Brusel 29. marca (TASR) - Rast miezd v Nemecku po rokoch jeho obmedzenia zvýši infláciu v eurozóne, ak ostatné krajiny nepribrzdia zvyšovanie platov. Dnes to uviedla Európska komisia (EK) vo svojej štvrťročnej správe venovanej ekonomike eurozóny.
Európska centrálna banka (ECB) požaduje úzke prepojenie rastu miezd so zvyšovaním produktivity. Odbory a politici však tlačia na to, aby platy rástli rýchlejšie a pracovníci profitovali z vysokej konjunktúry.
Správa EK uvádza, že Portugalsko, Luxembursko, Írsko, Španielsko, Taliansko a Holandsko by mali obmedziť zvyšovanie platov. Komisia dodáva, že k zachovaniu cenovej stability eurozóne v súlade s cieľom ECB v ostatných rokoch prispelo predovšetkým Nemecko. "Fakty ukazujú, že zlepšenie ekonomickej situácie sa až doteraz neprenieslo do akcelerácie rastu miezd," uvádza EK.
Náklady na prácu v Nemecku stagnovali od roku 2002 do roku 2006, a to aj napriek vysokému rastu platov v niektorých ostatných krajinách eurozóny. "Ak sa platy v Nemecku vrátia k štandardnejším trendom, nezmenené spôsoby stanovovania miezd a cien v ostatných krajinách nepochybne povedú zvýšeniu tlakov na celú eurozónu a budú ohrozovať cenovú stabilitu," uvádza EK.
Cieľom ECB je udržanie inflácie pod 2 %. ECB opakovane upozorňuje na inflačné riziká spojené s prebiehajúcimi rokovaniami o nových kolektívnych zmluvách, predovšetkým v Nemecku. Trhy očakávajú, že ECB v júni zvýši hlavnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4 %.
Nezamestnanosť v Nemecku v marci neočakávane výrazne klesla a dosiahla najnižšiu úroveň za ostatných takmer 6 rokov. Rast ekonomiky eurozóny sa totiž prejavil v tvorbe nových pracovných miest.
EK v tomto roku očakáva rast ekonomiky eurozóny na úrovni 2,4 % po 2,6 % vlani. Krátkodobé riziká pre rast ekonomiky sú podľa EK malé, ale z dlhodobej perspektívy existuje nebezpečenstvo, že americká ekonomika spomalí viac, než sa očakáva. Negatívny vplyv na hospodárstvo eurozóny môže mať aj ďalšie posilnenie eura voči doláru, rast cien ropy a kríza amerického trhu s rizikovými hypotékami, ktorá má vplyv aj na ostatné časti finančného sektora.
Informovala o tom agentúra Reuters.