Washington 11. apríla (TASR) - Medzinárodnému menovému fondu (MMF) hrozí stratu prestíže a vplyvu. Vyspelé priemyselné krajiny sa nechcú vzdať doterajších pozícií v jeho grémiách v prospech silnejúcich rozvojových štátov. Súčasne sa znižuje aj príjem organizácie, lebo jej úrokové výnosy sú čoraz slabšie.
USA si chcú v MMF zachovať doterajší podiel, ktorý im zabezpečuje právo veta. Členovia eurozóny odmietajú návrh, aby ich v orgánoch zastupoval len spoločný predstaviteľ na úkor doterajších národných predstaviteľov. Námietky proti takým úvahám majú najmä Francúzi, Nemci a Taliani. Rozvojové krajiny si však chcú posilniť vplyv v MMF aj nad rámec svojho súčasného významu vo svetovej ekonomike. Vlani na jeseň na zasadnutí organizácie získali väčší podiel len Čína, Mexiko, Kórejská republika a Turecko. Valné zhromaždenie dnes už 185-člennej organizácie schválilo dokument, že do dvoch rokov bude vypracovaná definícia pre meranie významu (vážený priemer) členov v nej.
Ak sa však nenájde definícia, ktorá by uspokojila rozvojové krajiny a hlavne, ak sa nenaplní v živote MMF, hrozí, že ho mnohí členovia ho prestanú akceptovať a organizácia stratí význam. Uviedol to Ted Truman z washingtonského Petersonovho ústavu pre medzinárodnú ekonomiku. Odchod členov z MMF by oslabil svetový finančný systém.
Fond, ktorý radí každému ako má hospodáriť so ziskom, sa sám dostáva do straty. V bilančnom roku, ktorý sa mu skončí 30. apríla, bude jeho schodok v hospodárení okolo 105 miliónov USD, čo je v prepočte vyše 2,5 miliardy SKK.
MMF doteraz financoval svoju činnosť z úrokov z pôžičiek, ktoré poskytol. Avšak krajiny ako Brazília, Argentína, Filipíny či Indonézia splácajú pôžičky predčasne. Jeho najväčším dlžníkom zostalo Turecko.
Fond nemôže financovať z príjmov z úrokov svoju rozsiahlu činnosť. Okrem poskytovania úverov patrí medzi jeho hlavné povinnosti aj sledovanie a vyhodnocovanie hospodárskej a finančnej politiky svojich členov, dohľad nad svetovým finančným systému - napokon aj niekoľko okrajových povinností, medzi ktoré patrí napríklad boj proti praniu peňazí.
Poradné orgány MMF radia svojmu výkonnému riaditeľovi Rodrigovi Ratovi, aby výrazne zvýšil efektívnosť organizácie, obmedzil počet pracovníkov a znížil prevádzkové náklady.
Nemecký denník Die Welt v analýze činnosti MMF uviedol, že sa o týchto úlohách bude rokovať nadchádzajúcu sobotu a nedeľu vo Washingtone na jarnom zasadnutí MMF a Svetovej banky. Neočakávajú sa ešte strategické rozhodnutia, ale mala by sa vyjasniť cesta k nim. V prvom rade budú musieť vyjadriť súhlas s obsahom a kalendárom reforiem organizácie ministri financií a guvernéri siedmich najsilnejších štátov sveta.
Informoval o tom nemecký denník Die Welt.