Bratislava 19. apríla (TASR) - Hoci výhody 3 rokov riadneho členstva SR v EÚ pociťujú najmä mladí občania SR vďaka slobodnému pohybu a starší ľudia ešte nesú bremeno transformačného procesu ekonomiky, paradoxne drvivá väčšina Slovákov je únii naklonená a nepochybne oceňuje benefity, ktoré im prináša. "Potvrdzuje sa, že EÚ nie je tu pre politikov, ale pre ľudí. Spoločný priestor EÚ teda poskytuje jeho občanom realizáciu, i keď sa stáva, že agendu aj administratívu únie niektorí označujú za byrokratickú."
Uviedol predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška na 68. riadnom zhromaždení a celkovo 196. klubovom podujatí Neformálneho ekonomického fóra (NEF) Hospodársky klub, ktoré sa dnes konalo v Bratislave. Pridal sa tak k významným osobnostiam, ktorí ako hostia na pôde NEF od konca roka 2005 diskutujú na tému Nové myslenie v novej Európe a v novom svete.
V tejto súvislosti Paška upozornil aj na význam projektu euroústavy a pribrzdenie jej ratifikačného procesu, napr. v rámci referenda Francúzskom. "Som presvedčený, že najlepšie by bolo po doladení európsku ústavnú zmluvu prijať," podčiarkol Paška. Na margo postavenia národných parlamentov dodal, že musia mať silu a priestor na presadenie národných záujmov. Až úspešné ukončenie ratifikačného procesu k európskej ústavnej zmluve zabezpečí trvalo udržateľný rast a konkurencieschopnosť spoločného hospodárskeho priestoru EÚ.
V súvislosti s prípravou SR na vstup do eurozóny ocenil, že sa plnia s výnimkou inflácie stanovené Maastrichtské kritériá. V rámci okolitých krajín - nových členov EÚ je Slovensko upozorňované partnermi na možné riziká v rámci Višegrádskej štvorky (V4) po tom, ako SR vstúpi ako prvá do eurozóny. Obavy a upozornenia odzneli naposledy v Prahe na stretnutí predsedov parlamentov krajín V4, Rakúska a Slovinska, uviedol Paška.
Potvrdil tiež, že "kontinuita zahraničnej politiky SR je v rámci novej vlády so stredoľavou politikou nespochybniteľná." Neboli teda opodstatnené vyhlásenia terajšej opozície, že tomu tak nebude, povedal na záver príspevku Paška.