Peking 22. apríla (TASR) - Zahraničné investičné a správcovské spoločnosti získali v Číne silnú pozíciu s 39-% trhovým podielom v sektore, ktorý koncom roka 2006 spravoval majetok v hodnote 856 miliárd jüanov (CNY), v prepočte 2,75 bilióna SKK. Vyplýva to zo správy KPMG a Reuters.
Správa s názvom Čínske investičné a správcovské spoločné podniky: Silnejúci prúd bohatstva sa zameriavala na mapovanie skúseností zahraničných investičných a správcovských spoločností, ktoré v Číne založili spoločný podnik počas ostatných 4 rokov.
Spoločnosti so zahraničnou účasťou však stále nedosahujú výsledky domácich konkurentov, ktorých úspech spočíva v znalosti miestnych akcií a zamerania sa na dosiahnutie výnosov v krátkodobom horizonte. Ku koncu minulého roka 7 z 8 najväčších hráčov na trhu tvorili domáce podniky a dokonca aj táto jedna výnimka, Harvest Fund Management, bola pred vstupom Deutche Bank v roku 2005 piatou najväčšou čínskou investičnou a správcovskou spoločnosťou.
Správa sa venuje viacerým otázkam, ktoré prvé spoločné podniky museli a musia riešiť, najmä budovaniu účinných distribučných kanálov, náboru a udržaniu odborne zdatných zamestnancov a vzdelávanie investorov.
Podľa KMPG je správa majetku jednou z prvých oblastí, kde sa čínsky sektor finančných služieb otvoril zahraničným investorom, keď boli v roku 2002 schválené prvé spoločné podniky so zahraničnou majetkovou účasťou. Objem spravovaných aktív odvtedy narástol sedemnásobne a očakáva sa ďalší rýchly rast.
KPMG je globálna sieť firiem, ktoré poskytujú profesionálne služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobí v 148 krajinách a jej členské firmy zamestnávajú vyše 113 000 ľudí. Nezávislí členovia siete sú pridružení ku KPMG International, družstvu registrovanému vo Švajčiarsku. KPMG v Číne a Hong Kongu SAR majú viac ako 5 400 odborných zamestnancov.
TASR o tom informoval René Parák zo spoločnosti KPMG Slovensko, s. r. o.
(1 CNY = 3,186 SKK)