Bratislava 30. marca (TASR) - Pri podozrení z porušovania zásad bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) odborárski funkcionári v podniku nebudú môcť zastaviť prevádzku, tak, ako to bolo pôvodne navrhnuté v novele Zákonníka práce (ZP). Uviedla to dnes v panelovej diskusii k novele Zákonníka práce štátna tajomníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) Emília Kršíková.
Ak bude bezprostredne ohrozené zdravie alebo život zamestnancov na pracovisku, odbory budú mať právo upozorniť na to zamestnávateľa a požadovať, aby takýto neželateľný stav odstránil. "Ak napriek tomuto upozorneniu zamestnávateľ príčinu neodstráni, spíšu protokol. V rámci tohto protokolu bude zaznamenané, že bolo ohrozené zdravie a život zamestnancov a zamestnávateľ to napriek upozorneniu neurobil" uviedla pre TASR Kršíková.
Vo svojom príspevku tiež informovala aj o ďalších posunoch v rokovaniach o novele ZP so sociálnymi partnermi. Uzatváranie pomerov na dobu určitú by malo byť obmedzené na 3 roky s jedným opakovaním. Kršíková predpokladá, že to budú 2 až 3 opakovania počas tejto doby. Tiež potvrdila, že množstvo nadčasových hodín sa meniť nebude, pracovná pohotovosť sa však bude musieť počítať do pracovného času.
Podľa viceprezidenta Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Vladimíra Mojša je v ZP stále veľa bodov, ktoré sú sporné. Ide napríklad o definovanie závislej práce, ktorou chce MPSVR zabrániť vytváraniu tzv. nútených živností. Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času by malo byť možné len po dohode s odborármi v podniku a KOZ má problém aj so sankciami pre zamestnancov, ktorí nedodržia výpovednú lehotu. Na celý legislatívny proces tvorby a prijímania novely ZP je podľa neho dosť času a nevidí dôvod na odkladanie termínu jeho prijatia, ako to navrhujú zástupcovia zamestnávateľov.
K tejto novele ZP chýba zamestnávateľom vypracovaná dopadová štúdia navrhovaných zmien. Uviedol to vo svojom príspevku zástupca Republikovej únie Slovenska (RÚZ) Juraj Borguľa. Ten tiež spochybnil legitimitu odborárov pri vyjednávaní v tripartite, keď angažovanosť zamestnancov v odboroch na Slovensku stále klesá. Problémom podľa neho bude aj ustanovenie o súbehu odstupného a výpovednej lehoty, v prípadoch, keď dá zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi z takzvaných organizačných dôvodov. To môže podľa jeho slov stáť zamestnávateľov 2 až 3 miliardy Sk ročne.
Panelovú diskusiu k novele ZP organizovali Slovensko - rakúska obchodná komora, Slovensko - nemecká obchodná a priemyselná komora a Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK).