SME

Koruna má voči euru nový stredový kurz

Stredový kurz slovenskej koruny voči euru sa od pondelka stanovuje na 35,4424 SKK za euro, čo znamená posilnenie o 8,5 %.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SME)

Brusel 17. marca (TASR) - Ministri financií krajín eurozóny, Európska centrálna banka a ministri a guvernéri národných bánk Dánska, Cypru, Estónska, Litvy, Lotyšska, Malty a Slovenska dnes na základe žiadosti slovenských úradov schválili úpravu stredového kurzu slovenskej koruny voči euru v mechanizme výmenných kurzov (ERM II).

Nový stredový kurz slovenskej koruny voči euru sa od pondelka stanovuje na 35,4424 SKK za euro, čo znamená posilnenie o 8,5 %. Informovala o tom v noci nadnes Európska komisia.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Mikloša ide o bezprecedentnú záležitosť

Revalváciu centrálnej parity slovenskej koruny v ERM II považuje bývalý minister financií, dnes poslanec Národnej rady SR (SDKÚ-DS) Ivan Mikloš za logickú, pretože ekonomický vývoj na Slovensku k tomu smeroval. Vníma to tiež ako dôkaz uskutočnených reforiem.

"Je to takmer bezprecedentná záležitosť. Doteraz sa takéto prehodnotenie centrálnej parity počas členstva krajiny v ERM II uskutočnilo iba v Írsku. Je to nepriamy dôkaz o efekte reforiem na vysoký rast a zhodnocovanie koruny, ale aj to, že SR má šancu napodobniť írsky príklad," reagoval Mikloš. Podľa neho od novembra 2005, teda vstupu Slovenska do mechanizmu výmenných kurzov ERM II, práve vďaka reformám sa v raste ekonomiky, či zamestnanosti viac a viac sa ukazujú ich efekty.

SkryťVypnúť reklamu

Minister financií Ján Počiatek a guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko sa k revalvácii oficiálne vyjadria v pondelok 19. marca na tlačovej konferencii.

Aspoň dvojročný pobyt v mechanizme ERM II, kde je kurz meny pevne stanovený voči euru a môže sa pohybovať v rozpätí +/-15 percent, je nevyhnutnou podmienkou pre prijatie spoločnej európskej meny. Do eurozóny by SR chcela vstúpiť v roku 2009.

Posilnenie centrálnej parity slovenskej koruny podľa EK pomôže Slovensku udržať makroekonomickú stabilitu a opiera sa o pevný záväzok slovenskej vlády pokračovať v príslušných podporných stratégiách zameraných najmä na dosiahnutie cenovej stability udržateľným spôsobom. Sem patrí zintenzívnenie štrukturálnej úpravy rozpočtu v súlade s odporúčaniami EK v hodnotení aktualizovaného slovenského konvergenčného programu s cieľom prispieť k vyrovnanému politickému mixu zameranému na zvládnutie inflačných rizík a podporu udržateľnosti konvergenčného procesu. Vláda bude podľa EK spolu so zodpovednými inštitúciami EÚ pozorne monitorovať makroekonomický vývoj a zmeny výmenného kurzu.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko predložilo 1. decembra 2006 novú aktualizáciu svojho konvergenčného programu na obdobie 2006-2009. Opierajúc sa o opatrné predpoklady rastu na rok 2006 a realistické predpoklady na zostávajúcu časť programového obdobia, cieľom programu je korigovať nadmerný deficit v roku 2007 na základe obmedzenia výdavkov. Deficit by mal podľa prognóz poklesnúť v roku 2007 na 2,9 % v porovnaní s očakávanými 3,7 % v roku 2006.

EK v januárovom hodnotení tohto programu vyzvala Slovensko, aby využilo vyhliadky vysokého rastu na zintenzívnenie štrukturálnej úpravy s cieľom zaistiť korekciu nadmerného rozpočtu s väčšou rezervou a urýchliť pokrok na dosiahnutie strednodobého cieľa. Brusel takisto požaduje posilnenie záväzného charakteru strednodobých výdavkových stropov pre ústrednú štátnu správu.

SkryťVypnúť reklamu

Barát: Reálnosť prijatia eura stúpla

Revalvácia centrálnej parity v rámci systému výmenných kurzov ERM II, zotrvanie v ktorom je jednou z podmienok na prijatie eura, je podľa vládneho splnomocnenca pre euro Igora Baráta logickým dôsledkom zlepšovania stavu v slovenskej ekonomike v poslednom období.

"Z toho tiež vyplýva, že šance na splnenie kritérií na prijatie eura sú čoraz reálnejšie," uviedol pre agentúru SITA Barát. Nový stredový kurz v rámci ERM II je s účinnosťou od pondelka 19. marca 2007 stanovený na úroveň 35,4424 SKK/EUR, čo je 8,5 % pod úrovňou doterajšej centrálnej parity. Slovenskej mene sa tak v rámci fluktuačného pásma otvára nový priestor pre posilňovanie, keď novou spodnou hranicou bude úroveň 30,126 SKK/EUR.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že koruna môže vďaka revalvácii parity v budúcnosti eventuálne posilniť výraznejšie, ako jej to umožňoval doterajší stav, pre podnikateľov je súčasná situácia akceptovateľná. Ako pre agentúru SITA uviedol výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina, silnejšia mena síce znevýhodňuje exportérov, na druhej strane však teší dovozcov.

"Pokiaľ je rast kurzu koruny podložený zdravým ekonomickým vývojom, je to dobré pre Slovensko a občanov, že sa aj prostredníctvom kurzu približujeme k vyspelým štátom Európskej únie," konštatoval. Ako dodal, posilňovanie koruny by bolo pre podnikateľov problémom vtedy, ak by bolo spôsobené umelými zásahmi zo zahraničia na devízovom trhu. "Zdá sa však, že toto môžme v súčasnosti vylúčiť, keďže slovenská ekonomika je na tom dobre, prichádzajú zahraniční investori a na trhu je reálny záujem o slovenskú menu," dodal Kičina.

SkryťVypnúť reklamu

Revalváciu parity si vyžiadala zrýchľujúca ekonomika

Revalvácia centrálnej parity slovenskej koruny v rámci systému ERM II je plne opodstatnená rovnovážnym posunom ekonomických fundamentov. Uvádzajú to v spoločnom stanovisku k posunu centrálnej parity na úroveň 35,4424 SKK/EUR Národná banka Slovenska a Ministerstvo financií SR.

Slovenská ekonomika podľa nich prešla od vstupu do ERM II v novembri 2005 významnými štrukturálnymi zmenami a zdravé makroekonomické politiky spolu s významným prílevom priamych zahraničných investícií v posledných rokoch viedli k postupnému zrýchľovaniu ekonomického rastu. "Vysoký diferenciál rastu produktivity voči eurozóne viedol k významnému posilneniu rovnovážneho reálneho kurzu. Pri relatívne nízkej inflácii sa to premietlo aj do úrovne nominálneho kurzu," uvádza sa v stanovisku.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko podľa centrálnej banky a ministerstva týmto krokom potvrdilo záväzok pokračovať v zdravej a zodpovednej makroekonomickej politike. "Správne nastavenie politík spolu s ďalšími štrukturálnymi zmenami sú nevyhnutné nielen pre podporu novej centrálnej parity, ale aj pre rýchli a udržateľný rast životnej úrovne na Slovensku," uvádza sa v stanovisku.

Posun parity nedáva zelenú posilňovaniu koruny

Revalvácia centrálnej parity a s tým súvisiace posunutie spodnej hranice fluktuačného pásma v rámci systému ERM II na 30,126 SKK/EUR ešte neznamená, že centrálna banka dáva zelenú rýchlemu posilňovaniu koruny. Uviedol to analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian. Ako dodal, už samotná úroveň novej centrálnej parity naznačuje, že centrálna banka vidí reálny kurz zhruba o korunu päťdesiat vyššie, ako je súčasný trhová úroveň. "Potvrdzujú to aj stanoviská centrálnej banky, v ktorých sa v uplynulých mesiacoch viackrát opakovalo, že tempo rastu nominálneho kurzu je rýchlejšie ako reálneho," dodal Kotian.

SkryťVypnúť reklamu

Nastavenie úrovne novej centrálnej parity je pritom podľa analytika v súlade s očakávaniami, podľa ktorých by v prípade posunutia stredu fluktuačného pásma v prvom polroku mohol byť stanovený kurz v blízkosti 35,500 SKK/EUR. Centrálnej banke sa po posunutí celého fluktuačného pásme podľa Kotiana mierne uvoľnia ruky, keď sa kurz opäť vzdialil od spodnej hranice. Môže si tak dovoliť akceptovať väčšiu apreciáciu a menej rizikové by boli aj krátkodobé výkyvy kurzu.

Koruna môže podľa Kotiana v prvotnej fáze na revalváciu centrálnej parity reagovať prudkým posilnením, po ktorom by však malo nasledovať určité vytriezvenie. Podľa analytika Trend Analyses Vladimíra Vaňa svoju úlohu v ďalšom vývoji kurzu koruny zohrá aj región a svetové trhy. Prípadná narastajúca averzia k emerging markets, či eventuálny ďalší pokles akciových trhov by mohli na korunu pôsobiť ako stabilizujúci prvok proti prudkému posilňovaniu. Revalvácia parity sama o sebe je však podľa Vaňa pre trh pozitívnou správou, ktorou sa potvrdzuje, že Slovensko je stále reálne v hre o euro v roku 2009 a že stávky investorov na posilnenie koruny sa vyplatili.

Podľa dílera Tatra banky Borisa Somorovského je však zaujímavé, že sa nová centrálna parita nestanovila na úrovni trhového kurzu, ako tomu bolo pri vstupe koruny do systému ERM II v novembri 2005. Trhový kurz koruny a eura bol pritom v závere piatkového obchodovania nad úrovňou 33,900 SKK/EUR. "Zrejme to môže byť signál, že Národná banka Slovenska (NBS) nemá záujem, aby koruna posilňovala až príliš rýchlo," predpokladá Somorovský.

SkryťVypnúť reklamu

Revalvácia centrálnej parity bola pre trh prekvapivou správou. Ešte vo štvrtok minulého týždňa, totiž NBS priamo vstúpila na devízový trh, aby zabránila posilneniu kurzu cez hranicu 33,800 SKK/EUR. Revalváciu centrálnej parity navyše oficiálne odmietali aj predstavitelia NBS. Podľa Somorovského je preto v súčasnosti ťažko odhadovať, ako sa bude po pondelňajšom otvorení obchodovania kurz koruny presne vyvíjať. Díler UniBanky Patrik Malec predpokladá, že koruna v pondelok zareaguje prudkým posilnením. Upozornil však, že revalvácia centrálnej parity neznamená, že NBS nebude v prípade prirýchleho zhodnocovania kurzu intervenovať. "Intervenčná hranica ale bude určite nižšie," dodal Malec s tým, že NBS pravdepodobne tiež opäť obnoví plnú akceptáciu dopytu v sterilizačnom repotendri.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (24. 4. 2025)
USD 1.142
AUD 1.781
CZK 25.015
JPY 161.680
CAD 1.579
GBP 0.858
HUF 409.030
PLN 4.292
CHF 0.938
SEK 10.940

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 147
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 206
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 574
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 030
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 885
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 501
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 128
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 909
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 43 429
  2. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 6 740
  3. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ? 5 018
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 4 712
  5. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 4 488
  6. Dominik Sumbal: Doba cashu je späť!! 4 057
  7. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum. 3 868
  8. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 3 857
  1. INESS: Cena zamestnanca opäť narástla
  2. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  3. Tupou Ceruzou: Pápež František
  4. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  6. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  7. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  8. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Valdis Dombrovskis.

Trump sa cielene zameral aj na konkrétne sektory v EÚ.


TASR
Oceľ z oceliarní ArcelorMittal. Ilustračná fotografia.

Ide o reakciu na krízu v európskom oceliarskom sektore.


TASR
Americký minister financií Scott Bessent.

Podľa ministra financií USA obe strany čakajú na tú druhú.


TASR
Ilustračné foto.

Výber mýta medziročne vzrástol o štyri percentá.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 43 429
  2. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 6 740
  3. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ? 5 018
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 4 712
  5. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 4 488
  6. Dominik Sumbal: Doba cashu je späť!! 4 057
  7. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum. 3 868
  8. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 3 857
  1. INESS: Cena zamestnanca opäť narástla
  2. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  3. Tupou Ceruzou: Pápež František
  4. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  6. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  7. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  8. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
SkryťZatvoriť reklamu