Washington 25. marca (TASR) - Svetová ekonomika ako celok ešte rastie zdravo napriek tomu, že prognóza výhľadu amerického hospodárstva je ovplyvnená problémami na trhu s nehnuteľnosťami a obavami z dôsledkov poskytovania nedostatočne krytých úverov najmä na rodinné domy a byty. Uviedol to výkonný riaditeľ Medzinárodného menového fondu (MMF) Rodrigo de Rato v prednáške na pennsylvánskej univerzite Wharton School vo Filadelfii.
Rato ďalej povedal, že medzinárodné úverové ústavy odhadujú rast svetovej ekonomiky okolo 5 %. Ak by sa to dosiahlo, "potom by globálna ekonomika zaznamenala najsilnejšie päťročné obdobie rastu od konca 60. rokov minulého storočia".
Napriek tomu, že sa v USA prejavuje určité zoslabenie tempa hospodárskeho rastu, v iných častiach sveta ekonomika silno napreduje. "V eurozóne sa rast zdá byť silný", dodal. Vyslovil spokojnosť nad tým, že japonská ekonomika, ktorá je po americkej druhou najsilnejšou na svete, získava pevnú pôdu pod nohami. Čína a India sa stávajú čoraz silnejšími motormi svetovej konjunktúry.
Súčasné turbulencie na finančných trhoch v USA a inde vo svete odrážajú len "prehodnocovanie rizika" investormi, ktorí okrem iného uvažujú aj o nepriaznivom vplyve hospodárskeho poklesu v USA, možnom účinku amerického trhu s úvermi a rizikami spojenými s menovými obchodmi, vrátane japonského jenu, na kurz akcií.
Tieto faktory stáli v pozadí silného poklesu akciových kurzov na svetových burzách, ku ktorému došlo 27. februára. Priemyselný index Dow Jones Newyorskej burzy cenných papierov klesol za jediný deň o 416 bodov.
Rato dodal, že obavy investorov samy o sebe nie sú zlým javom. "Najnebezpečnejším obdobím na finančných trhoch je čas, keď sa nikto neobáva, že môže niečo stratiť. Súčasný pohyb na trhoch, napriek tomu koľko stojí, bude napokon viesť k zníženiu každého druhu sebauspokojenia".
Rato dodal aj to, že ťažkosti na americkom trhu s úvermi budú mať na svetové ekonomiku v konečnom dôsledku pozitívny vplyv.
V USA sa hovorí o príčinách a exekúciách majetku dlžníkov, čo si zobrali rizikové úvery. Poučili sa však aj poskytovatelia dostatočne nezaručených úverov a celková situácia na tomto úseku finančného trhu vyvolala kritiku zákonodarcov v americkom Kongrese.
Informovala o tom AP.