BRATISLAVA 11. marca (SITA, Reuters) - Zrýchľujúci sa ekonomický rast Slovenska nie je hrozbou pre infláciu a nemal by vyvolať zmenu úrokových sadzieb. Uviedol to člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Ševčovic. V prvom komentári centrálnej banky k výsledkom hrubého domáceho produktu (HDP) za minulý rok zverejneného na začiatku týždňa Ševčovic uviedol, že ekonomický rast je udržateľný. Slovenská ekonomika pritom vlani reálne vzrástla o 8,3 %. "Štruktúra HDP bola pomerne vyvážená, aj keď ja by som osobne privítal menšie vládne výdavky, najmä v prvej polovici roka 2006. Motormi rastu boli zahraničný dopyt a investície, ktoré vytvárajú podmienky pre pokračovanie ekonomického rastu v budúcnosti." informoval Ševčovic.
Ševčovic taktiež potvrdil, že NBS priamo intervenovala na devízovom trhu vo štvrtok, aby spomalila posilňovanie slovenskej koruny. Ako Ševčovic dodal, dôvodmi pre intervenciu bola nadmerná volatilita a posilňovanie koruny voči euru. Koruna posilnila v posledných šiestich mesiacoch voči euro o viac ako o 4 %, keď ju podporoval silný ekonomický rast a správy o zahraničných investíciách. V piatok sa koruna obchodovala na úrovni 34,020 SKK/EUR, čo bolo menej ako historické maximum 33,800 SKK/EUR zo štvrtka, avšak o 11,5 % nad paritou pásma výmenných kurzov ERM II, v ktorom musia kandidujúce na prijatie eura zostať najmenej dva roky. Ševčovic odmietol špekulácie o zmene parity ERM II na silnejšiu úroveň, pretože to v súčasnosti nie je relevantnou otázkou.
Slovensko, ktoré chce prijať euro v roku 2009, dosahovalo v posledných dvoch rokov jeden z najrýchlejších ekonomických rastov v Európskej únii, pričom investície a export automobilového priemyslu nahrádzajú domácu spotrebu v úlohe hlavného ťahúňa ekonomiky. Štruktúra rastu nenaznačuje žiadne významné riziko vzniku inflácie, avšak Ševčovic uviedol, že NBS bude pozorne sledovať trendy v raste miezd a úsporách občanov, aby zabránila tlakom na spotrebiteľské ceny. Podľa Ševčovica by výsledky HDP za rok 2006 nemali byť hlavným impulzom pre zmenu úrokových sadzieb, pretože boli v súlade s očakávaniami NBS. "Centrálna banka sa snaží sústrediť na budúcnosť, preto bude dôležitejšia analýza skutočnosti, aké trendy sa zachovajú a ktoré indikátory sa môžu odkloniť od želanej trajektórie," povedal Ševčovic. NBS zverejní svoje hodnotenie ekonomických trendov ako súčasť ďalšej štvrťročnej strednodobej prognózy v apríli.