Naí Dillí 11. apríla (TASR) - Indická vláda zrušila svoje rozhodnutie o zastavení vytvárania špeciálnych hospodárskych zón. Ich vytváranie zastavila v januári po silných protestoch roľníkov v bengálskej dedine Nandigram, ktorí boli nespokojní s cenou za pôdu.
Minister obchodu Kamal Nath uviedol, že podľa nového plánu pôdu nebude vyvlastňovať vláda, ale stavební podnikatelia. Vláda stanovila aj limit na rozlohu zón. Nesmú prekročiť 5 000 hektárov. Minister dodal, že štát nebude nútiť roľníkov, aby pôdu predávali.
Vláda sa pred časom pokúsila získať pôdu pre petrochemický komplex v západnom Bengálsku. Pri nepokojoch zahynulo 14 ľudí. Protesty sa preniesli aj do ďalších regiónov.
Indická vláda dala súhlas na vytvorenie 83 zón a s vytvorením ďalších 162 sa vážne počíta. Vyhodnocuje sa aj 140 návrhov na zóny, v ktorých by zahraniční investori mohli podnikať za výhodných podmienok.
Ich vytváranie nebude jednoduché, lebo dve tretiny indického obyvateľstva sa zaoberajú poľnohospodárstvom a pôda je pre väčšinu jej vlastníkov v krajine jedinou nádejou na získanie prostriedkov na prežitie. Na prvé pokusy indických developerov získať pozemky pre zahraničných investorov odpovedali ich majitelia búrlivými protestmi.
India sa rozhodla podporovať vznik špeciálnych zón podľa vzoru Číny. Zóny sú jednou z metód ako dosiahnuť spriemyselnenie krajiny a zvýšiť výrobu na export.
Informovala o tom BBC na svojej internetovej stránke.