Všetky zostatky či splátky, ktoré budú dovtedy vedené v slovenských korunách, totiž komerčné banky prepočítajú na euro automaticky a bezplatne jediným záväzným konverzným kurzom. Ten bude známy približne v polovici roka 2008.
"Kvôli konverzii nemusí žiadny občan ani podnikateľ chodiť do obchodnej banky. Zároveň treba povedať, že čísla týchto účtov zostanú aj po konverzii nezmenené," uviedla na dnešnom stretnutí s novinármi členka predstavenstva a vrchná riaditeľka VÚB Elena Kohútiková, ktorá v minulosti pôsobila ako viceguvernérka Národnej banky Slovenska (NBS) pre menovú oblasť a procesu zavádzania eura v SR sa stále profesionálne venuje. Rovnako aj platobné karty k dovtedy korunovým účtom, pokračovala Kohútiková, ostanú aj po prechode na euro v platnosti. Nezmenia sa ani ostatné náležitosti zmluvného vzťahu medzi klientom a bankou. Pokiaľ je napr. pri vklade alebo úvere stanovená fixná úroková sadzba, ani po vstupe do eurozóny sa jej výška nezmení.
Ľudia sa nemusia obávať ani o to, že prídu o peniaze, ktoré držia v hotovosti. Prvých 16 dní po zavedení eura, vysvetlila Kohútiková, budú môcť ešte občania slovenské bankovky a mince, aj keď už nebudú oficiálnou menou, použiť v rámci duálneho obehu pri platení za tovary a služby. Obchodníci im však budú vydávať už iba v eurách. Neskôr sa bude môcť akákoľvek hotovosť, ktorá ľuďom ostane, bezplatne zamieňať v komerčných bankách aj centrálnej banke. "Pokiaľ však chcú mať obyvatelia ten proces bezproblémový, je dobré, ak majú doma väčšiu hotovosť, priniesť si ju ešte predtým do banky," upozornila bývalá viceguvernérka. Výmena hotovostných peňazí bude časovo limitovaná len pri minciach. "Mince si budú môcť občania vymeniť v obchodných bankách do pol roka a v NBS do 5 rokov od príchodu eura na Slovensko," spresnila Kohútiková. Bankovky však bude centrálna banka vymieňať neobmedzený čas, ostatné banky ešte jeden rok po vstupe SR do eurozóny.