SME
Streda, 18. máj, 2022 | Meniny má Viola

Zdravotné odvody: čas zúčtovania sa blíži

Zamestnanci môžu do 15. mája požiadať firmy, aby za nich vybavili administratívu s odvodmi. V máji sa začína obdobie vyrovnávania účtov so zdravotnými poisťovňami. Zamestnanci môžu využiť pomoc firiem. Ak to nestihnú, do 2. júla si musia zdravotné poiste

FOTOFOTO

V máji sa začína obdobie vyrovnávania účtov so zdravotnými poisťovňami. Zamestnanci môžu využiť pomoc firiem. Ak to nestihnú, do začiatku júla si musia zdravotné odvody zúčtovať sami.

BRATISLAVA. Po daňových priznaniach čaká ľudí ďalšie vyrovnávanie účtov, tentoraz so zdravotnými poisťovňami.

Podobne ako pri daniach, aj v tu vstúpia prví do hry zamestnanci. Tí môžu do polovice budúceho mesiaca, teda do 15. mája, požiadať svojho zamestnávateľa, aby za nich urobil ročné zúčtovanie odvodov za minulý rok. Ak to nestihnú, musia si odvody so zdravotnými poisťovňami zúčtovať sami. Majú na to čas do 2. júla.

SkryťVypnúť reklamu

Možno aj po termíne

Ani pre zamestnancov, ktorí do 15. mája nestihnú poslať firmám žiadosti o zúčtovanie odvodov, nie je všetko stratené. So zamestnávateľom sa môžu dohodnúť, že im napriek tomu odvody zúčtuje. Je to však na jeho dobrej vôli.

"Záleží len na zamestnávateľovi, či bude rešpektovať žiadosť zamestnanca o vykonanie ročného zúčtovania aj po zákonne stanovenom termíne," povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.

Firmy zúčtujú odvody na základe písomných žiadostí o vykonanie ročného zúčtovania, ktoré nájdu zamestnanci na internetových stránkach zdravotných poisťovní. K dispozícii ich zrejme bude mať aj väčšina firiem.

Nemá na to nárok každý

O zúčtovanie nemôžu požiadať všetci zamestnanci, ale len tí, ktorí popri zamestnaní nepodnikali a neboli ani samoplatiteľmi. Samoplatiteľom môže byť napríklad dobrovoľne nezamestnaný alebo novinár pracujúci na autorskú zmluvu.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň platí, že odvody si nemusia sami zúčtovávať zamestnanci, ktorí mali postupne alebo naraz aj viacero zamestnaní. Od predchádzajúcich zamestnávateľov si však musia zohnať potrebné doklady. "Ak mal zamestnanec v zúčtovávanom období viac zamestnávateľov, k žiadosti priloží aj doklady o príjmoch a preddavkoch od týchto firiem," povedala Balážová.

Aby sa zamestnanci nezaťažovali ročným zúčtovaním, museli splniť ešte ďalšiu podmienku.

"Povinnosť robiť si zúčtovanie nemá zamestnanec, ktorý v každom mesiaci zarobil vlani najviac 47 475 korún," hovorí odborník na odvody a dane Jozef Mihál. Ak čo len v jednom z mesiacov zinkasovali príjem, ktorý bol nad touto sumou, musia si ročné zúčtovanie odvodov urobiť sami. V prípade, že v každom z mesiacom minulý rok zarobili viac ako 47 475 korún, zúčtovanie im môže urobiť zamestnávateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Je to stále zložité

Zúčtovanie odvodov je zložitejšie ako podávanie daňového priznania. Už vlani sa na zložitosť celého procesu sťažovali firmy aj ľudia. Na zúčtovanie existuje päť tlačív a ďalších osem povinných príloh, ktoré musí zamestnanec alebo podnikateľ použiť, ak má napríklad súbeh viacerých zamestnaní. Ficova vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že zúčtovanie odvodov zjednoduší. Tento rok sa jej to nepodarilo.

"Minister zdravotníctva nedokázal zjednodušiť proces ani tlačivá ročného zúčtovania verejného zdravotného poistenia za rok 2006," povedala Andrea Devánová z komunikačného oddelenia poisťovne Dôvera.

Pre budúci rok však ministerstvo zdravotníctva ráta s tým, že od povinnosti robiť zúčtovanie odvodov oslobodí študentov a penzistov. Tým by im zároveň umožnilo, aby nemuseli zo svojich zárobkov platiť zdravotné odvody.

SkryťVypnúť reklamu

Čo to je ročné zúčtovaniePorovnávanie zaplatených príspevkov na zdravotné poistenie s tým, čo mal podnikateľ alebo zamestnanec (za väčšinu zamestnancov ich zamestnávateľ) skutočne zaplatiť podľa výšky zárobku. Pri zúčtovaní si zároveň pracujúci, predovšetkým podnikatelia, musia vypočítať aj nové preddavky, a to podľa dosiahnutého zárobku.

Odvody sa platia z príjmov

 • zo zamestnania, z dohôd,
 • zo živnosti, podnikania, z honorárov

Z akých príjmov sa neplatia odvody

 • (ide o takzvané vyňaté príjmy)
 • príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta,
 • príjmy z prenájmu,
 • príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou, okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus.

Kalendár termínov pre zdravotné odvody

SkryťVypnúť reklamu

15. máj

Zamestnanci musia dovtedy požiadať (posledného) zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Firmy sú po požiadaní povinné odvody za zamestnancov zúčtovať. Žiadosť môžu ľudia podať aj po tomto termíne, zamestnávateľ im však už nemusí vyhovieť

31. máj

Zamestnávateľ doručí zamestnancovi, ak ho o to požiadal, potvrdenie o príjmoch a preddavkoch, zrazených na zdravotné poistenie.

2. júl

Platitelia majú dovtedy vykonať ročné zúčtovanie a doručiť ho do zdravotnej poisťovne. V zákone je dátum 30. jún. Ten však pripadne na sobotu, preto sa lehota posúva na najbližší nasledujúci pracovný deň.

31. august

Poistenec, alebo zamestnávateľ, ktorý urobil ročné zúčtovanie, musí do konca augusta oznámiť ostatným platiteľom poistného - zamestnávateľom alebo samotnému zamestnancovi - preplatok alebo nedoplatok z ročného zúčtovania, pokiaľ presiahol sumu sto korún.

SkryťVypnúť reklamu

1. október

Zamestnávateľ vypočíta svoje preplatky a nedoplatky za zamestnancov a oznámi to zdravotnej poisťovni. Zákon určuje posledný termín 30. septembra. Ten pripadne na nedeľu. Lehota sa posúva na najbližší nasledujúci pracovný deň.

31. október

Platitelia poistného majú povinnosť zaplatiť zdravotnej poisťovni nedoplatok z ročného zúčtovania. Zároveň zdravotná poisťovňa musí vrátiť klientom preplatky.

30. november

Zdravotná poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie poistného so štátom.

Kto musí podať ročné zúčtovanie

Každý poistenec, ak bol minulý rok čo len jeden deň samostatne zárobkovo činnou osobou.

Zamestnanec, ktorý mal počas roka takzvané kolísavé príjmy, teda zarobil v jednotlivých mesiacoch menej, ale aj viac ako 47 475 korún v hrubom.

SkryťVypnúť reklamu

Samoplatiteľ, ktorý minulý rok zarobil spolu viac ako 41 400 korún. Samoplatiteľom je napríklad dobrovoľne nezamestnaný alebo novinár pracujúci na autorskú zmluvu.

Poistenec štátu (dôchodca, študent, osoba na materskej), ak jeho príjem za celý rok bol vyšší ako 41 400 korún.

Zamestnanec v prípade, že mal každý mesiac príjem nad 47 475 korún v hrubom, ale nebol zamestnaný všetkých 12 mesiacov. O zúčtovanie môže požiadať zamestnávateľa, alebo ho urobí sám.

Zamestnanec, ak mal popri príjmoch zo zamestnania aj príjmy z honorárov.

Kto nemusí podať ročné zúčtovanie

Ten, kto bol celý rok zamestnaný, nepodnikal, a jeho príjmy nepresiahli v jednotlivých mesiacoch 47 475 korún.

Zamestnanec, ktorý popri práci nepodnikal a každý mesiac zarobil viac ako 47 475 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Poistenec štátu (dôchodca, študent, osoba na materskej), ak jeho príjem za celý rok nepresiahol 41 400 korún.

Otázky a odpovede

Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, od ktorého však do 15. mája nedoniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

"Ak vám do 15. mája 2007 zamestnanec nedoručil doklad o príjmoch a preddavkoch od iného zamestnávateľa, nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie. Je na vás, či budete ochotný čakať na tento doklad alebo zamestnancovi oznámite, že si má ročné zúčtovanie vykonať sám.

V každom prípade však nie je možné, aby ste ako zamestnávateľ vykonali ročné zúčtovanie bez dokladu od iného zamestnávateľa."

Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, ktorý zanikol a nie je možné, aby od neho doniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Môžeme mu odvody zúčtovať?

SkryťVypnúť reklamu

"V takomto prípade nemôžete ako zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie. Zamestnanec si musí podať v zdravotnej poisťovni ročné zúčtovanie sám. S tým, že zdravotná poisťovňa sa na základe jej záznamov (mesačné výkazy preddavkov od zaniknutého zamestnávateľa) pokúsi zamestnancovi vydať náhradný doklad o príjmoch a preddavkoch."

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR


Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 5. 2022)
USD 1.054
AUD 1.499
CZK 24.712
JPY 136.320
CAD 1.352
GBP 0.844
HUF 386.300
PLN 4.649
CHF 1.046
SEK 10.439

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Aké typy cukrovky poznáme?
 2. Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 3. Potrebujete tichú kosačku? Vsaďte na aku verziu!
 4. Čo by ste mali vedieť o ročnom vyúčtovaní spotreby tepla a vody?
 5. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 6. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja
 7. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 13 453
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 954
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 400
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 2 667
 5. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 037
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 1 905
 7. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 394
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 195

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 2. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 3. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 4. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 5. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 6. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 7. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 8. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 23 350
 2. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 7 047
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 750
 4. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 6 593
 5. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 5 663
 6. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 5 007
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 745
 8. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 553
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger

Mestá a obce reaguje na návrhy z dielne rezortu financií.


TASR 12m
Moskovské Červené námestie.

Riziko platobnej neschopnosti Ruska sa prudko zvýšilo.


TASR 15m
Minister financií Igor Matovič.

Suma daňového bonusu a výška prídavku na dieťa sa majú zvýšiť.


TASR 26m
Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský.

Matovičov nápad je pokračovaním snáh financovať sociálne balíčky.


Martin Vlachynský 1 h

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 2. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 3. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 4. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 5. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 6. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 7. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 8. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 23 350
 2. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 7 047
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 750
 4. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 6 593
 5. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 5 663
 6. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 5 007
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 745
 8. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 553
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťZatvoriť reklamu