Podľa prezidenta mníchovského ekonomického inštitútu Ifo Hansa-Wernera Sinna je východonemecké hospodárstvo oproti západonemeckému na podobnej úrovni, akú možno pozorovať v talianskom regióne Mezziogorno. Ten patrí už desaťročia medzi najzaostalejšie a nedarí sa mu z toho dostať.
Joachim Ragnitz z hallského inštitútu potvrdil vyjadrenia profesora Sinna číselnými údajmi. Uviedol, že HDP na obyvateľa dosahuje v Mezziogorne iba dve tretiny úrovne zvyšných talianskych regiónov. Podobnú výšku dosahuje HDP na obyvateľa v nových spolkových krajinách v porovnaní so starými. Ragnitz povedal, že konvergenčný proces sa medzičasom takmer úplne zastavil.
Podľa profesora Sinna sa z východného Nemecka stala takzvaná transferová ekonomika: „Z každého eura, ktoré sa vydá v ex-NDR, pochádza 31 centov z vnútronemeckých peňažných transferov. V takom veľkom rozsahu nebol zvonka financovaný nijaký región v celej histórii ľudstva.“ Čistý objem transferov sa medzičasom vyšplhal na gigantickú sumu 1100 miliárd eur.
Veľkým problémom vo východnom Nemecku je demografický vývoj. Nicola Hülskampová z Inštitútu pre nemeckú ekonomiku a Marcel Thum z Technickej univerzity v Drážďanoch konštatovali, že počet obyvateľov v nových spolkových krajinách klesol od roku 1980 z 16,7 na terajších 14,7 milióna a v roku 2050 sa prepadne dokonca na necelých 10 miliónov. Miera nezamestnanosti sa však nezníži, lebo už teraz pociťuje východonemecké hospodárstvo nedostatok vysokokvalifikovaných pracovníkov, pričom nezamestnanosť málo kvalifikovaných ľudí sa takmer vôbec neznižuje.
Za hlavnú príčinu zastavenej vnútronemeckej ekonomickej konvergencie označil profesor Sinn privysokú zárobkovú úroveň vo východnom Nemecku. Vyzdvihol, že keby po znovuzjednotení nevystrelili mzdy tak vysoko a keby ich rast tak intenzívne neprekročil rast produktivity práce, potom by sme boli v nových spolkových krajinách svedkami takého ekonomického rozmachu, aký sa v uplynulom období dal pozorovať v Írsku.
Situácia v ex–NDR by mala byť aj varovaním pre politikov na Slovensku pri úvahách o zvyšovaní minimálnych miezd a posilňovaní úlohy odborov. Osobitne to bude platiť v čase, keď krajina vstúpi do eurozóny. Nesprávne stanovenie výmenného kurzu by mohlo z dlhodobého hľadiska znížiť konkurencieschopnosť firiem na Slovensku.