Slovensko Eduard Pračko. "Čakalo sa, či Národná banka Slovenska pri takýchto nízkych úrovniach zasiahne, tieto obavy sa však nepotvrdili," uviedol díler. Centrálna banka podľa neho pravdepodobne prehodnotila úroveň, ktorú chce brániť, pretože za súčasným posilňovaním koruny sú reálne čísla. Úrovne, kde by asi Národná banka Slovenska (NBS) už proti korune zakročila, domnieva sa Pračko, sú pravdepodobne okolo 33,60 Sk za euro.

SkryťVypnúť reklamu

Naposledy slovenská koruna dosiahla historicky najsilnejšiu úroveň k euru koncom minulého roka, keď 28. decembra 2006 posilnila na 34,06 Sk za euro. V ten istý deň však nasledovala priama intervencia NBS na devízovom trhu, čo zastavilo ďalšie posilňovanie slovenskej meny. Odvtedy sa koruna pohybovala dostatočne ďaleko od úrovne 34 Sk za euro, pričom sa na istý čas dostala aj nad hranicu 35 Sk za euro.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (27. 5. 2022)
USD 1.070
AUD 1.511
CZK 24.676
JPY 135.950
CAD 1.372
GBP 0.851
HUF 391.720
PLN 4.608
CHF 1.028
SEK 10.598

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 7. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 8. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 1. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 2. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 3. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 4. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 5. Pozor na úrazy na trampolíne, najčastejšie sú poranenia končatín
 6. Prvé slovenské diela vo forme NFT sprístupňuje 365.bank
 7. Wüstenrot rástol v životnom poistení o takmer 40 percent
 8. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 13 364
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 980
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 294
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 4 557
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 439
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 1 986
 7. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 1 696
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 301

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 2. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 3. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 4. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 5. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 6. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 7. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 8. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 117
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 104
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 725
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 3 948
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 185
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 3 122
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 851
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 1 796
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Areál Čatlošovej vily je nevyužívaný takmer dve desaťročia.

S prestavbou areálu bývalého sanatória nesúhlasili úrady ani aktivisti.


51m
Marek Senkovič.

Zastropovanie cien je rozhodnutie, ktoré zničí trh, hovorí.


a 1 ďalší 13 h
Ilustračné foto.

Návrhy na zníženie cien palív už vo vládnej koalícii kolujú.


16 h
Lacné palivá už pre Slovákov v Maďarsku nebudú.

Zmenu predstavila Orbánova vláda.


17 h

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 2. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 3. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 4. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 5. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 6. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 7. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 8. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 117
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 104
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 725
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 3 948
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 185
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 3 122
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 851
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 1 796
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
SkryťZatvoriť reklamu