Bratislava 19. marca (TASR) - Slovenská koruna v prvej polovici dnešného obchodovania dosiahla historické maximá voči euru aj doláru, neskôr sa stabilizovala na vyšších úrovniach. Pohybovala sa pritom v pásme 32,710/32,900 SKK/EUR.
Už ráno začínala slovenská mena približne o korunu, teda 3 % silnejšia ako v piatok, pričom dosiahla nové historické maximum 32,800/32,840 SKK/EUR. Posilňovanie koruny však pokračovalo, až kým okolo poludnia nedosiahla aktuálne najsilnejšiu úroveň voči euru vo svojej histórii, 32,710/32,740 SKK/EUR. Ako pre TASR uviedol díler Tatra banky Milan Čavojec, dôvodom momentálneho posilňovania slovenskej meny je revalvácia jej centrálnej parity o 8,5 % v mechanizme ERM II. Popoludní už došlo ku korekcii koruny. "Našla si rovnovážnu úroveň medzi 32,80 až 32,90 Sk za euro," spresnil díler. Obchodovanie pritom končila na úrovni 32,870/32,890 SKK/EUR.
Rekordnú úroveň dnes koruna dosiahla aj k americkému doláru, keď voči nemu posilnila rovnako približne o 1 Sk na 24,660/24,690 SKK/USD. Ku koncu obchodovania sa k americkej mene pohybovala už na mierne slabšej úrovni 24,710/24,740 SKK/USD a voči českej korune na úrovni 1,1835/1,1855 SKK/CZK.
V nasledujúcich dňoch sa budú investori vyrovnávať s novou situáciou, ktorá predstavuje administratívny zásah vo forme zmeny parity slovenskej meny. "Zrejme sa to bude tlačiť dole, k silnejším úrovniam," predpokladá Čavojec. Zároveň však pripustil aj možnosť, že v prípade vyberania ziskov zo strany zahraničných investorov môže koruna oslabiť aj o 20 až 40 halierov. "Na trhu je teraz vysoká volatilita, v najbližších dňoch preto vidím korunu v širokom pásme 32,60 až 33,30 Sk za euro," upozornil díler.
Napriek tomu, že koruna hneď po revalvácii parity posilnila veľmi výrazne o 3 % a guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ivan Šramko sa ešte predpoludním vyjadril, že centrálna banka je pripravená proti prílišnému posilneniu koruny zasiahnuť, podľa dílera NBS pravdepodobne nechcela intervenovať proti korune hneď v prvý deň. "Bolo by to aj dosť protichodné. Zatiaľ sa rozhodli intervenovať slovne," konštatoval Čavojec s tým, že trh to zatiaľ nevzal do úvahy. Centrálna banka naposledy proti korune zasahovala 8. marca, keď slovenská mena posilnila na 33,80 Sk za euro.
Nová centrálna parita koruny voči euru bola stanovená s účinnosťou od dnešného dňa na úrovni 35,4424 SKK/EUR. Spodná hranica pre povinné intervencie je tak 30,1260 SKK/EUR a horná hranica 40,7588 SKK/EUR. V novembri 2005, keď slovenská mena vstupovala do mechanizmu výmenných kurzov ERM II, tzv. čakárne na euro, bola jej centrálna parita voči euru stanovená na úrovni 38,455 SKK/EUR. Nová centrálna parita sa tak posunula smerom nadol o 8,5 %.
Revalvácia parity koruny analytikov úplne neprekvapila, očakávali ju však neskôrRevalvácia centrálnej parity slovenskej koruny v mechanizme ERM II, ktorá sa uskutočnila 14 mesiacov po vstupe SR do tohto mechanizmu, nebola pre analytikov napriek jej utajeniu do poslednej chvíle úplným prekvapením. Pôvodne však počítali s tým, že k jej posunutiu dôjde až neskôr.
"Potom, čo slovenská koruna v ostatných mesiacoch výrazne posilňovala, sa otázka revalvácie centrálnej parity začala skloňovať čoraz častejšie. Otázka nebola či, ale kedy," upozornila analytička ČSOB Silvia Čechovičová s tým, že slovenská mena sa postupne dostala už 12 % od pôvodnej centrálnej parity 38,455 SKK/EUR. Podľa nej väčšina analytikov odhadovala tento termín na prvý štvrťrok 2008. "Rozhodnutie nie je úplným prekvapením, aj keď sme si mysleli, že NBS sa bude snažiť tento krok oddialiť na čo najneskôr v snahe znížiť jeho riziká," pridal sa Michal Mušák zo Slovenskej sporiteľne (SLSP). Nová centrálna parita na úrovni 35,4424 SKK/EUR, spresnil analytik, sa rovná 6-mesačnému priemernému kurzu koruny a je zároveň blízko odhadu NBS o jeho rovnovážnej úrovni.
Podľa Mušáka bude zaujímavé sledovať, ako posun parity ovplyvní doteraz používanú taktiku centrálnej banky proti posilňovaniu koruny. "Predpokladáme, že nechá aspoň zatiaľ korunu zhodnotiť bez intervencií, rovnako zatiaľ nepredpokladáme znižovanie sadzieb," domnieva sa Mušák. Analytici tak smerom nadol posúvajú aj svoje odhady konverzného kurzu koruny v čase vstupu SR do eurozóny. "Revalváciu parity sme pokladali za jedno z kľúčových rizík našej predpovede kurzu," pripomenul Mušák s tým, že odhad konverzného kurzu sa pravdepodobne posunie z 34,50 Sk za euro na 32,50 až 33 Sk za euro. Ešte optimistickejšia je v tomto ohľade Čechovičová. "Náš pôvodný odhad bol na úrovni 33,0 SKK/EUR. Teraz očakávame, že konverzný kurz by sa mohol pohybovať v blízkosti úrovne 31,50 Sk za euro," dodala analytička ČSOB.
Na žiadosť Slovenska sa po dohode ministrov financií krajín eurozóny, prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) a ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk Cypru, Dánska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Malty a SR centrálna parita slovenskej koruny v ERM II revalvovala s účinnosťou od 19. marca 2007. Nová centrálna parita koruny voči euru bola stanovená na úrovni 1 euro = 35,4424 Sk. Spodná hranica pre povinné intervencie je 30,1260 SKK/EUR a horná hranica je 40,7588 SKK/EUR.
V novembri 2005, keď slovenská mena vstupovala do mechanizmu výmenných kurzov ERM II, bola jej centrálna parita voči euru stanovená na úrovni 38,455 SKK/EUR. Počas minimálne dvojročného pôsobenia v tejto tzv. čakárni na euro pritom koruna nemôže vybočiť z pásma +/- 15 % okolo tejto parity, aby splnila jedno z piatich maastrichtských kritérií potrebných na vstup do eurozóny. Ten je na Slovensku plánovaný 1. januára 2009. Revalvácia parity je však po dohode s ECB možná, pričom už existujú aj precedensy v prípade Írska a Grécka.