BRATISLAVA 3. apríla (SITA) - Vláda by sa mala v stredu zaoberať analýzou vplyvu zavedenia druhého, kapitalizačného piliera na hospodárenie Sociálnej poisťovne (SP) do roku 2010. Medzi navrhovanými opatreniami, ktoré by viedli k stabilizácii rozpočtu SP, sa nachádza zníženie príspevkovej sadzby na starobné dôchodkové sporenie zo súčasných 9 % na 6 % hrubej mzdy sporiteľa, zavedenie dobrovoľnosti pri vstupe do druhého dôchodkového piliera, umožnenie vystúpiť zo systému sporiteľom, pre ktorých je kapitalizačný pilier nevýhodný, zrušenie platenia príspevkov do druhého piliera za poistencov štátu a poistencov Sociálnej poisťovne, ako aj zrušenie platenia príspevkov do druhého piliera z fondu garančného poistenia.
V prípade prvého, priebežného piliera by k stabilizácii hospodárenia SP prispela zmena mechanizmu valorizácie dôchodkov, zjednotenie vymeriavacích základov, zníženie výdavkov systému sociálneho poistenia a zvýšenie úspešnosti výberu poistného. Zo strednodobého hľadiska by rozpočtu poisťovne podľa materiálu pomohlo zvýšenie miery zamestnanosti a z dlhodobého hľadiska by malo pozitívny vplyv na hospodárenie poisťovne zvýšenie dôchodkového veku, či zavedenie jednotného výberu daní a odvodov.
Súčasťou rokovania vlády by mala byť aj analýza administratívnych kapacít pre programovacie obdobie rokov 2007 až 2013, ktorú má predložiť minister výstavby a regionálneho rozvoja Marian Janušek. "Jednou z hlavných problémových oblastí je kapacitná poddimenzovanosť systému zabezpečujúceho realizáciu implementácie štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu," konštatuje rezort výstavby a regionálneho rozvoja. Ministerstvo preto navrhuje zvýšiť v rámci jednotlivých rezortov administratívne kapacity, ktoré sa zaoberajú štrukturálnymi fondami Európskej únie. Vládny kabinet by mal taktiež rokovať o návrhu systému podpory euroregionálnych aktivít na roky 2007 a 2008.