SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Valentovič nestíha

Minister si dal vypracovať analýzu, či sú návrhy zdravotníckych zákonov, ktoré predložil, v súlade s ústavou. Ak bude záporná, má pripravené „záložné riešenie“.

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič včera potvrdil, že má pripravené aj „záložné riešenia“, ak by boli návrhy noviel zdravotníckych zákonov protiústavné.Minister zdravotníctva Ivan Valentovič včera potvrdil, že má pripravené aj „záložné riešenia“, ak by boli návrhy noviel zdravotníckych zákonov protiústavné. (Zdroj: SITA)

Ivan Valentovič nedodrží slovo, ktoré dal vláde a do dvoch týždňov nedokáže zastaviť rast dlhu sektora.

BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič dostal v čase schvaľovania rozpočtu na tento rok od premiéra Roberta Fica čas do konca apríla. Dovtedy mal zastaviť zvyšovanie dlhu v zdravotníctve. Minister úsporné opatrenia do konca mesiaca presadiť nestihne.

Valentovič najprv sektor o peniaze obral zrušením poplatkov za návštevu lekára, no podarilo sa mu presadiť zníženie DPH na lieky.

Peniaze chcel získať reformou zdravotného poistenia, znižovať náklady mienil redukciou lôžok.

Zmenu zákonov o zdravot­ných poisťovniach minulý týždeň stopla Legislatívna rada vlády. Súkromné zdravotné pois­ťovne včera predložili analýzu ústavného právnika Radoslava Procházku o nútenom prepoistení poistencov štátu do štátnych poisťovní a zákazu výplaty zisku poisťovní. Podľa Procházku sú tieto návrhy v rozpore s ústavou a medzinárodnými záväzkami Slovenska.

Valentovič v nedeľu v televízii Joj povedal, že zákony dal posúdiť nezávislými právnikmi. Ak budú ich stanoviská záporné, je pripravený hľadať „iné riešenie“.

Minister nevie nájsť ani spôsob, ako zrušiť zhruba 6–tisíc nadbytočných lôžok. Župy, ktoré sú ich zriaďovateľmi, sú proti. Súkromné poisťovne zasa odmietli, že súhlasili so zoznamom nemocníc, ktoré sú podľa ministerstva súce na zrušenie.

Ministerstvo zdravotníctva tento rok nesplní ani sľub, že zjednoduší zúčtovanie poistného. Nestihlo pripraviť novelu zákona o zdravotnom poistení.

Valentovič zatiaľ sľub nesplní

Vláda tento rok svoj sľub, že zjednoduší nepopulárne ročné zúčtovanie zdravotného poistného, nenaplní. Opäť bude treba do konca júna vyplniť zložité tlačivo. Ministerstvu zdravotníctva sa nepodarilo systém zmeniť, hoci vláda si to dala ako záväzok do programu.

Ministerstvo pod vedením Ivana Valentoviča zo Smeru nestihlo včas pripraviť zmenu zákona a potrebnú vyhlášku. „Legislatívny proces sa naťahoval, a preto ministerstvo nedokázalo prijať zmenu,“ povedala hovorkyňa ministerstva Silvia Balázsiková. Novela o zdravotnom poistení sa dostane do parlamentu až v máji, vláda teda svoj sľub posúva o rok.

Opozícia: Času bolo dosť

Zúčtovanie zaviedla bývalá vláda, dnes ho z opozičnej pozície jej strany tiež kritizujú. Viliam Novotný z SDKÚ priznáva, že ho treba zmeniť. Valentovič mal podľa neho na úpravu dosť času. „Kritika bola vehementná, sľuby sa napĺňajú už pomalšie,“ tvrdí.

Vládnym stranám pripomenul, že ročné zúčtovanie kritizovali už pred voľbami, a pôvodne ho chceli úplne zrušiť.

„Zistili však, že takýmto spôsobom sa môžu dostať k slušnému balíku peňazí,“ hovorí poslankyňa SMK Klára Sárközy. Vďaka zúčtovaniu totiž pribudlo do systému verejného zdravotného poistenia takmer 1,4 miliardy korún, a to je vraj dôvod, prečo s ním koalícia nič neurobila.

Koalícia ministrovi verí

Koaliční partneri zatiaľ Valentoviča nekritizujú.

Pokojný je aj jeden z najväčších kritikov zúčtovania podpredseda HZDS Milan Urbáni. Ministerstvo obhajuje, že zmenu pripravuje v balíku zdravotníckych zákonov. „Nemôžeme ísť s každým malým problémom do parlamentu. Teraz sa ešte budeme musieť potrápiť, ale dôležité je, že v budúcnosti sa to zmení.“

Aj poslanec SNS Štefan Zelník verí, že komplikované formuláre budú o rok už minulosťou. „Radšej nedodržať termín, ale urobiť prípravy poriadne,“ hovorí.

Zmena nepríde ani o rok

Spoluautor pôvodných formulárov ročného zúčtovania Jozef Mihál nesúhlasí s tým, že o rok už budú tlačivá jednoduchšie. „Takisto, ako nikdy v živote nevysvetlíte niekomu, čo je to integrál jednoduchšie, lebo to jednoduchšie nejde, tak nejde zjednodušiť ani tlačivá pri takomto systéme zdravotného poistenia.“

Mihál hovorí, že by bolo treba úplne „prekopať“ zákon o zdravotnom poistení. Pripúšťa, že rezort niekoľko zmien pripravuje, ale ide len o „kozmetické“ úpravy, napríklad návrh, aby zúčtovanie nepodávali dôchodcovia ani študenti. „Pre nich to bude jednoduchšie. Nebudú to robiť vôbec. Ostatným však trauma ostane.“

Ak by ministerstvo stihlo urobiť potrebné zmeny v zákone, a začali by platiť od januára 2008, mohlo by sa zjednodušiť aj zúčtovanie.

Menej komplikované tlačivá by teda vypĺňali ľudia až v roku 2009, a vláda by svoj sľub splnila takmer na konci funkčného obdobia.

Veronika Šutková
Valentovič zaradil spiatočku

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič pripustil, že jeho rezort pripraví alternatívu návrhov zdravotníckych zákonov, ak sa ukáže, že sú protiústavné.

Valentovičovi by mali pomôcť v orientácii nezávislí právnici, ktorých oslovil.

Rezort navrhuje len verejné poisťovne pre poistencov štátu a zákaz zisku pre súkromné zdravotné poisťovne. „Pokiaľ sa v mojej nezávislej analýze ukáže, že je tam možnosť nejakých pochybení, som pripravený riešiť tieto problémy tak, aby sme ich odstránili,“ povedal Valentovič.

Valentovič neakceptuje analýzu poisťovní

Minister ešte v nedeľu v relácii televízie Joj povedal, že oslovil nezávislých právnikov, ktorí sa majú k ústavnosti predložených zákonov vyjadriť. Podľa Valentoviča ide aj o právnikov z právnickej fakulty a Ústavného súdu. Ich mená však včera odmietol zverejniť, no povedal, že bude rešpektovať ich názor. Rezort má podľa neho už pripravené aj záložné riešenie. „Možno zmeníme formu núteného prepoistenia,“ povedal.

Valentovič včera odmietol stanovisko ústavného právnika Radoslava Procházku. Ten tvrdí, že Valentovičove návrhy obsahujú protiústavné ustanovenia a sú aj v rozpore s európskou legislatívou. Stanovisko Procházku si dalo vypracovať Združenie zdravotných poisťovní. „Analýzu združenia nepokladám za takú, ktorá by mala riadiť moje ďalšie kroky,“ povedal minister Valentovič.

Výhrady mal rezort financií aj Protimonopolný úrad

Rokovanie o návrhoch noviel zdravotníckych zákonov Legislatívna rada vlády minulý týždeň prerušila. Dôvodom bolo to, že ministerstvo neodstránilo zásadné pripomienky Generálnej prokuratúry a ministerstiev financií, spravodlivosti a práce. Ministerstvo financií aj Protimonopolný úrad upozornili na možné medzinárodné žaloby zo strán súkromných poisťovní a rozpor s ústavou.

Podľa výkonného riaditeľa Združenia zdravotných poisťovní Eduarda Kováča minister zaradil spiatočku, keď sa obracia na právnikov. „My si tiež myslíme, že by to mal nechať na právnikov a urobil by najlepšie, keby tie návrhy v takejto podobe stiahol,“ povedal Kováč.

Povinné poistenie niekto­rých občanov v štátnych zdravotných poisťovniach je podľa Procházku v rozpore s princípom právneho štátu a diskriminuje určité skupiny poistencov.

„Nerovnosť, ktorú navrhovaná právna úprava zakladá, sa neopiera o žiadny naliehavý dôvod verejného záujmu,“ uviedol Procházka v stanovisku.

Rovnako aj zákaz výplaty zisku zdravotných poisťovní cez dividendy je podľa neho v rozpore s princípom právneho štátu, ústavného práva na podnikanie a práva vlastniť majetok. „Obidve opatrenia môžu mať za následok porušenie dvojstranných medzinárodných zmlúv o podpore a ochrane investícií,“ myslí si Procházka.

Marianna Onuferová
Rušiť lôžka majú zriaďovatelia

BRATISLAVA. Rezort zdravotníctva predložil na medzirezortné pripomienkovanie upravenú Správu o optimalizácii siete zdravotníckych zariadení. V nej trvá na reprofilizácii 6 193 lôžok po zohľadnení migrácie pacientov.

Ministerstvo v Správe informuje aj o rokovaniach s predstaviteľmi samosprávnych krajov, riaditeľmi zdravotníckych zariadení a zdravotných poisťovní. Rokovania so zástupcami VÚC a riaditeľmi nemocníc však podľa ministerstva nepriniesli „želateľný výsledok“.

V Správe sa tiež konštatuje, že ministerstvo nemá dosah na existenciu zariadení mimo svojej pôsobnosti. Reprofilizovať nemocnice tak môžu len zriaďovatelia alebo po dohode zdravotných poisťovní môžu byť vylúčené z verejnej siete.

Prezident Združenia zdravotných poisťovní Igor Dorčák odmieta takýto postup a upozorňuje, že dohoda poisťovní by mohla byť posudzovaná ako kartelová dohoda. V Správe sa tiež uvádza, že poisťovne navrhli ministerstvu zoznam 36 samostatných nemocníc alebo veľkých častí fakultných nemocníc vhodných na reprofilizáciu. Poisťovne sa podľa ministerstva zhodli na prieniku deviatich nemocníc, ktoré by mohli byť využité „iným spôsobom“.

Dorčák to odmieta: „Neexistuje žiaden materiál, kde by boli podpisy šiestich riaditeľov zdravotných poisťovní,“ povedal. Poisťovne budú podľa neho postupovať pri uzatváraní zmlúv samostatne a budú sa riadiť svojou vlastnou obchodnou politikou. „Každá poisťovňa nesie zodpovednosť za svojich pacientov v regióne,“ povedal Dorčák.

Ministerstvo by sa podľa neho malo zamerať hlavne na novelizáciu nariadenia vlády o minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

„Ministerstvo vie prostredníctvom tohto nariadenia zrealizovať svoje zámery v oblasti zdravotnej politiky. Uvoľní priestor, aby poisťovne mohli v menšom rozsahu zabezpečovať zdravotnú starostlivosť,“ povedal Dorčák.

(vf)
Stĺpček Mariána Leška
Už je čas

Najhorší dôvod, aký môžu mať vláda či premiér na to, aby bránili ministra, je ten, že ho všetci kritizujú. Tak ako teraz Ivana Valentoviča.

Brániť kritizovaného, lebo ide o „nášho“ človeka, je nepodmienený reflex politikov. Pred reflexom by však mala dostať prednosť reflexia. V januári Robert Fico povedal: „Minister zdravotníctva vie veľmi dobre, že keď si neurobí poriadok v zdravotníctve... nedostane od mája ani korunu navyše a budeme musieť potom vyvodzovať aj personálnu zodpovednosť.“ Bolo by veľmi čudné, keby v apríli bránil ministra len preto, lebo si aj niekto iný všimol, že žiaden poriadok v zdravotníctve neurobil.

Prehliadka toho, k čomu dospel Ivan Valentovič za desať mesiacov, je prehliadkou ničoho. Slušnejšie sa to dá povedať tak, že nemá žiaden použiteľný výstup, ale ani predstavu, ako k nemu dospieť.

Ak premiér v súvislosti so zdravotníctvom v januári povedal, že času už nie je, tak v apríli ten čas je. Čas povedať ministrovi, že svoj čas nevyužil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (21. 5. 2022)
USD 1.058
AUD 1.498
CZK 24.670
JPY 135.340
CAD 1.353
GBP 0.848
HUF 382.930
PLN 4.637
CHF 1.028
SEK 10.492

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 2. Gestačný diabetes mellitus
 3. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 5. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 6. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 7. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 8. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 372
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 181
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 5 041
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 2 754
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 1 694
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 411
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 060
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 991

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 2. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 3. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 4. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 5. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 6. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 7. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 8. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 14 444
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 120
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 748
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 4 672
 5. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 4 101
 6. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 3 966
 7. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 3 709
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 146
 1. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 6. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 7. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 8. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pásku strihá trojica Pellegrini, Kollár, Obický a primátor Ragan.

Vranovská športová hala stála 1,6 milióna eur.


12 h
Kristián Pospíšil.

Slováci si po dráme posilnili šance na štvrťfinále.


8 h
Týždeň Petra Schutza

Podvodníci s ropou a s „pomocou rodinám“.


19. máj
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


10 h

Neprehliadnite tiež

Pred ruskou agresiou na Ukrajine sa dovážali spoza východnej hranice Slovenska zväčša suroviny pre fabriky, teraz sú to hlavne obilniny a oleje.

Pomohol by logistický park v lokalite Bočiar.


a 1 ďalší 12 h

Pripájajú sa k štrajkovej pohotovosti.


19 h

Počas dvoch dní ho predstavia vo viacerých slovenských mestách.


SITA 19 h
Šéf Odborového zväzu KOVO Emil Machyna počas tlačového brífingu v Žiline.

Odborári začiatkom júna zmapujú ochotu ľudí zapojiť sa do štrajku.


SITA 19 h

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 2. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 3. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 4. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 5. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 6. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 7. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 8. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 14 444
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 120
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 748
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 4 672
 5. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 4 101
 6. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 3 966
 7. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 3 709
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 146
 1. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 6. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 7. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 8. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
SkryťZatvoriť reklamu