Bratislava/Dayton 29. marca (TASR) - O ekonomických možnostiach Slovenska a zámeroch vlády prilákať zahraničných investorov, ktorí vytvárajú pracovné miesta s pridanou hodnotou, diskutoval minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek so študentmi v rámci najväčšieho celosvetového študentského investičného fóra R.I.S.E. (redefinovanie investičnej stratégie vo vzdelávaní) v Daytone počas svojej pracovnej cesty v USA.
Slovensko sa stále viac zameriava na spoluprácu v oblasti vývoja a výskumu. "Osobitne ma teší, že zahraničné investície, ktoré sa podarilo získať už po voľbách, cítiť nielen v automobilovom priemysle. Po nástupe novej vlády sa čoraz viac presadzujú aj v elektrotechnickom a strojárskom sektore," povedal Jahnátek.
Cieľom je podľa jeho slov investovať do IT a high-tech technológií, aby sa čo najviac využil potenciál ľudí. "Veď hospodársky rast slovenskej ekonomiky musí byť postavený na vyššej kvalite, vzdelanosti a inovatívnosti a mal by slúžiť záujmom ľudí v duchu princípov sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky. To všetko pri rešpektovaní noriem a využívaní možností vyplývajúcich z členstva Slovenska v EÚ," pripomenul minister.
Jahnátek predstavil tiež systém verejnej správy a postavenie Ministerstva hospodárstva (MH) SR. V prestávke panelovej diskusie študentom individuálne vysvetľoval zriadenie a systém fungovania verejnej správy, ako aj možnosti štúdia na slovenských univerzitách.
Jahnátek v panelovej diskusii zdôraznil, že jednou z priorít Slovenska je energetická bezpečnosť krajiny. Ministerstvo hospodárstva preto pripravuje Stratégiu energetickej bezpečnosti SR s výhľadom do roku 2030. Pripravovaná stratégia sa zaoberá možnosťami vybudovania nových zdrojov elektrickej energie a diverzifikáciou dovozu strategických surovín, na ktorých je SR závislá. Stratégia definuje viacero alternatív. "Konečné rozhodnutie však bude závisieť od úspešnosti ďalšieho rozpracovania projektov a ich ekonomickej výhodnosti," povedal na záver neformálneho stretnutia minister Jahnátek.
Celosvetové študentské investičné fórum sa sformovalo podľa Svetového ekonomického fóra. Na podujatí nie sú k dispozícií žiadne výskumné štúdie, diapozitívy, prezentácie, ani tlmočník. Ide o neformálnu diskusiu prezentujúcich, ktorí sedia na pódiu, so študentmi z celého sveta. Tí kladú otázky z rôznych oblastí ekonomiky, napríklad od výhľadov burzy až po bariéry globálneho obchodovania.
TASR o tom informoval hovorca a poradca ministra hospodárstva MH SR Branislav Zvara.