SME
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Koruna má voči euru nový stredový kurz

Stredový kurz slovenskej koruny voči euru sa od pondelka stanovuje na 35,4424 SKK za euro, čo znamená posilnenie o 8,5 %.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SME)

Brusel 17. marca (TASR) - Ministri financií krajín eurozóny, Európska centrálna banka a ministri a guvernéri národných bánk Dánska, Cypru, Estónska, Litvy, Lotyšska, Malty a Slovenska dnes na základe žiadosti slovenských úradov schválili úpravu stredového kurzu slovenskej koruny voči euru v mechanizme výmenných kurzov (ERM II).

Nový stredový kurz slovenskej koruny voči euru sa od pondelka stanovuje na 35,4424 SKK za euro, čo znamená posilnenie o 8,5 %. Informovala o tom v noci nadnes Európska komisia.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Mikloša ide o bezprecedentnú záležitosť

Revalváciu centrálnej parity slovenskej koruny v ERM II považuje bývalý minister financií, dnes poslanec Národnej rady SR (SDKÚ-DS) Ivan Mikloš za logickú, pretože ekonomický vývoj na Slovensku k tomu smeroval. Vníma to tiež ako dôkaz uskutočnených reforiem.

"Je to takmer bezprecedentná záležitosť. Doteraz sa takéto prehodnotenie centrálnej parity počas členstva krajiny v ERM II uskutočnilo iba v Írsku. Je to nepriamy dôkaz o efekte reforiem na vysoký rast a zhodnocovanie koruny, ale aj to, že SR má šancu napodobniť írsky príklad," reagoval Mikloš. Podľa neho od novembra 2005, teda vstupu Slovenska do mechanizmu výmenných kurzov ERM II, práve vďaka reformám sa v raste ekonomiky, či zamestnanosti viac a viac sa ukazujú ich efekty.

SkryťVypnúť reklamu

Minister financií Ján Počiatek a guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko sa k revalvácii oficiálne vyjadria v pondelok 19. marca na tlačovej konferencii.

Aspoň dvojročný pobyt v mechanizme ERM II, kde je kurz meny pevne stanovený voči euru a môže sa pohybovať v rozpätí +/-15 percent, je nevyhnutnou podmienkou pre prijatie spoločnej európskej meny. Do eurozóny by SR chcela vstúpiť v roku 2009.

Posilnenie centrálnej parity slovenskej koruny podľa EK pomôže Slovensku udržať makroekonomickú stabilitu a opiera sa o pevný záväzok slovenskej vlády pokračovať v príslušných podporných stratégiách zameraných najmä na dosiahnutie cenovej stability udržateľným spôsobom. Sem patrí zintenzívnenie štrukturálnej úpravy rozpočtu v súlade s odporúčaniami EK v hodnotení aktualizovaného slovenského konvergenčného programu s cieľom prispieť k vyrovnanému politickému mixu zameranému na zvládnutie inflačných rizík a podporu udržateľnosti konvergenčného procesu. Vláda bude podľa EK spolu so zodpovednými inštitúciami EÚ pozorne monitorovať makroekonomický vývoj a zmeny výmenného kurzu.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko predložilo 1. decembra 2006 novú aktualizáciu svojho konvergenčného programu na obdobie 2006-2009. Opierajúc sa o opatrné predpoklady rastu na rok 2006 a realistické predpoklady na zostávajúcu časť programového obdobia, cieľom programu je korigovať nadmerný deficit v roku 2007 na základe obmedzenia výdavkov. Deficit by mal podľa prognóz poklesnúť v roku 2007 na 2,9 % v porovnaní s očakávanými 3,7 % v roku 2006.

EK v januárovom hodnotení tohto programu vyzvala Slovensko, aby využilo vyhliadky vysokého rastu na zintenzívnenie štrukturálnej úpravy s cieľom zaistiť korekciu nadmerného rozpočtu s väčšou rezervou a urýchliť pokrok na dosiahnutie strednodobého cieľa. Brusel takisto požaduje posilnenie záväzného charakteru strednodobých výdavkových stropov pre ústrednú štátnu správu.

SkryťVypnúť reklamu

Barát: Reálnosť prijatia eura stúpla

Revalvácia centrálnej parity v rámci systému výmenných kurzov ERM II, zotrvanie v ktorom je jednou z podmienok na prijatie eura, je podľa vládneho splnomocnenca pre euro Igora Baráta logickým dôsledkom zlepšovania stavu v slovenskej ekonomike v poslednom období.

"Z toho tiež vyplýva, že šance na splnenie kritérií na prijatie eura sú čoraz reálnejšie," uviedol pre agentúru SITA Barát. Nový stredový kurz v rámci ERM II je s účinnosťou od pondelka 19. marca 2007 stanovený na úroveň 35,4424 SKK/EUR, čo je 8,5 % pod úrovňou doterajšej centrálnej parity. Slovenskej mene sa tak v rámci fluktuačného pásma otvára nový priestor pre posilňovanie, keď novou spodnou hranicou bude úroveň 30,126 SKK/EUR.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že koruna môže vďaka revalvácii parity v budúcnosti eventuálne posilniť výraznejšie, ako jej to umožňoval doterajší stav, pre podnikateľov je súčasná situácia akceptovateľná. Ako pre agentúru SITA uviedol výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina, silnejšia mena síce znevýhodňuje exportérov, na druhej strane však teší dovozcov.

"Pokiaľ je rast kurzu koruny podložený zdravým ekonomickým vývojom, je to dobré pre Slovensko a občanov, že sa aj prostredníctvom kurzu približujeme k vyspelým štátom Európskej únie," konštatoval. Ako dodal, posilňovanie koruny by bolo pre podnikateľov problémom vtedy, ak by bolo spôsobené umelými zásahmi zo zahraničia na devízovom trhu. "Zdá sa však, že toto môžme v súčasnosti vylúčiť, keďže slovenská ekonomika je na tom dobre, prichádzajú zahraniční investori a na trhu je reálny záujem o slovenskú menu," dodal Kičina.

SkryťVypnúť reklamu

Revalváciu parity si vyžiadala zrýchľujúca ekonomika

Revalvácia centrálnej parity slovenskej koruny v rámci systému ERM II je plne opodstatnená rovnovážnym posunom ekonomických fundamentov. Uvádzajú to v spoločnom stanovisku k posunu centrálnej parity na úroveň 35,4424 SKK/EUR Národná banka Slovenska a Ministerstvo financií SR.

Slovenská ekonomika podľa nich prešla od vstupu do ERM II v novembri 2005 významnými štrukturálnymi zmenami a zdravé makroekonomické politiky spolu s významným prílevom priamych zahraničných investícií v posledných rokoch viedli k postupnému zrýchľovaniu ekonomického rastu. "Vysoký diferenciál rastu produktivity voči eurozóne viedol k významnému posilneniu rovnovážneho reálneho kurzu. Pri relatívne nízkej inflácii sa to premietlo aj do úrovne nominálneho kurzu," uvádza sa v stanovisku.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko podľa centrálnej banky a ministerstva týmto krokom potvrdilo záväzok pokračovať v zdravej a zodpovednej makroekonomickej politike. "Správne nastavenie politík spolu s ďalšími štrukturálnymi zmenami sú nevyhnutné nielen pre podporu novej centrálnej parity, ale aj pre rýchli a udržateľný rast životnej úrovne na Slovensku," uvádza sa v stanovisku.

Posun parity nedáva zelenú posilňovaniu koruny

Revalvácia centrálnej parity a s tým súvisiace posunutie spodnej hranice fluktuačného pásma v rámci systému ERM II na 30,126 SKK/EUR ešte neznamená, že centrálna banka dáva zelenú rýchlemu posilňovaniu koruny. Uviedol to analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian. Ako dodal, už samotná úroveň novej centrálnej parity naznačuje, že centrálna banka vidí reálny kurz zhruba o korunu päťdesiat vyššie, ako je súčasný trhová úroveň. "Potvrdzujú to aj stanoviská centrálnej banky, v ktorých sa v uplynulých mesiacoch viackrát opakovalo, že tempo rastu nominálneho kurzu je rýchlejšie ako reálneho," dodal Kotian.

SkryťVypnúť reklamu

Nastavenie úrovne novej centrálnej parity je pritom podľa analytika v súlade s očakávaniami, podľa ktorých by v prípade posunutia stredu fluktuačného pásma v prvom polroku mohol byť stanovený kurz v blízkosti 35,500 SKK/EUR. Centrálnej banke sa po posunutí celého fluktuačného pásme podľa Kotiana mierne uvoľnia ruky, keď sa kurz opäť vzdialil od spodnej hranice. Môže si tak dovoliť akceptovať väčšiu apreciáciu a menej rizikové by boli aj krátkodobé výkyvy kurzu.

Koruna môže podľa Kotiana v prvotnej fáze na revalváciu centrálnej parity reagovať prudkým posilnením, po ktorom by však malo nasledovať určité vytriezvenie. Podľa analytika Trend Analyses Vladimíra Vaňa svoju úlohu v ďalšom vývoji kurzu koruny zohrá aj región a svetové trhy. Prípadná narastajúca averzia k emerging markets, či eventuálny ďalší pokles akciových trhov by mohli na korunu pôsobiť ako stabilizujúci prvok proti prudkému posilňovaniu. Revalvácia parity sama o sebe je však podľa Vaňa pre trh pozitívnou správou, ktorou sa potvrdzuje, že Slovensko je stále reálne v hre o euro v roku 2009 a že stávky investorov na posilnenie koruny sa vyplatili.

Podľa dílera Tatra banky Borisa Somorovského je však zaujímavé, že sa nová centrálna parita nestanovila na úrovni trhového kurzu, ako tomu bolo pri vstupe koruny do systému ERM II v novembri 2005. Trhový kurz koruny a eura bol pritom v závere piatkového obchodovania nad úrovňou 33,900 SKK/EUR. "Zrejme to môže byť signál, že Národná banka Slovenska (NBS) nemá záujem, aby koruna posilňovala až príliš rýchlo," predpokladá Somorovský.

SkryťVypnúť reklamu

Revalvácia centrálnej parity bola pre trh prekvapivou správou. Ešte vo štvrtok minulého týždňa, totiž NBS priamo vstúpila na devízový trh, aby zabránila posilneniu kurzu cez hranicu 33,800 SKK/EUR. Revalváciu centrálnej parity navyše oficiálne odmietali aj predstavitelia NBS. Podľa Somorovského je preto v súčasnosti ťažko odhadovať, ako sa bude po pondelňajšom otvorení obchodovania kurz koruny presne vyvíjať. Díler UniBanky Patrik Malec predpokladá, že koruna v pondelok zareaguje prudkým posilnením. Upozornil však, že revalvácia centrálnej parity neznamená, že NBS nebude v prípade prirýchleho zhodnocovania kurzu intervenovať. "Intervenčná hranica ale bude určite nižšie," dodal Malec s tým, že NBS pravdepodobne tiež opäť obnoví plnú akceptáciu dopytu v sterilizačnom repotendri.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 5. 2022)
USD 1.072
AUD 1.500
CZK 24.700
JPY 136.050
CAD 1.366
GBP 0.849
HUF 392.830
PLN 4.586
CHF 1.026
SEK 10.529

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 7. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 8. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 1. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 2. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 3. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 4. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 5. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 6. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 7. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 8. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 807
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 6 626
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 450
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 626
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 012
 6. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 830
 7. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 744
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 304

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 2. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 3. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 4. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 5. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 6. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 7. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 8. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 1. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 10 447
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 682
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 705
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 167
 5. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 782
 6. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 658
 7. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 638
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 599
 1. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
 2. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 3. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 6. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Psychologička Mária Krýslová

Mária Krýslová tvrdí, že ideálny je nízkostresový rozvod.


26. máj
Ľuboš Bartečko

Amerika je úplne iný hokejový svet, rodičia majú peniaze na rozvoj, hovorí.


Nikola Baďová 8 h
McDonald's v Rusku končí.

McDonald nám nič dobré nepriniesol, hovoria Rusi a chystajú sa otvoriť jeho kópiu.


27. máj
Žena s ukrajinskou vlajkou sleduje z diaľky ruské jednotky zhromaždené v Chersone.

Vojna na Ukrajine pokračuje 94. deň.


a 3 ďalší 22 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Celkovo štát v tomto roku prispeje na dôchodky o takmer 2,3 miliardy eur viac než vlani.


TASR 10 h
Diaľničný mýtny systém zastrešuje firma, ktorú vlastnila skupina J&T

CzechToll predložil najnižšiu cenovú ponuku.


SITA 11 h
Hraničnú preberaciu stanicu prepojovacieho plynovodu Poľsko – Slovensko nad obcou Výrava si prezrel predseda vlády Eduard Heger.

Heger: Posilní energetickú bezpečnosť.


27. máj
Čerpacia stanica Mol v maďarskej Rajke

Boli sme sa pozrieť v Maďarsku, kde zaviedli dve ceny a kontroly značiek na autách.


27. máj

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 2. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 3. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 4. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 5. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 6. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 7. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 8. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 1. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 10 447
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 682
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 705
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 167
 5. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 782
 6. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 658
 7. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 638
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 599
 1. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
 2. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 3. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 6. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
SkryťZatvoriť reklamu