Bratislava 17. apríla (TASR) - Spoločnosť Enel odmieta tvrdenia organizácie Greenpeace o vyvážaní rizík jadrovej energie na Slovensko prostredníctvom dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.
"Enel investuje v celej Európe do najefektívnejších jadrových technológií s overenou bezpečnosťou, teda nie do zastaraných a nebezpečných technológií a iba na Slovensku, ako tvrdí Greenpeace," uvádza sa v stanovisku Slovenských elektrární, a. s., (SE) ktoré TASR poskytol hovorca SE Jozef Kopřiva.
Spoločnosť tak reaguje na dnešnú demonštráciu členov Greenpeace pred talianskym veľvyslanectvom v hlavnom meste SR. Organizátori protestnej akcie vyzvali listom vládu Talianskej republiky ako hlavného akcionára firmy ENEL, aby zastavila účasť firmy na dostavbe reaktorov. "Apelujeme na vládu Romana Prodiho, aby uplatnila svoje akcionárske práva a podnikla potrebné kroky, aby sa Taliansko na dostavbe Mochoviec nepodieľalo. Veríme, že nepripustíte uplatnenie dvojitých štandardov a vývoz rizík," napísal vo vyhlásení koordinátor energetickej kampane Greenpeace Jan Beránek s tým, že Taliani sa rozhodli prostredníctvom referenda už v roku 1987 zatvoriť svoje atómové elektrárne pre obavy o bezpečnosť.
Enel, ktorý vlastní väčšinový podiel v SE, sa zaviazal na Slovensku do roku 2013 preinvestovať približne 110 miliárd SKK. Z toho prevažnú väčšinu do dostavby Mochoviec.
Spoločnosť v roku 2006 poverila konzorcium inžinierskych spoločností, ktoré sa špecializujú na projektovanie a analýzu bezpečnosti jadrových zariadení, úpravou projektu dvoch blokov Mochoviec tak, aby stúpla úroveň bezpečnosti. Bloky 3 a 4 Mochoviec by sa tak mali dostať na úroveň porovnateľnú s reaktormi tretej generácie.
"Enel bude ďalej investovať do jadrových zariadení, pretože táto technológia je ideálnou súčasťou palivového mixu. Jadrové zariadenia majú významný podiel na výrobe elektrickej energie vo všetkých priemyselných krajinách Európy, Ázie a Ameriky. V Európe elektrická energia vyrobená v jadrových elektrárňach predstavuje tretinu z celkového objemu vyrobenej elektrickej energie a je hlavným zdrojom výroby elektrickej energie s nulovými emisiami CO2," uzatvára SE.