Bratislava 16. marca (TASR) - Dopravná infraštruktúra, kompetencie pri rozdeľovaní eurofondov a perspektívy cestovného ruchu boli okruhy problémov, o ktorých diskutoval minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek s predsedom Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenkom Trebuľom a Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Petrom Chudíkom počas svojho pracovného výjazdu na východe Slovenska. TASR o tom informoval hovorca ministra Branislav Zvara.
Obaja predsedovia sa na stretnutí najviac zaujímali o možnosti príchodu investícií a posudzovania nových projektov v kontexte s nedostatočne rozvinutou dopravou. "Máme teraz jediný cieľ, aby sme zjednodušili podmienky na získanie pozemkov pod infraštruktúru. Predchádzajúca vláda nevedela pripraviť podmienky na to, aby sa mohlo dať viac prostriedkov do výstavby diaľnic," pripomenul Jahnátek. Slovensko podľa jeho slov potrebuje diaľnice a trend je jednoznačný. Tam, kde sú diaľnice sa rozvíja priemysel a zvyšujú sa zamestnanosť a mzdy a ekonomický rast je tam podstatne vyšší ako v oblastiach, kde diaľnice chýbajú.
Trebuľa a Chudík majú výhrady aj k predbežne nastavenému rozdeľovaniu regionálnej pomoci z eurofondov, najmä zo štrukturálnych fondov prostredníctvom operačných programov. Všetky VÚC požadujú, aby sa v tejto problematike "vychádzalo z možností a potrieb regiónov." Šéfovia KSK a PSK "sa vyjadrili za lepšiu koordináciu a užšie prepojenie Ministerstva hospodárstva (MH) SR s VÚC, pričom požadujú väčšiu kontrolu." Chudík ocenil dobrú spoluprácu s rezortom hospodárstva a organizáciami, ktoré rezort zastrešuje (SACR, SARIO) a ako povedal "je to dobrá cesta ako zosúladiť požiadavky súkromného a verejného sektora." Niektoré veci si však podľa neho musia vyriešiť miestne zastupiteľstvá, niekedy, upozornil, prevládajú skupinové politické záujmy nad potrebami regiónu.
Na margo podpory turizmu Jahnátek povedal: "Slovensko musí v plnej miere využiť vlastné špecifiká a rezort hospodárstva, ktorý zastrešuje problematiku CR, pripraví komplexnú legislatívu pre zabezpečenie realizácie štátnej politiky rozvoja odvetvia turizmu s prihliadnutím na jeho inštitucionalizáciu." Do propagácie Slovenska by sa však mali zapojiť aj samosprávy, obce, mestá a podnikatelia. Ide predovšetkým o kúpeľníctvo, zimné a letné strediská, celoročné využitie vysokohorských oblastí, mestský a vidiecky turizmus.
Jahnátek s predstaviteľmi samospráv hovoril aj o vzdelanostnej ekonomike a "zhodli sa na nutnosti prepojenia školstva a najmä technických univerzít s praxou. Tomu by mohlo pomôcť budovanie vedecko-výskumných clustrov."