Sofia 14. marca (TASR) - Balkánske krajiny požiadali Európsku úniu (EÚ) o opätovné sprevádzkovanie 2 reaktorov jadrovej elektrárne Kozloduj, ktoré sa nachádzajú na území nového člena únie - Bulharska. Dôvodom je snaha zabrániť energetickej kríze v regióne.
Bulharsko súhlasilo s odstavením dvoch 440-megawatových reaktorov atómovej elektrárne Kozloduj ku koncu minulého roka. Išlo o podmienku vstupu krajiny do EÚ z dôvodu zastaranosti reaktorov, ktoré pochádzajú ešte z obdobia Sovietskeho zväzu.
Macedónsko, Srbsko, Albánsko a Chorvátsko však vo svojej deklarácii Brusel požiadali, aby povolil obnovenie prevádzky aspoň počas obdobia, kým sa nevybudujú alternatívne energetické zdroje, ktoré vyrovnajú nedostatky a nepriaznivé ceny elektriny v balkánskom regióne.
"Sme znepokojení aktuálnymi problémami v dodávkach elektrickej energie v regióne, ktoré môžu mať za následok ekonomickú a politickú nestabilitu," uvádza sa v deklarácii, prijatej na energetickom fóre v Sofii.
Bulharská vláda vedená socialistami odštartovala kampaň za znovuobnovenie prevádzky reaktorov s tvrdením, že elektráreň Kozloduj je bezpečná. Krajina si chce udržať postavenie vedúceho exportéra elektrickej energie v juhovýchodnej Európe.
EÚ sa vyjadrila, že neexistuje žiaden jasný dôkaz o tom, že reaktory môžu spĺňať bezpečnostné štandardy únie. EÚ tiež argumentuje tým, že sa nepreukázalo, že nedostatok elektriny v regióne spôsobilo odstavenie reaktorov elektrárne Kozloduj.
Bulharský minister hospodárstva a energetiky Rumen Ovčarov, ktorý odovzdá deklaráciu Európskej komisii (EK), očakáva, že dokument podporí aj Rumunsko, Kosovo a Čierna Hora.
Bulharsko v minulom roku vyviezlo rekordných 7,8 miliardy KWh elektrickej energie. V tomto roku by mal byť však export z dôvodu uzatvorenie reaktorov na nulovej úrovni.
Deklarácia tiež hovorí o náraste cien elektrickej energie o 80 až 100 % na takmer 100 EUR za 1 MWh, v prepočte 3 407 SKK.
Informovala o tom agentúra Reuters.