Viedeň 19. apríla (TASR) - Hospodársky proces dobiehania starých členov Európskej únie (EÚ) v krajinách strednej a východnej Európy (KSVE) pokračuje. I napriek tomu, že príjem na obyvateľa je v nových krajinách EÚ ešte stále podstatne nižší, hospodársky rast v regióne KSVE je v priemere s 5 % v porovnaní s EÚ oveľa vyšší. Uvádza to štúdia rakúskej národnej banky OeNB. Rizikom pre ekonomiku a finančné trhy je podľa Josefa Christla z OeNB vysoký podiel úverov v cudzej mene vo východnej Európe.
OeNB vychádza z toho, že dynamika rastu je v tomto regióne, odhliadnuc od Maďarska, stále silná. Napríklad pre Poľsko experti v tomto roku prognózujú 6-% rast hrubého domáceho produktu (HDP), v budúcom roku 5,5 %. Hospodársky rast v Česku by mal v tomto roku dosiahnuť 5,1 %, v budúcom 4,6 %.
Riziká v tomto vývoji sú špecifické podľa jednotlivých krajín, povedal Christl. Problémom Maďarska je obrovský deficit rozpočtu vo výške 10 % HDP, ktorý znižuje aj tempo ekonomického rastu. Maďarské hospodárstvo by malo v tomto roku dosiahnuť 2,7-% rast, 3-% v roku 2008. S pomocou ráznych programov konsolidácie je možné zredukovať deficit rozpočtu do roku 2010 na 2,7 %, uvádza OeNB. Ostatné KSVE dramatické deficity verejných financií nemajú, Bulharsko dokonca vykazuje rozpočtový prebytok.
Na základe významnej úlohy rakúskych bánk v KSVE OeNB dôkladne sleduje vývoj finančného sektora. S miernymi obavami sleduje rastúci počet súkromných úverov a zároveň vysoký podiel úverov v cudzej mene. Objem úverov v regióne za rok vzrástol o 30 až 50 %.
Zhodnocovanie mien pokračuje podľa štúdie vo väčšine krajín. Na Slovensku sa vďaka dobrým ekonomickým výsledkom v marci posilnila centrálna parita v systéme menových kurzov ERM II. Aj aktuálne je slovenská mena stabilná. Po znížení ratingu od S&P sa pod tlakom ocitla lotyšská mena.
Informovala o tom tlačová agentúra APA.