Berlín 18. marca (TASR) Šance starších pracovníkov na zamestnanie v Nemecku sa podľa odborníkov na výskum trhu práce podstatne zlepšili. "Za posledné dva, tri roky možno registrovať jednoznačne pozitívny vývoj."
Uviedla to Cornelia Sproáová z norimberského Inštitútu pre výskum trhu práce a zamestnanosti (IAB) pre nemecký denník Frankfurter Rundschau. Mierou zamestnanosti 45 % ľudí starších ako 55 rokov je táto spolková krajina mierne nad priemerom Európskej únie (EÚ).
Podľa prepočtov Spolkovej agentúry práce (BA) sa počet miest s povinným sociálnym poistením pre starších za rok do júna 2006 zvýšil o 200 000. Vo všetkých ostatných vekových skupinách mierne klesol.
Predseda správnej rady BA Peter Clever pre denník uviedol, že "pocit starších, že sú bez šance, je oveľa silnejší, než je skutočnosť". Mnohé spoločnosti práve nedávno zvýšili podiel skúsených zamestnancov. Tomuto vývoju pomohli reformy, ako obmedzenie predčasného odchodu do dôchodku alebo väčšia pomoc pri ďalšom vzdelávaní v dôsledku reforiem Hartz. Hlavným motorom však je silnejší hospodársky rozmach, píše denník.
Nemecký odborový zväz (DGB) tento trend potvrdil, varoval však pred sebauspokojením. "Tak ako doteraz je pre starších veľmi ťažké udržať sa v práci alebo vôbec nájsť si miesto," uviedol expert DGB na pracovný trh Wilhelm Adamy. Podstatnú úlohu pri tom zohráva demografický vývoj. Spoločnostiam často nezostáva nič iné, ako zamestnať starších ľudí, pretože na trhu práce nenájdu žiadnu kvalifikovanú mladšiu pracovnú silu.
Podľa prepočtov Inštitútu nemeckého hospodárstva (IW), blízkeho zamestnávateľom, je v súčasnosti 1,6 milióna miest v nemeckom hospodárstve neobsadených. "Je to najviac od roku 2000," konštatoval expert IW na pracovný trh Holger Schäfer pre hospodársky denník Euro am Sonntag. Nie je vylúčené, že tento počet sa v dôsledku dobrej konjunktúry zvýši na 2 milióny. Chýbajú primerane vzdelané pracovné sily.
Podľa inštitútu pre makroekonomiku a konjunkturálny výskum, ktorý je blízky odborom, zaostáva prírastok starších zamestnancov za zvýšením ich počtu počas posledného vrcholu konjunktúry koncom 90. rokov. Firmy sa boja vytvoriť "trvalé a sociálne zabezpečené pracovné miesta," vyhlásil šéf inštitútu Gustav Horn pre nemecký týždenník Der Spiegel. Pokiaľ ide o zamestnanosť, v porovnaní s posledným hospodárskym rozmachom možno konštatovať: "rovnaká kvantita pri nižšej kvalite".
Informovala o tom nemecká agentúra DPA.