Požiadavka na zvyšovanie platov zdravotníkov vo fakultných nemocniciachje nereálna.
BRATISLAVA. ocnice musia nájsť samy.
„Nemocnice majú na základe výhodnejších zmlúv dohodnutých na tento rok so zdravotnými poisťovňami zabezpečené finančné krytie tohto zvyšovania platov,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková. Ministerstvo vidí ďalšie zdroje v úsporách na výdavkoch za lieky a zdravotnícky materiál v dôsledku zníženia DPH, „ako aj v dôsledku plošného zníženia cien liekov“.
Poslanec za SNS Štefan Zelník chápe požiadavku lekárov, no minister by mal predložiť víziu smerovania zdravotníctva. Prioritou musia byť podľa neho systémové zmeny tak, aby sa dlh zdravotníctva už nezvyšoval. „Najvyšší čas, aby sa týmto problémom zaoberala aj koaličná rada,“ povedal Zelník.
„Je to nereálna požiadavka na riaditeľov nemocníc,“ povedala poslankyňa za KDH Mária Sabolová. Nemocnice tvoria dlhy, lebo nemajú dofinancované všetky výkony. Keby sa zvýšili odvody za poistencov štátu, dalo by sa hovoriť o zvyšovaní platov,“ povedala Sabolová.
Aj podľa Tomáša Szalaya z Health Policy Institute sa mzdy dajú zvýšiť len za cenu prehĺbenia zadlžovania. Dlh fakultných nemocníc sa zvýšil na viac ako 4,4 miliardy. Z toho až 88 percent dlhujú súkromnému sektoru, najmä dodávateľom liekov a energií.
Minister Valentovič sa podľa Balázsikovej snaží zastaviť zadlžovanie nemocníc „pripravenou legislatívou, racionalizačnými opatreniami a optimalizáciou siete zdravotníckych zariadení“.
Vyššie mzdy pre všetkých pracovníkov
Odborári nepovažujú za správne, že sa pri zvyšovaní miezd lekárov oddeľujú fakultné nemocnice od ostatných. „Naším cieľom je dosiahnuť v roku 2009 rast miezd lekárov minimálne na 2,5 násobok priemernej mzdy v hospodárstve,“ pripomenul predseda Lekárskeho odborového zväzu Marián Kollár.
Odborári podľa Szalaya klopú na nesprávne dvere. „Ministerstvo o mzdách v nemocniciach nerozhoduje a nemá na ich zvýšenie ani zdroje,“ povedal.
Podľa Asociácie nemocníc Slovenska je nevyhnutné zvýšiť mzdy zdravotníckych pracovníkov minimálne na úroveň, ktorú majú pracovníci vo fakultných nemocniciach.
Podľa asociácie nemocníc je potrebné zabezpečiť zvýšenie reálnych príjmov všeobecných nemocníc. Nemalo by sa to však robiť podľa vzoru fakultných nemocníc, ktoré nehľadajú zdroje na zvýšenie platov v racionalizácii vlastných zariadení, ale formou zrušenia aj nezadlžených všeobecných nemocníc.
Fakultné nemocnice mlčia
Oslovené fakultné nemocnice sa do našej uzávierky k zvyšovaniu platov lekárov včera nevyjadrili okrem bratislavskej. Podľa jej hovorkyne Rút Geržovej bolo zvyšovanie miezd predmetom kolektívneho vyjednávania už pred rokovaním s vedením rezortu. „Pôvodný návrh bol takmer zhodný s odsúhlaseným,“ povedala Geržová.
Združenie zdravotných poisťovní obviňuje za súčasnú nespokojnosť zdravotníkov ministra Valentoviča. „Pri prevádzke fakultných nemocníc dochádza k neefektívnemu použitiu peňazí,“ povedal výkonný riaditeľ združenia Eduard Kováč. Združenie poukázalo na fakt, že práve v štátnych nemocniciach patriacich do kompetencie rezortu zdravotníctva dochádza k úniku peňazí.
„Stanovisko súkromných poisťovní je akousi odvetou za snahy ministra obmedziť zisk zdravotným poisťovniam,“ reagovala Balázsiková.