Lavínu podozrení, že nemecké energetické firmy manipulujú ceny elektrickej energie, spustil v polovici februára anonymný e–mail. Obsahoval údajný zoznam obchodných aktivít najväčších nemeckých energetických koncernov E.ON, RWE, Vattenfall a EnBW na lipskej burze medzi marcom 2005 a decembrom 2006.
Der Spiegel o e–maile uviedol, že ak sú údaje správne, potom z nich vyplýva, že hlavní hráči na energetickej burze umelo znižovali ponuku, a tým zvyšovali ceny elektriny a následne aj zisk.
Strategické hry
Na Európskej energetickej burze v súčasnosti obchoduje asi 120 firiem približne s desiatimi percentami spotrebovanej nemeckej elektriny. Na takzvanom spotovom trhu sa obchoduje s kilowatthodinami, ktoré musia predávajúci dodať najneskôr v nasledujúci deň.
Cena elektriny na spotovom trhu je smerodajná pre termínovaný trh, na ktorom sa obchoduje s elektrinou, ktorá sa dodáva o mesiace či dokonca roky neskôr.
Ceny na termínovanom trhu sú podkladom na určenie aktuálnej ceny elektrickej energie. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung v tejto súvislosti napísal, že burza je náchylná pre strategické hry, lebo sa na nej obchoduje s desiatimi percentami spotreby elektriny. Pritom podľa dosiahnutej ceny sa orientuje celý trh s elektrickou energiou.
Malé cenové výkyvy na burze môžu teda mať následky na celý trh s elektrinou.
Z toho vychádza podozrenie, že nemecké energetické koncerny neponúkajú na burze v Lipsku všetky kapacity jestvujúcich elektrární v prevádzke. Úmyselným okresávaním ponuky zvyšujú cenu elektriny na spotovom trhu a v konečnom dôsledku jej cenu pre podniky a domácnosti.
Burza podozrenia odmieta
Predstavitelia Európskej energetickej burzy podozrenia z manipulácie spotových cien odmietli. Aj šéf predstavenstva koncernu EnBW Utz Claassen vylúčil, že jeho firma zneužívala cenotvorbu v Lipsku vo svoj prospech. Nevie si ani predstaviť, že by to robil iný energetický koncern.
Nemecký protimonopolný úrad má iný názor. Začal kontrolovať obchody na burze. S predbežným vyšetrovaním začala aj štátna prokuratúra v Lipsku. Zaoberá sa podozrením z trhovej manipulácie. Na informácie o obchodoch čaká aj Spolková agentúra pre dohľad nad finančnými službami.
Podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung sa tomuto prípadu venuje tiež Európska komisia. Jej úradníci dokonca vykonali kontrolu štyroch najväčších energetických koncernov v Nemecku. Hovorca Komisie vyhlásil, že výsledky vyhodnocujú.
Na manipuláciu s cenami doplatili spotrebitelia. Podľa predbežných prepočtov nemeckých spotrebiteľských centrál mali podniky a domácnosti v dôsledku privysokých cien na lipskej burze vlani zaplatiť dovedna o 13,5 miliardy eur viac než v prípade trhových a nemanipulovaných cien.