Praha 18. marca (TASR) - Zvýšenie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) v Česku z 5 na 9 %, ako o tom uvažuje minister financií Miroslav Kalousek, by viedlo nielen k zdraženiu potravín, ale i radu ďalších výrobkov a služieb, bez ktorých sa ľudia v každodennom živote nezaobídu. Náklady rodín by sa tým mesačne zvýšili o stovky korún, uvádza v sobotňajšom vydaní český denník Právo.
Sadzbu DPH vo výške 5 % majú dnes v Česku nielen potraviny, ale napríklad aj lieky, zdravotnícke pomôcky, knihy, noviny, časopisy, detské plienky, cestovné lístky vo vlakoch, autobusoch a mestskej hromadnej doprave (MHD) či vstupné na všetky kultúrne akcie.
Nižšiu sadzbu DPH má ďalej vodné a stočné, teplo, poplatok za rozhlas a televíziu, stravovanie v školských jedálňach, upratovacie práce v domácnostiach, opatrovateľské či pohrebné služby. Nižšiu sadzbu DPH hradia aj tí, ktorí si kupujú nové byty, a tiež tí, ktorým firmy opravujú ich byty a domy.
Napríklad 4-členná rodina s malým dieťaťom, ktorá nakúpi za mesiac potraviny v priemere za 6 000 Kč, v prepočte 7 266 SKK, lieky za 400 Kč, noviny a časopisy za 300 Kč, detské plienky za 1 200 Kč, využíva MHD, chodí do kina a do divadla a býva v byte vykurovanom diaľkovým teplom, by podľa hrubého odhadu zaplatila mesačne celkovo asi o 400 Kč viac ako doteraz.
Hlavným cieľom zvýšenia DPH je posilnenie príjmov štátu. Európska únia (EÚ) od Česka až na niektoré výnimky zvýšenie DPH nepožaduje, pripomína denník Právo. Návrh na zvýšenie prichádza dokonca v situácii, keď 7 krajín EÚ má niektorú zo sadzieb pod 5 %.
V Česku sa razantne zvýšila DPH naposledy v súvislosti so vstupom krajiny do EÚ. Bola to vtedy najväčšia daňová zmena od roku 1993.