SME
Streda, 18. máj, 2022 | Meniny má Viola

Prehľad najdôležitejších udalostí - marec 2007

BRATISLAVA 1. apríla (SITA) -


1. marca

Do troch rokov by sa mala podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka produkcia automobiliek na Slovensku takmer zdvojnásobiť. Automobilky Volkswagen, PSA Peugeot Citroën a Kia Motors v tomto roku pritom vyrobia v SR okolo pol milióna áut.

Znížiť počet zamestnancov v štátnych rozpočtových a príspevkových organizáciách o 20 % považuje väčšina rezortov za nereálne. Konštatuje sa to v správe rezortu financií, ktorému jednotlivé rezorty predložili na základe uznesenia vlády akčné plány na znižovanie počtu zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) nesúhlasí s predloženým návrhom novely Zákonníka práce. Navrhovaná úprava totiž podľa AZZZ dramaticky negatívne ovplyvní pôsobenie živnostníkov na Slovensku, a to navrhovaným zadefinovaním závislej práce.

Najväčší predajca počítačových systémov na svete Dell otvoril v Bratislave novú centrálu Európskeho obchodného centra.

Spoluautor prvej verzie antivírusového systému NOD a technický riaditeľ firmy ESET, spol. s r.o. Miroslav Trnka získal premiérový titul súťaže Podnikateľ roka 2006 na Slovensku.


2. marca

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) začali s prípravou zvýšenia výkonu 1. a 2. bloku Atómovej elektrárne Mochovce zo súčasných 880 megawattov na 940 megawattov. SE už podpísali s trnavskou spoločnosťou VUJE, a.s. zmluvu o vypracovaní dokumentácie na zvýšenie

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská lekárska únia špecialistov hrozí protestnými akciami, ak ministerstvo zdravotníctva nesplní jej požiadavky na zmeny v návrhoch zdravotníckych zákonov.

Organizátori hromadnej pripomienky k návrhu novely zákona o zdravotnom poistení podali v piatok sťažnosť na ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča za porušenie legislatívnych pravidiel vlády. Sťažnosť adresovali predsedovi vlády Robertovi Ficovi.


5. marca


Ministerstvo zdravotníctva (MZ) naďalej odmietlo akceptovať hromadnú pripomienku, ktorú minulý týždeň podali jej organizátori.

Riaditeľ banskobystrickej Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta Ján Šulaj informoval, že nemocnicca je nútená pre účty zablokované exekútormi obmedziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Exekútor dal podľa Šulaja príkaz na zablokovanie účtov FNsP v piatok 2. marca, zablokovaná suma je 7,3 mil. Sk, ešte vo februári pritom vybral exekútor z účtov nemocnice 8,5 mil. Sk.

SkryťVypnúť reklamu

6. marca


Štatistický úrad (ŠÚ) SR informoval, že priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca hospodárstva sa vlani medziročne zvýšila o 8 % na 18 761 Sk. Reálna mzda v sledovanom období medziročne vzrástla o 3,3 %. Priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca hospodárstva dosiahla v štvrtom štvrťroku vlaňajška 21 131 Sk. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku bola vyššia o 8,2 %. Reálna mzda vo štvrtom kvartáli vzrástla o 3,9 %.

Ekonomika Slovenska v minulom roku reálne vzrástla o 8,3 %. Informoval o tom ŠÚ SR, ktorý ešte o 0,1 percentuálneho bodu navýšil svoj rýchly odhad reálneho ekonomického rastu za štvrtý štvrťrok z pôvodných 9,5 % na 9,6 %.

Počet nezamestnaných na Slovensku sa v štvrtom štvrťroku minulého roka podľa ŠÚ SR medziročne znížil o 88,6 tis. osôb na 319 tis. osôb. Priemerná miera nezamestnanosti tak vo štvrtom kvartáli 2006 medziročne klesla o 3,3 percentuálneho bodu na 12 %.

SkryťVypnúť reklamu

Počet dokončených bytov na Slovensku klesol v minulom roku podľa ŠÚ SR o 2,8 %. Vlani sa totiž dokončilo 14 444 bytov. Stavbári začali v minulom roku stavať 20 592 bytov, čo bolo najviac od roku 1996. Ku koncu minulého roka bolo na Slovensku 54 086 rozostavaných bytov

Okresný súd Bratislava I informoval, že najneskôr do pätnástich pracovných dní od podania návrhu na vyhlásenie konkurzu na Slovenské aerolínie (SA), a.s. rozhodne o tom, či za začne konkurzné konanie voči leteckej spoločnosti. Vyššia súdna úradníčka na spomínanom súde Lucia Mikušková uviedla, že spis so žiadosťou o vyhlásenie konkurzu, ktorú podala samotná spoločnosť minulý piatok, už má súd k dispozícii. Rezort dopravy uviedol, že to berie na vedomie.

Hovorkyňa ministra Silvia Balázsiková informovala, že na príkaz ministra zdravotníctva musia od stredy 7. marca všetky zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva poskytovať zdravotnú starostlivosť v štandardnom režime.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by parlament schválil ministerstvom zdravotníctva navrhované zmeny v systéme zdravotného poistenia, holandský akcionár zdravotnej poisťovne Dôvera by zvažoval podanie na Ústavný súd SR, podnet na Európsku komisiu vo veci neoprávneného poskytnutia štátnej pomoci. Na základe platnej zmluvy o ochrane investícii by sa tiež spoločnosť podľa hovorcu skupiny Penta Martina Danka mohla obrátiť na medzinárodný rozhodcovský súd.


7. marca

Juhokórejsky Samsung Electronics si údajne vybral Slovensko pre výstavbu novej továrne na výrobu plochých LCD obrazoviek. Hodnota investície má predstavovať približne 600 mil. USD.

Prezident spoločnosti Slovak Telekom (ST) Miroslav Majoroš uviedol, že v tomto roku očakáva zmeny v referenčných ponukách na prístup a prepojenie s jej sieťou. Firma by mala zverejniť aj referenčnú ponuku na prenájom okruhov. Podľa Majoroša telekomunikačný trh v roku 2007 predpokladá aj pokračovanie silného dopytu a rast penetrácie širokopásmového internetu najmä v segmente domácností a malých podnikov.

SkryťVypnúť reklamu

Celkové tržby telekomunikačného trhu vlani dosiahli 62,2 mld. Sk. Podiel skupiny ST na tomto výsledku predstavoval 51 %, výnosy firmy Orange Slovensko predstavovali 38,5 % z celkového objemu a zvyšných 10,5 % zaknihovali alternatívni operátori. Údaje prezentoval Slovak Telekom na základe vlastných výsledkov a údajov zo Štatistického úradu SR a spoločnosti Orange Slovensko.

Napriek medializovaným informáciám, že juhokórejský výrobca elektroniky Samsung sa rozhodol svoju novú investíciu umiestniť na Slovensku, vláda zatiaľ túto informáciu oficiálne nepotvrdila. Ministri však v stredu odsúhlasili návrh investičnej zmluvy medzi Slovenskom a juhokórejskou firmou.

Skupina Penta získala súhlas Národnej banky Slovenska na vykonanie due diligence v Privatbanke. Podľa slov hovorcu Penty Martina Danka hĺbkový audit v banke začali minulý týždeň. O dva až tri týždne skupina predloží doterajšiemu väčšinovému vlastníkovi, rakúskej Meinl Bank AG, ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Kompetencie vyjednávať za štát vo veci sporu so spoločnosťou Austrian Airlines (AUA), ktorá je majoritným akcionárom Slovenských aerolínií (SA), presunula vláda z rezortu dopravy na ministerstvo financií.

Ministerstvo financií bude musieť správu o navrhovanom prepúšťaní v štátnej správe prerobiť. Zo stredajšieho rokovania vládneho kabinetu ju totiž kvôli nespokojnosti predsedu vlády stiahli.

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič uviedol, že zatiaľ neodvoláva riaditeľa banskobystrickej FNsP Jána Šulaja. Ten uviedol, že krízový režim v banskobystrickej FNsP je minulosťou, hoci exekútor stále na jej účtoch blokuje 7,3 mil. Sk.

Prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach.

Zdravotné sestry požiadali ministra zdravotníctva a poslancov parlamentu, aby prijali osobitný zákon o ich mzdách.

SkryťVypnúť reklamu

8. marca

Juhokórejský Samsung Electronics vo štvrtok oznámil, že investuje približne 155 mil. USD do výstavby závodu na výrobu LCD modulov na Slovensku. Závod má byť umiestnený pri Trnave a bude základňou Samsungu pre jej divíziu plochých obrazoviek na európskom trhu.

Hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková informovala, že spoločnosť v tomto roku neplánuje žiadne prepúšťanie.

Generálna prokuratúra (GR) uviedla, že navrhuje podať návrh na určenie neplatnosti zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo.

Spoločnosť Slovak Telekom, a.s. je významný podnik na trhu a bude musieť dodržiavať povinnosti pri prenajímaní okruhov do a vrátane 2 Mb/s. Rozhodol o tom predseda Telekomunikačného úradu SR Branislav Máčaj, keď aj napriek odvolaniu zo strany firmy potvrdil predošlé prvostupňové rozhodnutie úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Novým riaditeľom Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave sa stal Richard Raši, ktorý doteraz pracoval ako námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť pre chirurgické odbory Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Stále nie je vylúčené, že SR a Európska komisia vyriešia vzájomný spor pre kvóty na emisie plynov spôsobujúcich skleníkový efekt dohodou. Uviedol to minister životného prostredia Jaroslav Izák.

Zástupcovia Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) sa stotožnili s názorom Generálnej prokuratúry SR, ktorá upozornila, že úrad postupoval v súvislosti so zmluvou o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo v rozpore s niektorými ustanoveniami zákona o verejnom obstarávaní.


9. marca

Ministerstvo financií SR (MF) predložilo do pripomienkového konania návrh ďalšieho postupu centralizácie verejného obstarávania v štátnej správe, od ktorého si vláda sľubuje šetrenie verejných prostriedkov. MF uviedlo, že pôvodný návrh vytvoriť centrálnu obstarávaciu agentúru k 31. decembru tohto roka je nereálny.

SkryťVypnúť reklamu

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) rozhodol, že ešte v piatok podá na súde návrh na určenie neplatnosti zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo.

Ministerstvo zdravotníctva plánuje opätovné zavedenie lekárskych obvodov. Ako informovalo, opäť sa má definovať rajonizácia, no zároveň sa má zachovať slobodná voľba lekára.

Slovenský premiér Robert Fico uviedol, že je spokojný s dosiahnutou dohodou, podľa ktorej bude do roku 2020 dvadsať percent európskej energie pochádzať z obnoviteľných zdrojov. Premiér vyjadril spokojnosť s tým, že stanovený záväzok sa týka priemeru EÚ.


12. marca

Vyjadrenie ministra zdravotníctva, že zdravotné poisťovne majú na účtoch miliardu a chystajú si ju vyplatiť na dividendy označilo Združenie zdravotných poisťovní (ZZP) SR za hrubé zavádzanie, ktoré nemá reálny základ. Ako uviedol výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč, minister sa týmto vyhlásením snaží zakryť svoje zlé návrhy zákonov, ku ktorým je množstvo zásadných pripomienok. "Zároveň sa snaží vyvolať negatívne emócie voči zdravotným poisťovniam," dodal Kováč.

SkryťVypnúť reklamu

Okresný súd Bratislava I rozhodol o začatí konkurzného konania voči leteckej spoločnosti Slovenské aerolínie. Informovala o tom predsedníčka okresného súdu Gabriela Buľubašová s tým, že rozhodnutie o začatí konkurzného konania voči Slovenským aerolíniám by malo byť zverejnené v Obchodnom vestníku v stredu alebo vo štvrtok, čím nadobudne právoplatnosť.

Podpredseda SDKÚ-DS a bývalý minister financií Ivan Mikloš vyhlásil, že premiér Robert Fico svojimi postojmi poškodzuje záujmy Slovenska a slovenskej ekonomiky. Mikloš tak reagoval na slová predsedu vlády, ktorý na pôde Európskej únie (EÚ) pripustil diskusiu o harmonizácii v niektorých daňových otázkach.

Zástupcovia Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) odišli z pondelkového rokovania Rady hospodárskeho a sociálneho partnerstva (RHSP) predčasne. Predstavitelia vlády a odborári totiž odmietli ich požiadavku zaradiť do programu rokovania návrh novely Zákonníka práce.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia odborov Slovenských elektrární, a.s. (SE) rokovali s jednotlivými závodmi o ďalšom znižovaní počtu zamestnancov v prevádzkach elektrární. Uviedol to hovorca SE Juraj Kopřiva, ktorý však bližšie nekonkretizoval, či a koľko zamestnancov Slovenské elektrárne plánujú prepustiť.


13. marca

Slovenská republika a spoločnosť Samsung Electronics LCD podpísali investičnú zmluvu týkajúcu sa výstavby nového závodu. Juhokórejská spoločnosť sa zaviazala, že preinvestuje do závodu na výrobu LCD modulov vo Voderadoch pri Trnave 320 mil. eur. Ako uviedol na tlačovej besede po podpise investičnej zmluvy premiér Robert Fico, juhokórejský výrobca vytvorí priamo 1 200 nových pracovných miest.

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien vo februári spomalilo v porovnaní s januárom o 0,3 percentuálneho bodu na 2,7 %. V medzimesačnom porovnaní však spotrebiteľské ceny stúpli o 0,2 %, kým v januári oproti decembru vzrástli o 1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosti Slovak Telekom, a.s. a Satellic Traffic Management, ktoré patria do skupiny Deutsche Telekom, oznámili, že majú záujem spoločne prevádzkovať systém elektronického výberu mýta na Slovensku. S jeho zavedením sa pritom počíta od začiatku roka 2009 na diaľniciach a rýchlostných cestách pre vozidlá nad 3,5 tony. Zástupcovia oboch spoločností na tlačovej besede prezentovali satelitnú technológiu, ktorá podľa nich úspešne funguje už tretí rok v Nemecku.


14. marca

Zahraničnoobchodná bilancia Slovenska skončila podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR v januári tohto roka s prebytkom na úrovni 3,982 mld. Sk. V medziročnom porovnaní to znamená zlepšenie bilancie o vyše 12 mld. Sk. Naposledy pritom Slovenská republika evidovala kladné saldo zahraničnoobchodnej výmeny vo februári 2004, kedy dosiahlo 915 mil. Sk.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo hospodárstva informovalo, že chce predĺžiť právo veta, ktoré má pri možnom odpredaji 49-percentného podielu akcií Transpetrolu tretej osobe. Slovensko môže podľa transakčných dokumentov blokovať predaj týchto akcií do apríla tohto roku. "Celá táto kauza bude trvať dlhšie, preto chceme, aby nám na obchodnom súde vydali predbežné opatrenie na to, aby sa naše právo veta predĺžilo až do obdobia, kedy budú tieto akcie právoplatne presunuté na novú právnickú osobu," povedal po rokovaní vlády minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Zástupcovia štátu v predstavenstve Slovak Telekomu podľa ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomíra Vážneho nepodporili predaj odštepného závodu Rádiokomunikácie. "Majoritný akcionár sa takto rozhodol," povedal minister s tým, že väčšinový akcionár na to má právo.

SkryťVypnúť reklamu

15. marca

Nedokončená diaľnica z Bratislavy do Žiliny a považskobystrický "lievik" môžu v budúcnosti automobilke Kia spôsobiť problémy v plynulej dodávke dielov do závodu a ohroziť tým výrobu, uviedol hovorca spoločnosti Dušan Dvořák. V minulosti sa hovorilo skôr o zapchatí Považskej Bystrice kamiónmi s naloženými autami, no podľa hovorcu Kia autá okrem kamiónov vyvážajú aj po železnici, preto problémy môžu skôr nastať pri dodávke dielov do fabriky.

Reálna dostavba 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce (EMO) začne na jar budúceho roka, uviedol na stretnutí s novinármi riaditeľ závodu MO34 Giancarlo Aquilanti. "Tretí blok plánujeme napojiť na sieť začiatkom roka 2012, pričom komerčne začne tento blok dodávať elektrinu v septembri toho istého roka," dodal. Slovenské elektrárne, a.s. (SE) uvažujú o úvere 840 mil. eur na financovanie jadrového projektu.

Kórejská spoločnosť Sewon podpísala s mestom Rimavská Sobota dohodu o nájme časti bývalých kasární kapitána Nálepku, kde chce vybudovať prevádzku na výrobu káblových zväzkov. Dohoda umožní Sewonu začať testovaciu výrobu.


16. marca

SDKÚ-DS oznámila, že navrhne zníženie daní a odvodov. Predseda strany Mikuláš Dzurinda v piatok získal podporu SMK a KDH. Kedy dajú návrh do parlamentu a o koľko percent chcú znížiť daňové a odvodové zaťaženie, nepovedal. Chceli by však, aby nižšie sadzby platili už od januára.

Vláda pripravuje nový zákon o investíciách, ktorý by mal výraznejšie podporovať investorov v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti, povedal na brífingu na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK) minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek.

Predseda SNS Ján Slota vyhlásil, že je zásadne proti predloženému návrhu Zákonníka práce. "Sme presvedčení, že Zákonník práce je obojsmerná, nie jednosmerná ulica. A na tej obojsmernej ulici by mali byť zamestnávatelia a odborové zväzy," povedal.

Vodiči SAD Poprad rozhodli v tajnom hlasovaní, že budú štrajkovať. "Z 275 zamestnancov sa hlasovania zúčastnilo 213, čo je 77,5 %, za štrajk sa vyslovilo 182 pracovníkov, proti štrajku bolo 26 ľudí a päť hlasov bolo neplatných," informoval predseda Základnej organizácie Nezávislého odborového zväzu Verejnej cestnej dopravy v Poprade Michala Čekela.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR sa rozhodli iniciovať podnet na Ústavný súd (ÚS) SR kvôli prijatému zákonu o tripartite. Ten nepriamo novelizoval aj zákon o kolektívnom vyjednávaní. Ako informoval tajomník RÚZ Martin Hošták, podľa schválenej normy sa kolektívne zmluvy vyššieho stupňa vzťahujú už aj na subjekty, ktoré ich neuzatvorili.


17. marca

Európske štruktúry na žiadosť Slovenska zmenili našej krajine úroveň takzvanej centrálnej parity, ktorá je dôležitá pre prijatie eura. Centrálna parita sa zmenila z úrovne 38,455 SKK/EUR na 35,4424 SKK/EUR, teda asi o 8,5 % smerom nadol. Slovenská koruna sa tak v systéme ERM II, známom ako čakáreň na euro, bude môcť pohybovať okolo tejto úrovne v pásme +15 % / -15 % .


19. marca

Predstavitelia vlády začali so zástupcami zamestnávateľov a odborárov rokovanie o návrhu novely Zákonníka práce. Rada hospodárskeho a sociálneho partnerstva (RHSP) sa však počas dva a polhodinového rokovania zatiaľ zaoberala len jediným bodom navrhovanej novely pracovného kódexu, a to návrhom na zavedenie definície závislej práce.

Spoločnosti Slovak Telekom (ST) hrozí od Telekomunikačného úradu SR (TÚ) pokuta až 3 mil. Sk. TÚ totiž vedie správne konanie voči ST z dôvodu neumožnenia ponechania si čísla pri zmene operátora.


20. marca

Súkromné zdravotné poisťovne odmietajú spôsob, akým minister zdravotníctva Ivan Valentovič navrhuje pristúpiť k rušeniu nemocničných lôžok.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla ku koncu februára tohto roka 9,2 %. V porovnaní s januárom tak zaznamenala pokles o 0,25 percentuálneho bodu.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa pri prerokovávaní návrhu novely Zákonníka práce zaoberá aj návrhom na skrátenie výpovednej doby pri prepustení zamestnanca zo súčasných dvoch mesiacov na 15 dní. Uviedla to ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová.

Národná banka Slovenska (NBS) v utorok zasiahla proti silnejúcej korune, a to priamymi intervenciami vo viacerých vlnách ako aj prostredníctvom sterilizačného repotendra.

Európska organizácia pre bezpečnosť letovej prevádzky EUROCONTROL začala v utorok audit systému riadenia bezpečnosti letovej prevádzky v štátnom podniku Letové prevádzkové služby


21. marca

Slovenská vláda spolu s nemeckou spoločnosťou E.ON uvažujú o výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Ako po spoločnom rokovaní uviedol premiér Robert Fico, v krátkom čase by sa mala vláda dohodnúť na dostavbe nového zdroja s investorom, pričom Fico považuje za najvážnejšieho partnera práve spoločnosť E.ON.

Telekomunikačný úrad SR (TÚ) informoval, že vedie správne konanie voči spoločnosti Telefónica O2 Slovakia, s.r.o. kvôli tomu, že spoločnosť nezverejnila včas svoj cenník.

Povolenie pre tretieho mobilného operátora, spoločnosť Telefónica O2 Slovakia, s.r.o., bolo vydané v súlade so zákonom. Predseda TÚ Branislav Máčaj tak nevyhovel protestu prokurátora namietajúcemu proti zákonnosti prideleniu povolenia.

Proti "hysterickým stanoviskám zamestnávateľov" k navrhovanej novele Zákonníka práce protestovalo v stredu pred sídlom Republikovej únie zamestnávateľov vyše 200 členov odborových zväzov KOVO a Metalurg.


22. marca

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič dostal na podporu zavedenia systému jednej zdravotnej poisťovne sedem listov, a nie desiatky, ako uviedol koncom februára.

Slovensko začne stavbu novej jadrovej elektrárne v roku 2009 alebo 2010. "Záujem prejavilo šesť skupín investorov, niektorí z nich sa už prezentujú," povedal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Európska komisia sa v novom kole konaní vo veci porušenia telekomunikačných predpisov Európskej únie rozhodla žalovať Slovensko a päť ďalších členských štátov na Európskom súdnom dvore za nedostatky pri poskytovaní informácií o polohe volajúceho na tiesňové číslo 112.


23. marca

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) podali balík žalôb voči spoločnosti Paroplynový cyklus, a.s. Bratislava (PPC) a sťažnosť na Ústavný súd SR kvôli rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave vo veci vyhlásenia neplatnosti časti stanov spoločnosti PPC, v ktorej vlastnia SE 10-percentný podiel.

Podiel 71,99 % akcií spoločnosti Palma Tumys, a.s., v ktorej boli doteraz akcionármi iba zamestnanci a ostatné fyzické osoby, odkúpila skupina spoločností Slavia Capital.

Zamestnávatelia kritizujú medializované vyhlásenie ministerky práce a sociálnych vecí Viery Tomanovej o tom, že živnostníkov by v prípade nadobudnutia účinnosti návrhu novely Zákonníka práce nemal kvôli nedostatku inšpektorov kto kontrolovať. Podľa nich je nezodpovedné, ak pani ministerka namiesto toho, aby zmenila zlý návrh, ktorý likviduje živnostníkov, tvrdí, že sa nemajú čoho obávať, pretože ich nebude mať kto kontrolovať.

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek takmer dve hodiny rokoval s predstaviteľmi holandskej spoločnosti Jukos Finance B.V., ktorá pravdepodobne vlastní 49-percentný podiel spoločnosti Transpetrol. Obe strany sa však dohodli, že výsledky rozhovorov v tejto fáze konkretizovať nebudú.


26. marca

Realitné fondy by mali byť od mája tohto roka dostupnejšie aj pre menších investorov. Od tohto termínu sa totiž zruší obmedzenie, podľa ktorého je v súčasnosti pre vstup do realitného fondu zákonom požadovaná minimálna investícia vo výške 3 tis. eur. Vyplýva to z novely, ktorú v piatok schválili poslanci Národnej rady SR.

Pondelkové rokovanie Rady hospodárskeho a sociálneho partnerstva o návrhu novely Zákonníka práce sa opäť skončilo predčasne. Ako informovala štátna tajomníčka rezortu práce, sociálnej práce a rodiny Emília Kršíková dôvodom predčasného ukončenia rokovania sociálnych partnerov bolo to, že zástupcovia zamestnávateľov neboli uznášaniaschopní.

Opozícia v utorok po Veľkej noci predloží do parlamentu návrh na odvolanie ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka. Ako uviedol v pondelok na tlačovej besede predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, opozičné strany sa dohodli na podaní návrhu.


27. marca

Národná banka Slovenska (NBS) v utorok rozhodla, že s platnosťou od 28. marca znižuje základnú úrokovú sadzbu v ekonomike, teda limitnú úrokovú sadzbu pre dvojtýždňové sterilizačné repotendre, o 25 bázických bodov na 4,5 %. Jednodňová refinančná reposadzba sa podľa rozhodnutia rady rovnako znižuje o 25 bázických bodov na 6,0 %, kým jednodňová sterilizačná reposadzba sa znižuje o 75 bázických bodov na 2,5 %.

Väčšina podnikateľov nebude povinná od júna vypracúvať registratúrne poriadky. Vyplýva to z novely zákona o archívoch a registratúrach, ktorý v utorok schválila Národná rada SR.

Bratislavská automobilka Volkswagen Slovakia, a.s. Bratislava zaznamenala vlani celkové tržby na úrovni 5,2 mld. eur, čo je približne 195,5 mld. Sk. Tržby slovenskej firmy tak dosiahli svoje historické maximum. "Spoločnosť vlani vyprodukovala 238 657 vozidiel, 376 548 prevodoviek a 20,4 mil. dielov pre prevodovky," uviedol predseda predstavenstva spoločnosti VW Slovakia Andreas Tostmann.

Finančná skupina Penta informovala, že ukončila v závere minulého týždňa due diligence v Privatbanke. Penta, ktorá prejavila záujem odkúpiť podiel v Privatbanke od rakúskej banky Meinl Bank, podľa slov hovorcu investičnej skupiny Martina Danka nenašla v slovenskej banke žiadne nedostatky, ktoré by bránili v spoločnom rozhodovaní.

NBS informovala, že bežný účet platobnej bilancie Slovenska ukončil minulý rok podľa predbežných údajov v deficite 135,597 mld. Sk.

Celkový hrubý zahraničný dlh SR dosiahol ku koncu decembra minulého roka 32,206 mld. USD a v porovnaní s predošlým mesiacom vzrástol o 684,8 mil. USD. Podiel hrubého zahraničného dlhu na jedného obyvateľa predstavoval na konci dvanásteho mesiaca 5 987 USD. Uviedla to NBS.

O návrhu novely Zákonníka práce (ZP) budú predstavitelia Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) rokovať so zástupcami zamestnávateľov už len za účasti zástupcov rezortu práce a sociálnych vecí. Informoval o tom viceprezident KOZ Vladimír Mojš.


28. marca

Protimonopolný úrad SR schválil 15. marca spoločnosti Asseco Slovakia tohto roku kúpu 51-percentného podielu spoločnosti Datalock. Informovala o tom Dana Madunická zo spoločnosti Asseco Slovakia.

Ministerstvo financií (MF) zásadne nesúhlasí s návrhom novely zákona o zdravotnom poistení. Uvádza sa to v pripomienkach MF k návrhu, ktoré si na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám vyžiadal Health Policy Institute.

Bežný účet platobnej bilancie Slovenska podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska skončil v januári s prebytkom 7,7 mld. Sk, pričom za posledných desať rokov lepší výsledok centrálna banka neeviduje.

Od 1. apríla tohto roku budú spoločnosti Ability Development SK, a.s. a Datalan, a.s. vystupovať pod jedným obchodným menom Datalan, a.s. Na tlačovej besede to uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Datalan Miroslav Melicherčík.

Prílev priamych zahraničných investícií na Slovensko dosiahol v minulom roku spolu 57,703 mld. Sk. V medziročnom porovnaní tak zaznamenal nárast na vyše 2,5-násobok, keďže v roku 2005 sa objem investícií v krajine zvýšil o 21,883 mld. Sk. Informovala o tom NBS. Najväčším investorom na Slovensku bolo vlani Taliansko s investíciami za 31,724 mld. Sk. Koncom apríla minulého roka totiž taliansky Enel vstúpil do Slovenských elektrární ako 66-percentný akcionár.

Slovenské elektrárne, a.s., v ktorých od mája minulého roka vlastní 66 % akcií talianska spoločnosť Enel, vynaložia na dostavbu 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce 70 až 80 mld. Sk. Uviedol to na výročnej tlačovej konferencii generálny riaditeľ spoločnosti Enel Fulvio Conti.


29. marca

Podľa odhadov časopisu Stratégie získali slovenské médiá v minulom roku príjmy z reklamy približne vo výške 8,43 mld. Sk, čo predstavuje medziročný nárast o 10,8 %. "Výdavky na všetky komunikačné aktivity SR, to znamená reálne výdavky na reklamu v médiách a výdavky na podlinkové aktivity, spolu vlani dosiahli zhruba 11,8 mld. Sk," uviedol na štvrtkovom stretnutí s novinármi šéfredaktor časopisu Stratégie Martin Mazag.

Príjmy Sociálnej poisťovne (SP) za minulý rok dosiahli vyše 133 mld. Sk, čo je oproti predpokladanej sume viac o vyše 2,38 mld. Sk. Uviedla to riaditeľka odboru komunikácie s verejnosťou SP Lýdia Výborná.

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) pripravuje prevod akcií spoločnosti Slovak Telekom, a.s. zo svojho portfólia. "O časovom harmonograme ani ďalších podrobnostiach zatiaľ nebudeme poskytovať bližšie informácie," povedal hovorca ministerstva Marián Jánošík.

Krajský súd v Bratislave vo štvrtok zamietol žalobu spoločnosti Slovnaft, ktorá zažalovala Ministerstvo financií SR za udelenie pokuty vo výške viac ako 1,3 mld. Sk. Pokutu Slovnaftu udelilo MF v roku 2005 na základe neprimeranosti cien a zisku. "Spoločnosť Slovnaft nesúhlasí s rozhodnutím Krajského súdu v Bratislave a odvolá sa proti nemu," uviedla hovorkyňa spoločnosti Slovnaft Hana Šimková.

Regulovať nájomné v reštituovaných domoch bude možné do konca budúceho roku. Vyplýva to z novely zákona o cenách, ktorý vo štvrtok schválila Národná rada SR.

O výstavbu nového zdroja na výrobu elektriny v Jaslovských Bohuniciach má záujem aj talianska spoločnosť Enel, ktorá vlastní 66 % akcií Slovenských elektrární, a.s. Generálny riaditeľ Enelu Fulvio Conti na výročnej tlačovej besede potvrdil záujem spoločnosti o výstavbu nového zdroja namiesto odstavenej jadrovej elektrárne V1, v ktorej sa prestane vyrábať elektrická energia na konci budúceho roka.


30. marca

Automobilový priemysel na Slovensku dosiahol v minulom roku obrat vo výške 443 mld. Sk, čo bolo medziročne viac o 34 %. Ako na tlačovej besede informoval šéf Združenia automobilového priemyslu SR Jozef Uhrík, vlani sa na Slovensku vyrobilo celkovo 295 390 kusov automobilov, čo je o 32 % viac ako v roku 2005.


31. marca

Posledný marcový deň skončilo Slovensku právo veta, ktorým mohlo blokovať predaj 49-percentného podielu spoločnosti Transpetrol tretej osobe. Tento podiel v slovenskom prepravcovi ropy ešte stále pravdepodobne vlastní dcéra ruskej skrachovanej firmy Jukos, Jukos Finance B.V. Ministerstvo hospodárstva SR celú záležitosť nekomentovalo.bt;vk;dn;me

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 5. 2022)
USD 1.054
AUD 1.499
CZK 24.712
JPY 136.320
CAD 1.352
GBP 0.844
HUF 386.300
PLN 4.649
CHF 1.046
SEK 10.439

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Aké typy cukrovky poznáme?
 2. Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 3. Potrebujete tichú kosačku? Vsaďte na aku verziu!
 4. Čo by ste mali vedieť o ročnom vyúčtovaní spotreby tepla a vody?
 5. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 6. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja
 7. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 13 675
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 7 049
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 533
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 2 107
 5. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 038
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 1 767
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 397
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 189

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 2. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 3. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 4. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 5. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 6. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 7. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 8. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 23 745
 2. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 7 101
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 529
 4. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 6 188
 5. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 5 928
 6. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 5 611
 7. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 809
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 889
 1. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 4. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Švajčiarsky hokejista Timo Meier strieľa gól do siete Adama Húsku v zápase MS v hokeji 2022.

Slováci majú zo štyroch zápasov na konte iba tri body.


Sportnet a 2 ďalší 37m
Komentátor SME Peter Schutz.

Pokračovanie vlády s roztrhanou koaličnou zmluvou je vysoko neštandardný scenár.


5 h
Minister financií Igor Matovič po schválení viacerých jeho opatrení na vláde.

Vláda schválila zvýšenie detských prídavkov, daňového bonusu aj príspevky na krúžky.


3 h
Ruskí vojaci v okupovanom ukrajinskom meste Cherson.

Vojna na Ukrajine pokračuje 84. deň.


a 6 ďalší 23 h

Neprehliadnite tiež

Alexej Beljajev patrí medzi najvplyvnejších mužov biznisu.

Podnikateľ s ruskými koreňmi patrí medzi najbohatších Slovákov.


8m
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger

Mestá a obce reaguje na návrhy z dielne rezortu financií.


TASR 6 h
Moskovské Červené námestie.

Riziko platobnej neschopnosti Ruska sa prudko zvýšilo.


TASR 6 h
Minister financií Igor Matovič.

Suma daňového bonusu a výška prídavku na dieťa sa majú zvýšiť.


TASR 6 h

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 2. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 3. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 4. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 5. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 6. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 7. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 8. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 23 745
 2. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 7 101
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 529
 4. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 6 188
 5. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 5 928
 6. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 5 611
 7. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 809
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 889
 1. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 4. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťZatvoriť reklamu