Bratislava 18. apríla (TASR) - Slovensku spomedzi krajín Višegrádskej štvorky (V4) v oblasti využívania energie z biomasy na vykurovanie verejných budov patrí prvá priečka. Povedal pre TASR poslanec Národnej rady SR a bývalý šéf Ministerstva životného prostredia (ŽP) SR László Miklós.
K prvenstvu, dodal, prispeli najmä aktivity Združenia právnických osôb Biomasa, ktorého členovia sa ešte v roku 1999 rozhodli riešiť vykurovanie v školách Žilinského a Trenčianskeho kraja domácim ekologickým palivom - drevnými peletami. Následne v rokoch 2000 a 2006 združenie úspešne realizovalo pilotný projekt logistiky pre využívanie energie z biomasy. Združenie za výsledky dosiahnuté realizáciou projektu získalo na pôde Európskeho parlamentu 11. apríla 2007 cenu Energy Globe Award 2006 na národnej úrovni v oblasti ochrany ŽP a energetiky, oznámil generálny riaditeľ združenia Ladislav Židek na prezentácii projektu v Bratislave.
Logistiku projektu tvorí zber suroviny, jej spracovanie na pelety a ich distribúcia a využívanie v nových kotolniach. Projekt v náklade 130 miliónov Sk kofinancovalo 6 subjektov. Okrem grantu Európskej komisie a MŽP SR aj rakúska vláda a Dexia banka Slovensko.
Realizáciou projektu tak združenie na Slovensku pomohlo k propagácii biomasy, rozvoju vykurovania zhodnocovaním miestnych zdrojov biomasy (piliny. štiepky, drť) v regiónoch a k vytvoreniu trhu s drevnými peletami.
Keďže členmi združenia sú aj obce, projekt bol príkladom širokej spolupráce obcí v oblasti využívania biomasy ako alternatívneho energetického zdroja v malých kotolniach. Viac ako 40 kotolní na uhlie združenie zmenilo na kotly na drevné pelety, výška inštalovanej technológie stála 120 miliónov Sk.
V rámci projektu združenie má tak centrálnu spracovateľskú jednotku na výrobu drevných peliet v Kysuckom Lieskovci a zároveň dodáva teplo školám, zdravotníckym zariadeniam aj majiteľom rodinných domov (RD). Ročná kapacita výroby je 12 000 ton (t). Tie RD, ktoré namiesto plynom vykurujú biomasou, znížili náklady o 10 %. Vďaka projektu našlo na Kysuciach prácu 33 ľudí.
Riaditeľ medzi efekty projektu menoval zníženie emisie skleníkových plynov, v prípade CO2 o 20 000 t, optimalizáciu spotreby energie a tiež automatickú a bezpečnú prevádzku budov. "Zníženie o 20 000 t nie je veľa, čo je pravda. Význam je v tom, že je to pilotný projekt a ukázal, že to ide a že to môže mať jednoduché pokračovanie. Obce, aj MŽP, v minulých 3 až 4 rokoch na výmenu malých kotlov dali asi 300 miliónov Sk. Každý tomu verí," zdôraznil Miklós.
Dexia banka doteraz financovala 68 projektov, z nich 11 na využívanie biomasy a ostatné sa týkali tepelného hospodárstva. Za ostatné viac ako 4 roky na tieto projekty uvoľnila 3,5 miliardy Sk. I I keď združenie banke spláca úver, v roku 2006 dosiahlo obrat 110 miliónov Sk.