Mochovce 15. marca (TASR) Uvedenie tretieho bloku Atómovej elektrárne v Mochovciach (EMO) do prevádzky je naplánované na rok 2012. Približne o 6 mesiacov po dokončení tretieho bloku bude spustený do prevádzky aj štvrtý blok elektrárne.
Ako dnes v Mochovciach uviedol riaditeľ výstavbového závodu Slovenských elektrární Mochovce pre 3. a 4. blok Giancarlo Aquilanti, spoločnosť Enel nevylučuje skrátenie času potrebného na výstavbu obidvoch blokov. Majetok 3. a 4. bloku EMO sa momentálne pohybuje na úrovni 250 miliónov EUR, Enel preinvestoval doteraz 28 miliónov EUR. Očakávané investície spojené s dokončením obidvoch blokov atómovej elektrárne vrátane paliva by mali dosiahnuť 1,4 miliardy EUR, v prepočte 47,6 miliardy SKK. Z tejto sumy predstavujú prevádzkové náklady zhruba 400 miliónov, stavebné náklady 1 miliardu EUR.
"Návratnosť investície naša spoločnosť nebude zverejňovať, je to interná záležitosť firmy," uviedol Aquilanti. Pri spracovaní analýzy návratnosti investície firma vychádzala z ceny 40 až 45 EUR za megawatthodinu elektrickej energie po roku 2012, pričom nezohľadňovala infláciu. Plánovaný výkon každého bloku je 440 MWh, prevádzka elektrárne je 40 rokov.
Výstavba EMO sa začala v roku 1987 po ukončení prípravných prác, ktoré trvali 6 rokov. Začiatkom 90. rokov sa prejavil nedostatok financií pri výstavbe, ktorý spôsobil rozdelenie dostavby do dvoch etáp. Prvé dva bloky elektrárne boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1998 a 2000. Stavebné práce na 3. a 4. bloku sú od roku 1992 pozastavené. V tomto roku sa talianska spoločnosť Enel, ktorá sprivatizovala Slovenské elektrárne, a. s., rozhodla dostavať obidva bloky. Nadväzovať budú na prevádzkované dva bloky a budú využívať aj niektoré už existujúce a sprevádzkované pomocné systémy spoločné pre všetky štyri bloky. Pri dostavbe firma použije odlišný model dodávateľských vzťahov pre jadrovú a nejadrovú časť. Dodávateľom jadrovej časti bude jeden generálny dodávateľ, ktorý zatiaľ podľa slov Aquilantiho nie je určený. Na dodávky pre nejadrové časti elektrárne plánuje Enel uzatvoriť individuálne zmluvy s viacerými dodávateľmi, ktorých vyberie v zmysle zákona o verejnom obstarávaní. Podľa Aquilantiho Enelu v budúcnosti nevyplýva zo zmluvy povinnosť dodávok lacnejšej energie pre Slovensko ako pre zahraničie.