Bratislava 18. marca (ČTK) - Zástupcovia odborov, zamestnávateľov a vlády budú v pondelok na mimoriadnom zasadnutí tripartity diskutovať o navrhovaných zmenách v Zákonníku práce. Novela by mala posilniť postavenie zamestnancov, podľa podnikov však jej súčasný návrh bude viesť k zníženiu zamestnanosti. Zmeny pracovného práva presadzuje hlavne najsilnejšia koaličná strana Smer-SD, ktorá však nemá plnú podporu svojich koaličných partnerov ĽS-HZDS a SNS.
Chystaná novela má podľa premiéra Roberta Fica zrovnoprávniť postavenie zamestnávateľov a zamestnancov. Odborári od nej očakávajú posilnenie ochrany pracovníkov a tvrdia, že im nejde o získanie výhod na úkor zamestnávateľov. Tí však zásadne nesúhlasia s navrhovanými zmenami a chcú posunúť tiež ich účinnosť, ktorá je naplánovaná od júla.
Okrem opozície nesúhlasí s niektorými časťami novely aj koaličná ĽS-HZDS expremiéra Vladimíra Mečiara a SNS Jána Slotu. Nepozdáva sa im hlavne nahradenie práce na živnosť zamestnaneckými pracovnými pomermi a obmedzovanie nadčasovej práce, ako aj posilnenie postavenia odborárov.
Odbory a vláda odmietli minulý týždeň v rámci Rady hospodárskeho a sociálneho partnerstva (RHSP) diskusiu o Zákonníku práce so zamestnávateľmi. Zástupcovia zamestnancov vtedy argumentovali neukončeným rozporovým konaním s vládou. V stredu sa na túto tému rozprávali odborári na stretnutí s premiérom Ficom. S jeho stranou Smer-SD uzatvorili rámcovú dohodu o spolupráci ešte pred vlaňajšími parlamentnými voľbami. Fico chce návrh novely prediskutovať aj so zamestnávateľmi.
Vláda mala pôvodne prerokovať novelu do konca marca. Pre množstvo pripomienok sa však ňou bude zaoberať pravdepodobne v polovici apríla. Parlament by ju mal schvaľovať na júnovej schôdzi, pred nadobudnutím účinnosti ju ešte musí podpísať prezident.
leg fil