Bratislava 12. marca (ČTK) - Premiér Robert Fico prvý raz pripustil, že Slovensko by jednoznačne nemuselo byť proti harmonizácii daňového systému v Európskej únii. Opozícia ho za to kritizovala. Doteraz totiž krajina zastávala odmietavý postoj voči iniciatívam na zlaďovanie daní medzi členskými štátmi EÚ. Slovensko aj ďalší noví členovia únie čelia kritike vyspelejších krajín, že nižšími daňami prispievajú k presunu výroby zo západnej Európy do svojich štátov.
Fico tvrdí, že chápe význam vlastného daňového systému pre krajinu. "Na druhej strane si uvedomujem, že najmä silné krajiny Európskej únie len ťažko budú rešpektovať takéto daňové zvýhodňovanie, ktoré nové členské štáty Európskej únie spustili. My sa nevyhneme tomu tlaku, preto búchať do pŕs a tváriť sa, že nikdy, je nezmysel," citovala televízia Markíza záznam nahrávky s vyjadreniami Fica pre internetový server EUobserver.
Opozícia výroky Fica kritizovala. "Daňová harmonizácia nie je v prospech Slovenska. (Fico) poškodzuje záujmy Slovenska," povedal dnes novinárom podpredseda SDKÚ-DS a exminister financií Ivan Mikloš. Dodal, že daňová reforma, presadená bývalou koalíciou premiéra Mikuláša Dzurindu, zvýšila príjmy rozpočtu. Odmietol tým kritiku niektorých predstaviteľov vyspelejších európskych krajín, že po znížení daní si aj Slovensko údajný výpadok príjmov nahrádza peniazmi z fondov Európskej únie.
Proti strate daňovej suverenity krajiny je aj naďalej Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). "Slovensko má atraktívny daňový systém. Je to naša konkurenčná výhoda oproti krajinám, ktoré chceme dobehnúť (v životnej úrovni)," povedal ČTK podpredseda KDH Július Brocka. Dodal, že KDH bude proti akýmkoľvek návrhom smerujúcim k harmonizácii priamych daní.
KDH ako aj opozičná Strana maďarskej koalície vlani na jeseň nepresadili v parlamente spoločný návrh deklarácie Slovenska o daňovej suverenite v priamych daniach. Vyhlásením chceli okrem iného zaviazať vládu, aby odmietla snahy na zladenie alebo zavedenie nových daní v EÚ.
Fico však podľa Markízy neuviedol, akým spôsobom si zladenie daňových systémov predstavuje. "Len chcem naznačiť, že neprídeme do diskusie a nebudeme kričať nie, nie, nie, nie, nie. Ale myslím, že je to téma, ktorá sa nevyrieši ani za rok, ani dva," dodal.
Bývalá Dzurindova vláda presadila daňovú reformu, ktorá okrem iného od roku 2004 zjednotila sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) a dane z príjmu na jednotnú úroveň 19 percent, súčasne zrušila rôzne výnimky zo zdaňovania. To podľa ekonómov pomohlo Slovensku prilákať zahraničných investorov. Nový kabinet pod vedením ľavicového Smeru premiéra Roberta Fica od svojho nástupu do úradu v lete minulého roka už presadil zmeny v daniach, keď napríklad od januára zaviedol desaťpercentnú sadzbu DPH na lieky a zdravotnícke pomôcky, ako aj vyššie zdanenie vysokých príjmov.
Podľa Mikloša by aj samotné presadenie spoločného daňového základu pre firmy poškodilo slovenskú ekonomiku. Slovensko má totiž po zrušení rôznych výnimiek spomedzi všetkých členov EÚ najširší daňový základ, z ktorého dane počítajú, tvrdí. V prípade vyčlenenia niektorých položiek zo zdaňovania, teda zúženia daňového základu, by tak krajina zrejme musela zvýšiť sadzbu pre zdaňovanie zisku. Proti zlaďovaniu daňového základu sa v minulosti postavili tiež Veľká Británia či pobaltské štáty; s daňovými zmenami v EÚ by museli súhlasiť všetky členské štáty.
Adrian Bobok prl