Podľa ankety výskumného ústavu emnid jestvuje v súčasnosti v Nemecku približne 13 miliónov zarábajúcich, ktorí si finančne prilepšujú ilegálnou prácou. Pre nedávne zvýšenie DPH sa k nim tento rok pridruží okolo 130–tisíc fuškárov. Zaujímavé je, že iba tretina celkového objemu práce načierno pochádza od nezamestnaných alebo dôchodcov a dve tretiny od pracovníkov, ktorí majú podľa vlastného náhľadu prinízky zárobok.
Profesor Friedrich Schneider z univerzity v rakúskom Linzi odhaduje, že práca načierno sa v roku 2007 vyšplhá na úroveň 350 miliárd eur, čím sa zvýši oproti vlaňajšku o 4 miliardy eur, teda o niečo viac ako jedno percento. V porovnaní s HDP však fuškárstvo klesá. Tento rok dosiahne jeho podiel na HDP okolo 15 percent, čo je najnižšia hodnota za posledných desať rokov. Nemecké hospodárstvo zaznamená totiž tento rok vyšší rast, okolo dvoch percent, ako stúpne práca načierno.
Najlepším liekom proti fuškárstvu je podľa Schneidera zníženie daňového a odvodového zaťaženia obyvateľstva, pretože „práca načierno je daňovým povstaním občanov“. Dominik Ernste z Inštitútu pre nemeckú ekonomiku so sídlom v Kolíne nad Rýnom dodáva, že odbúraním byrokratických predpisov by sa dalo previesť do legálnej sféry okolo pol milióna ilegálnych pracovných miest. Vzorom by mali byť pre Nemecko anglosaské štáty: „Namiesto neprehľadnej džungle nemeckých predpisov potrebujeme pekne pestovaný anglický trávnik,“ myslí si Ernste.