Bratislava 3. apríla (TASR) - Po viac ako ročnej príprave otvorila v pondelok svoje pobočky nová UniCredit Bank, čím sa definitívne ukončil proces integrácie UniBanky a HVB Bank Slovakia. "Musím povedať, že sme boli sami veľmi príjemne prekvapení, pretože do poslednej chvíle je tam vždy určitý prvok neistoty. Ten systém však fungoval nad očakávania dobre," uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi predseda predstavenstva a generálny riaditeľ banky Jozef Barta.
Veľmi dobre sa tak podľa neho uskutočnila potrebná zmena čísiel a prenesenie zostatkov pôvodných účtov klientov. Klientom UniBanky sa pritom menili celé čísla účtov, klienti HVB si musia zvyknúť len na nový bankový kód UniCredit Bank, ktorý je 1111. Peniaze, ktoré by niekto posielal na pôvodný účet klienta banky, by sa však stratiť nemali. Zabrániť tomu má v súčasnosti 3-mesačné prechodné obdobie, ktoré by sa však po dohode s Národnou bankou Slovenska (NBS) malo predĺžiť aspoň do konca tohto roka. "Bude fungovať tzv. prevodná tabuľka a aj keď niekto bude zadávať staré číslo účtu, tá platba prejde bez problémov na nový účet," vysvetlil Barta.
Po zlúčení dvoch bánk sa musela zjednotiť aj ich poplatková politika. Podľa Bartu na to klienti nedoplatili. "Väčšinou sme prikročili k tým nižším, ale je to aj vec kompromisu," priblížil. Zároveň podľa neho došlo aj k sprehľadneniu poplatkov banky. Generálny riaditeľ UniCredit tiež vyzdvihol, že ako jediná banka na Slovensku doteraz neúčtovala účtovné položky pri platbách kartou a výberoch z bankomatov. "V tom budeme samozrejme pokračovať naďalej," dodal.
Barta pri rozbehu nového subjektu pripustil aj menšie problémy, ktoré sa ale vyskytli len na jednotlivých pobočkách. "Netýka sa to však systémov, ale skôr toho, že ľudia nie sú zvyknutí na nový systém, či už sú to naši zamestnanci, alebo aj klienti," priblížil generálny riaditeľ. Banka totiž nabieha na nové formuláre či nové postupy pri zadávaní jednotlivých transakcií, preto Barta v prvých dňoch drobné ťažkosti ešte očakáva. "Vieme, že sú, ale myslím, že sa ich darí celkom dobre riešiť," dodal.
Stratégia na najbližšie obdobie pre novú banku je jednoznačne rast. "Máme v pláne posilniť pobočkovú sieť ešte tento rok, hlavne v Bratislave," spresnil Barta. Niektoré svoje pobočky síce už čoskoro zatvoria, avšak iba v prípade ich duplicity, pokiaľ sa doteraz obchodné miesta UniBanky a HVB nachádzali veľmi blízko seba.
UniCredit má byť univerzálnou bankou, v retailovom segmente sa pritom podľa Bartu sústredí najmä na strednú a vyššiu príjmovú vrstvu. Za jedného z najdôležitejších konkurentov z hľadiska podielu na trhu pritom označil ČSOB. Svoju silnú orientáciu chce banka zachovať tiež v privátnom bankovníctve. "Máme najširšiu regionálnu sieť privátneho bankovníctva zo všetkých bánk na Slovensku," uviedol generálny riaditeľ UniCredit Bank. Najsilnejšiu pozíciu, zdôraznil Barta, však má banka v segmente korporátneho bankovníctva, kde je už teraz 2. najväčšou bankou. "Fúzia vytvorila v tejto oblasti veľmi silného hráča na trhu a veríme si, že v tom budeme pokračovať," vyhlásil Barta. V tomto segmente je podľa neho pre UniCredit Bank relevantným konkurentom skôr Tatra banka, ktorá je v ňom zatiaľ najsilnejšia.
Nový bankový subjekt je štvrtý najväčší na slovenskom trhu z hľadiska veľkosti pobočkovej siete, ako aj objemu klientskych vkladov a úverov. Po celom Slovensku má 93 pobočiek a viac ako 120 bankomatov. Do skupiny UniCredit patrí na Slovensku okrem UniCredit Bank aj líder medzi lízingovými spoločnosťami UniCredit Leasing (pôvodne CAC Leasing) a investičná spoločnosť Pioneer Investments.
Slovensko je prvou krajinou, v ktorej dochádza k zlúčeniu lokálnych bankových subjektov v dôsledku nadnárodnej fúzie talianskej bankovej skupiny UniCredit a nemeckej skupiny HVB. Najväčšia medzinárodná banková fúzia v Európe sa zavŕšila 18. novembra 2005, kedy sa skončila vzájomná výmena akcií a talianska UniCredit sa stala zákonným vlastníkom takmer 94 % akcií nemeckej HypoVereinsbank (HVB).