Oslo 18. apríla (TASR) - Plyn z obrovského ložiska plynu Štokman, ktoré sa nachádza v Barentsovom mori, sa nedostane k spotrebiteľom až po roku 2035, teda o 20 rokov neskôr, než sa pôvodne plánovalo. Informoval o tom dnes v nórskom hlavnom meste šéf environmentálnej skupiny Bellona Frederic Hauge.
Rusko zatiaľ nemá technológiu na sprístupnenie obrovského množstva paliva pod týmto morským dnom. Musí sa spoliehať na získanie zahraničného know-how.
Bellona má dobré vzťahy s nórskym ropným priemyslom, ktorý sa riadi jej radami pri ochrane životného prostredia v arktickej oblasti. Bellona ako prvá dostala v auguste 2000 informáciu, že v Barentsovom mori došlo k silnému výbuchu. Po ňom klesla ruská ponorka Kursk na dno.
Hauge dodal, že účasť zahraničných spoločností na sprístupnení ťažby z ložiska je problematická. Mnohé firmy váhajú s rozhodnutím, lebo ich vystrašil prístup Kremľa k zahraničným podnikom v ruskom ropnom priemysle. Moskva viaceré projekty so zahraničnými firmami zastavila a v niektorých prípadoch sa usilovala získať väčšinu napriek tomu, že pôvodné dohody zneli ináč.
Vlani Rusko odmietlo ponuku zahraničných firiem, že sa s Gazpromom podelia o produkciu z ložiska rovnakým dielom. Vedenie Gazpromu uviedlo, že plyn spod morského dna bude ťažiť koncern sám. Zahraničné firmy dostanú objednávky len na konkrétne práce.
Na sprístupnenie ložiska Štokman bude treba vynaložiť 20 miliárd USD, v prepočte vyše 492 miliárd SKK. Nachádza sa 550 kilometrov od polostrova Kola. Podľa najnovších odhadov sa v ňom nachádza 3,7 bilióna kubických metrov plynu. Palivo z neho by stačilo na pokrytie vyše ročného dopytu planéty po tejto energetickej surovine.
Ložisko bolo objavené v roku 80. rokoch minulého storočia. Pôvodne sa predpokladalo, že bude sprístupnené v roku 2003, neskôr sa jeho využitie odsunulo na roky 2013 až 2015.
Informoval o tom Reuters.