Boca Raton 16. marca (TASR) - Existuje riziko, že rast nedobytných úverov amerických hypotekárnych ústavov môže zasiahnuť aj do iných sektorov ekonomiky USA. Toto varovanie vyslovil vo štvrtok na Floride na stretnutí amerických podnikateľov združených vo Futures Industry Association (FIA) bývalý predseda americkej centrálnej banky, Federálneho rezervného systému, Alan Greenspan. Dodal však, že "zatiaľ nie sú na to nijaké dôkazy". Súčasne upozornil na fakt, že "ak však stratíte 10 % poskytnutých hypoték, k takémuto presahu musí dôjsť"...Očakávam ho, ale zatiaľ nie je nijaký," dodal.
Greenspan sa domnieva, že pokles v počte predaných domov súvisí viac s vysokou cenou nehnuteľností, než s kvalitou hypotekárnych úverov. Uviedol však aj to, že by problémy nezľahčoval takzvanými podštandardnými úvermi.
Problematika úverov, ktoré dostali ľudia so slabými a nepravidelnými príjmami však nie je "maličkosťou" . Zreteľne vystúpil do popredia v posledných mesiacoch po tom, ako sa predaj domov znížil a ich ceny začali klesať. Dôsledkom tohto vývoja bolo, že svoju činnosť na trhu skončilo okolo 20 hypotekárnych ústavov.
Kríza vyvoláva väčšie obavy, lebo problémy v tomto sektore sa môžu preniesť aj na hlavných úverovateľov a poškodiť ekonomiku.
Poznamenal, že by sa problém rýchlo vyriešil, keby sa sektor skonsolidoval a keby ceny domov znovu vzrástli o 10 %. Pokiaľ budú klesať ceny nehnuteľností, vplyv sektora na viaceré odvetvia ekonomiky bude silnieť, lebo spotrebiteľské výdavky majú vyše 65-% podiel na americkom hrubom domácom produkte.
Greenspan však vo vystúpení venoval pozornosť aj postaveniu USA ako hlavnému svetovému finančnému centru. Vyslovil obavu, že krajina môže stratiť schopnosť konkurovať Veľkej Británii a ázijským finančným strediskám. Uviedol, že USA nemali šťastie v tejto oblasti niekoľko predchádzajúcich rokov. "Keď ste na vrchole," poznamenal, "máte len jeden jediný smer, ktorým sa môžete uberať. Netreba si myslieť, že my v USA sme stratili konkurencieschopnosť". Došlo k tomu, že trhová hodnota amerických akcií sa relatívne zmenšuje, či presnejšie nezhodnocujú sa dostatočne rýchlo. Vývoj má aj pozitívny vplyv, leto sa to vracia ako výsledok exportu amerických hodnôt. "Zvyšok sveta sa uberá... smerom k modelu kapitalizmu, ktorý u nás funguje celé generácie".
Informovali o tom Reuters a AP.