New York 17. apríla (TASR) - Jarné zasadanie Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky (SB), ktoré sa uskutočnilo počas uplynulého víkendu, nesplnilo očakávanie, nedošlo k prelomu v reforme MMF.
Brazílsky minister financií Guido Mantega obvinil priemyselné krajiny, že ignorujú silný hospodársky vzostup rozvojového sveta. Existuje niekoľko krajín, ktoré chcú zachovať status quo z 50. rokov, keď boli ešte dôležité.
Terajší systém podielov (kvót), ktorý určuje hlasovacie práva 185 členov v MMF a ich podiel na rozhodnutiach, sa všeobecne pokladá za zastaraný. Podľa neho napríklad európskym krajinám patrí takmer polovica hlasovacích práv. Belgicko či Holandsko majú pri hlasovaní väčší význam, než ázijský búrlivo rastúci gigant India.
V komuniké zo zasadnutia sa uvádza, že vzorec, podľa ktorého by sa mala riešiť táto otázka, "by mal byť jednoduchý a jasný a mal byť odzrkadľovať približnú pozíciu každého člena vo svetovej ekonomike.
Ani v druhej závažnej otázke, týkajúcej sa výmenného kurzu čínskej meny, jüanu, sa nedosiahol veľký pokrok. Čína vo Washingtone uviedla, že chce kurz jüanu zvyšovať postupne a mať nad týmto procesom plnú kontrolu. Konzultačná skupina, v ktorej boli s Čínou aj USA, Japonsko, krajiny eurozóny a Saudská Arábia, označili zámer Pekingu za nie nový. Súčasné výmenné kurzy totiž produkujú obrovský obchodný prebytok v ázijských krajinách a v štátoch exportujúcich ropu a tiež obchodný deficit v USA.
Informovali o tom Neue Zürcher Zeitung a Financial Times.