Berlín 22. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) a Európska centrálna banka (ECB) 16. mája predložia svoje hodnotenia pripravenosti Cypru a Malty na vstup do eurozóny.
Končené slovo, či môžu obe krajiny od budúceho roka prijať euro, budú mať júni ministri financií Európskej únie (EÚ). Experti neočakávajú pri plnení maastrichtských kritérií zo strany oboch kandidátov žiadne vážnejšie problémy. Malte sa podarilo svoju infláciu dostatočne včas dostať pod kontrolu.
"Našu správu predložíme 16. mája, čo je v podstate v rovnakom termíne ako ECB. Ak bude hodnotenie pozitívne v oboch prípadoch, alebo aspoň v jednom, predložíme príslušný návrh Európskej rade ministrov," uviedol eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti, Joaquín Almunia po stretnutí ministrov financií EÚ.
Hodnotenie pripravenosti Cypru vyvoláva v rámci únie pomerne veľký konflikt. Po prvý raz by sa totiž okrem výhradne hospodárskeho hodnotenia malo prihliadať aj na politické záležitosti, ako vyplynulo z dvojdňového stretnutia ministrov financií EÚ v Berlíne. ECB však žiada vysvetlenie.
Úradujúci predseda Európskej rady a nemecký minister financií Peer Steinbrück uviedol, že v prípade Cypru sa únia na svojom júnovom summite bude musieť možno zaoberať aj politickými implikáciami.
Cyprus a Malta sa spoločne s ďalšími 8 krajinami stali členmi EÚ v máji 2004. Cyperská republika sa rozkladá iba na juhu ostrova Cyprus. Sever od roku 1974 patrí Turecku. Preto prípadné prijatie eura zo strany Cypru kladie vzhľadom na rozdelenie ostrova finančno-politické a právne otázky obrovských rozmerov.
Z krajín, ktoré vstúpili do únie v roku 2004, spoločnú európsku menu zatiaľ prijalo iba Slovinsko. Slovensko by malo vstúpiť do eurozóny od začiatku roka 2009. Estónsko s najväčšou pravdepodobnosťou posunie svoj vstup za rok 2011 v dôsledku vysokej inflácie. Česko, Poľsko a Maďarsko zatiaľ nestanovili žiaden termín pre prijatie eura.
Informovali o tom agentúry AP a DPA.