Bratislava 14. marca (TASR) - Osoby, ktoré za vopred definovaných okolností uzatvorili zjavne nevýhodné zmluvy, by mali mať na základe navrhovanej novely Občianskeho zákonníka (ObZ) širšie možnosti namietať proti ich platnosti. "Tieto zmluvy mnohokrát neboli uzatvárané pod nátlakom, ale využívali neskúsenosť a neschopnosť vôbec posúdiť obsah záväzku," vysvetľuje navrhovateľ novely, poslanec Národnej rady (NR) SR Daniel Lipšic (KDH). S jeho návrhom však dnes vláda vyslovila nesúhlas.
Podľa Lipšica sa v ostatných rokoch rozšíril počet prípadov, kedy rôzne spoločnosti požičiavali ľuďom peniaze, pričom fyzická osoba musela previesť svoju nehnuteľnosť - dom alebo byt na veriteľa. Ak nesplatila čo len časť pôžičky, alebo sa iba o deň s platbou omeškala, byt zostal poskytovateľovi pôžičky. Poslanec poukazuje, že za niekoľko desiatok tisíc korún získavali spoločnosti miliónové hodnoty. Tvrdí, že to bolo úžernícke požičiavane a zneužívanie ľahkomyseľnosti, či tiesne ľudí. Cez ustanovenia dnes platného občianskeho zákonníka nie je podľa neho možné takéto situácie postihnúť. Novela má preto zabezpečiť ochranu fyzických osôb na súde voči takejto zmluve a namietnuť jej neplatnosť vo všeobecnej trojročnej lehote.
Cieľom návrhu je preto podľa Lipšica rozšíriť dôvody relatívnej neplatnosti právneho úkonu podľa ObZ o prípady, v ktorých bola zneužitá núdza, neskúsenosť, nedostatok schopnosti posúdiť obsah právneho úkonu alebo zjavná ľahkomyseľnosť osoby na to, aby bola získaná výhoda, ktorá je v zjavnom nepomere k plneniu, ktoré osoba využijúca uvedené okolnosti poskytne. Ide teda o zmluvy, ktoré sú nevýhodné najmä výrazným nepomerom medzi plnením a protiplnením, prípadne zabezpečením pre prípad neplnenia, dopĺňa Lipšic.
Ministerstvo spravodlivosti (MS), ktoré návrh predkladalo vláde na posúdenie, však nesúhlasí s tým, že táto poslanecká novela zlepší súčasný právny stav a ochranu občanov pri uzatváraní zmlúv. "Predkladaný návrh je nielenže nesúladný so systematikou ObZ, ale ponúka nižší stupeň právnej ochrany osobám dotknutým chybnými právnymi úkonmi. Pri takomto stave zásah do zákona, ktorý je kódexom, je zásahom neprijateľným," zdôvodňuje svoj nesúhlas ministerstvo.
Vládny kabinet považuje Lipšicov návrh "za neadekvátny a nesystémový zásah do občianskoprávnej úpravy neplatnosti právnych úkonov". Argumentuje, že následky chybného právneho úkonu urobeného v tiesni pri nápadne nevýhodných podmienkach sú upravené v ustanovení Občianskeho zákonníka, podľa ktorého "účastník, ktorý uzavrel zmluvu v tiesni pri nápadne nevýhodných podmienkach, má právo od zmluvy odstúpiť". Navrhovaná právna úprava preto podľa vlády znamená nesystémovú dvojkoľajnosť riešenia chybných právnych úkonov.