To si vyžaduje povinnú ponuku pre zvyšných akcionárov VW. Výrobca športových áut zo Stuttgartu zároveň v sobotu oznámil, že sa neusiluje získať väčšinový podiel v najväčšom európskom automobilovom koncerne. Dozorná rada Porsche splnomocnila predstavenstvo, aby balík akcií vo Volkswagene zvýšilo zo súčasných 27,3 % na 31 % kmeňových akcií.
"Predstavenstvo výrobcu športových áut považuje zamýšľané zvýšenie podielu v koncerne VW za logický krok, vďaka ktorému bude môcť ešte lepšie zvládnuť celosvetové výzvy na automobilovom trhu, kde vládne tvrdý boj," oznámil Porsche po mimoriadnom zasadnutí dozornej rady. Za jeden z dôvodov označil Porsche očakávané zrušenie tzv. zákona o Volkswagene. Ten obmedzuje podiel hlasovacích práv jedného akcionára VW na maximálne 20 % a chráni spoločnosť doteraz pred nepriateľským prevzatím. Európska komisia (EK) podala žalobu proti tomuto zákonu.
Porsche sa však v súčasnosti neusiluje o prevzatie väčšinového podielu vo VW, vyhlásil hovorca koncernu. V súlade s tým nechce automobilka zaplatiť akcionárom VW v povinnej ponuke viac ako je zákonom stanovená minimálna cena 100,92 EUR na akciu, v prepočte 3 366 SKK, čo je výrazne pod aktuálnym kurzom akcií VW. Porsche však zároveň zdôraznil, že po súčasnej povinnej ponuke už nebudú pri ďalších zvyšovaniach podielov potrebné povinné ponuky. "Či, kedy a za akých podmienok nastanú takéto zvyšovania, nie je v súčasnosti ešte stanovené," oznámil výrobca športových áut.
Odchýlku od kurzu nepovažuje Porsche momentálne za primeranú, pretože kurz kmeňových akcií VW sa od vstupu Porsche už viac ako zdvojnásobil a kurz prioritných akcií vzrástol takmer štvornásobne. Pretrvávajúce špekulácie o ponuke na prevzatie vyhnali akcie VW v záver týždňa na rekordnú hodnotu 119,18 EUR.
Porsche ešte v piatok odmietol špekulácie, že chce kúpiť prioritné akcie koncernu VW. Rovnako poprel špekulácie, že vlastníci Porsche, rodina Porsche a Ferdinand Pi‰ch si zabezpečili podiely bez hlasovacieho práva.
Spolková krajina Dolné Sasko, ktorá vlastní 20 % VW, chce povinnú ponuku od Porsche odmietnuť a zostať hlavným akcionárom koncernu. "Z hľadiska celosvetových výziev je požehnaním, že Volkswagen AG má v Porsche AG a krajine Dolné Sasko dvoch spoľahlivých, stabilných akcionárov," vyhlásil predseda vlády Dolného Saska Christian Wulff.
V súvislosti s prevzatím plánuje Porsche novú štruktúru koncernu, aby oddelil svoje obchodné aktivity od správy podielu. Operatívny obchod, ktorý má stále svoje sídlo v Stuttgarte, sa má ako dcérska spoločnosť stať súčasťou holdingu, ktorý sa pretransformuje na európsku akciovú spoločnosť Societas Europaea (SE). Táto SE má mať sídlo v Stuttgarte. Akcionári Porsche by mali o novej štruktúre rozhodnúť na mimoriadnom valnom zhromaždení pravdepodobne v júni.
Informovala o tom agentúra Reuters na svojej internetovej stránke www.reuters.de