Bratislava 17. marca (TASR) - Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR sa vo veci Zákona o tripartite rozhodli iniciovať podnet na Ústavný súd (ÚS) SR. Dôvodom ich kroku je ustanovenie o extenzii kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa.
Ide však o zákon, ktorý prezident SR Ivan Gašparovič už 6. marca podpísal. Vtedy RÚZ a AZZZ súbežne žiadali hlavu štátu vrátiť Zákon o tripartite na opätovné prerokovanie do Národnej rady SR a pohrozili, že v opačnom prípade budú uvažovať o podnete na ÚS.
Podľa schválenej normy sa kolektívne zmluvy vyššieho stupňa vzťahujú aj na subjekty, ktoré ich neuzatvorili. To je podľa zamestnávateľov v rozpore s princípmi zmluvnej voľnosti, a teda aj s Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Obe menované organizácie už v tejto veci oslovili poslancov parlamentu a žiadajú ich podporu vo forme potrebných 30 podpisov.
Parlament 9. februára 2007 schválil v rámci zákona o tripartite nepriamu novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní. Tá umožňuje prenesenie záväzkov z kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa aj na zamestnávateľa, ktorý nie je členom organizácie, ktorá zmluvu podpísala. Toto ustanovenie považujú RÚZ a AZZZ za protiústavné, keďže "nie je možné preniesť záväzky vyjednané medzi dvoma subjektmi kolektívneho vyjednávania na subjekt tretí (zamestnávateľa), ktorý s tým nesúhlasí, a ani kolektívnu zmluvu nepodpísal".
RÚZ a AZZZ sa preto rozhodli iniciovať podanie na ÚS SR na začatie konania o súlade tohto právneho predpisu s Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
TASR o tom informoval tajomník RÚZ Martin Hošták.